محمد درویش روز سه شنبه در حاشیه بازدید از مدرسه طبیعت در بجنورد، به خبرنگار ایرنا گفت: در زمان مدیریت خانم ابتکار، حمایت های خوبی از مدارس طبیعت انجام می شد اما در دور دوم مدیریت دولت تدبیر و امید، حمایت ها برداشته شد.
وی افزود: علت توقف حمایت ها، متناسب نبودن آن با فعالیت های محیط زیست عنوان شد اما ما تلاش داریم تا این اختلاف نظر ها حل شود و این مدارس که به اعتقاد صاحب نظران در شمول فعالیت های محیط زیست است، از حمایت دولت بهره مند شوند.
وی خاطرنشان کرد: اکنون 81 مدرسه طبیعت در 29 استان کشور ایجاد شده است که 80 هزار نفر جمعیت دانش آموزی را زیر پوشش دارد و هفت هزار تسهیل گر آموزش دیده، بر فعالیت این مدارس نظارت دارند.
مدرسه طبیعت با هدف تعلیم مهارت زندگی و دوستی با محیط زیست، پذیرای کودکان تا 12 ساله است که با رهایی در دل طبیعت و لمس خاک، درختان و جانوران، هر آن چه زندگی ماشینی از او گرفته است را بازپس بگیرد.

* خراسان شمالی باید در انتظار فرونشست های زمین
درویش در بخش دیگر سخنان خود به مشکلات و بحران های آبی در خراسان شمالی اشاره کرد و گفت: بر اساس برخی پژوهش ها، در شهرستان شیروان سطح آب زیر زمینی سالانه سه و نیم متر کاهش می یابد و این رقم، بسیار بالا و وحشتناک است.
وی افزود: در یکی از دشت های استان فارس شاهد فرونشت های زیاد زمین بوده ایم و به نظر می رسد مردم خراسان شمالی هم باید خود را برای فرو نشست زمین آماده کنند که بسیار نگران کننده است.
دبیر سیاست محیط‌ زیست در مرکز بررسی‌ های راهبردی نهاد ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: البته تاکنون پدیده فرو نشست نگران کننده در این استان گزارش نشده است.
وی با بیان اینکه خراسان شمالی 1.7 درصد از وسعت کشور را دارد و به همین میزان آب قابل استحصال کشور را به خود اختصاص داده است گفت: میزان آب قابل استحصال در خراسان شمالی 1.4 میلیارد متر مکعب و در استان یزد 900 میلیون مترمکعب است اما استان یزد به لحاظ درآمد سرانه در میانه جدول استان های کشور و خراسان شمالی در انتهای جدول است.
دبیر سیاست محیط‌ زیست در مرکز بررسی‌ های راهبردی نهاد ریاست جمهوری اظهار داشت: خراسان شمالی نتوانسته است از ثروت آب برای درآمدزایی بهره داشته باشد.
استان 863 هزار نفری خراسان شمالی در شمال شرق کشور واقع است.
7185/ 6042
انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.