محمد حضرتی روز پنجشنبه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: لایحه تعیین تکلیف این بهکده در کمیسیون کشاورزی مجلس تأیید و برای کسب نظر نمایندگان باید در صحن علنی به رای گذارده شود.
وی گفت: با تصویب این مصوبه، اموال منقول و غیرمنقول و اسناد مالکیت اراضی و خانه های بهکده رضوی تعیین تکلیف شده و به سهامداران واگذار می شود.
حضرتی افزود: با تصویب مجلس، دیون و باید وزارت جهاد کشاورزی بدهی های شرکت را بپردازد که به این ترتیب 90 درصد از مشکلات بهکده رضوی حل می شود.
وی افزود: این مجتمع یک شبه و بدون حل شدن مشکل انتقال اسناد مالکیت خود به شرکت سهامی زراعی تبدیل شد و همین امر مشکلات زیادی به وجود آورد که بدهی های معوقه و مطالبات کارگران یکی از آن ها است.
حضرتی اظهار داشت: از ماه قبل حقوق کارگران این مجتمع به طور کامل پرداخت شده و این در حالی است که تا قبل از این هر ماه 50 درصد دستمزد کارگران پرداخت و بقیه آن معوق می شد.
رئیس هیات مدیره شرکت سهامی زراعی بهکده رضوی افزود: این شرکت که تا چند سال قبل 230 کارگر داشت هم اکنون با 90 کارگر به کار خود ادامه می دهد و ممکن است در آینده تعدادی از این کارگران هم تعدیل شوند.
وی اظهار امیدواری کرد که با تغییر ریاست شرکت و نگاه جدید برای حل مشکلات، مشکلات ساکنان محل و کارگران این شرکت زودتر حل شود.
مجتمع بهکده رضوی در 130 کیلومتری شمال غربی بجنورد و 85کیلومتری غرب شهرستان مانه و سملقان قرار دارد.
سنگ بنای این مجتمع، متشکل از روستاهای بهکده، دامدامی، دشت گرگان و سوقه، در سال 1342 برای تجمیع جذامیان شفایافته ایران با همکاری مستشاران آلمانی و فرانسوی گذاشته شد.
بهکده جذامیان با تلاش جمعیت کمک به جذامیان و با واگذاری حدود 62 هزار هکتار از اراضی مرتعی خالصه دشت ترکمنان در شمال غرب شهرستان بجنورد به کمک مؤسسات داخلی و خارجی، با هدف تمرکز و نگهداری، درمان و توانبخشی جذامیان و افراد خانواده آنها شکل گرفت.
در سالهای 40 تا 42 جمعیت مبارزه با جذام، با توجه به وضعیت آب و هوای مطلوب این منطقه برای کنترل و بهبود بیماری جذام، شناسایی و نقشه برداری محدوده را آغاز و طی سالهای 1346 تا1348 ساختمانهای مسکونی، اداری، بیمارستانی و غیره آن ساخته شد.
پس از آن بیماران مجذوم از اطراف و اکناف کشور از جمله استان های آذربایجان غربی و شرقی، کردستان، هرمزگان، خراسان و غیره به این مکان منتقل شدند.
براساس سرشماری سال 1395، آمار جمعیت این منطقه 750 نفر بوده است.
از سال 88 اهالی بهکده رضوی در انتظار تصمیم دولت و مجلس برای تعیین تکلیف اموال و بدهی هایی هستند که بخشی از آن ها مطالبات کارگری است.
ب/5132
انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.