اخبار مرتبط

عبدالله یوسفی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در راستای حمایت از تاکداران سهم بیمه آنان از محل منابع مالی سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی تامین شده است.
وی افزود: تمامی کشاورزانی که تاکنون باغ های انگور خود را بیمه نکرده اند تا پایان بهمن 97 فرصت دارند به کارگزاران بیمه و شعب بانک کشاورزی مراجعه کنند.
وی با بیان اینکه پارسال سه هزار و 500 هکتار از سطح تاکستان های این استان زیر پوشش بیمه رفت گفت: تمامی کسانی که سال گذشته باغ های انگور خود را بیمه کرده اند سهم بیمه آنها تهاتر شده است و نیازی به پرداخت حق بیمه مجدد ندارند.
به گزارش ایرنا، 11درصد از درآمد کشاورزان استان 863 هزار نفری خراسان شمالی از تاکستان ها به دست می آید که در چند سال گذشته تاکداران از ناحیه بیماری سفیدک داخلی انگور، سرمازدگی خسارت زیادی دیدند.
در این راستا، استانداری خراسان شمالی سال گذشته با حمایت صندوق بیمه برای جبران خسارت به تاکداران تامین 90 درصد بیمه تاکستان ها را بر عهده گرفته بود اما، تاکداران آنچنان از نظر اقتصادی بی رمق بودند که حتی توانایی پرداخت حق بیمه 10 درصد را نیز نداشتند.
یوسفی افزود: سالانه از سطح 18 هزار و520 هکتار تاکستان های خراسان شمالی بیش از 185 هزار تن محصول برداشت می شود، بیش از نیمی از انگور استان شامل رقم کلاه داری است.
وی اظهار داشت: تاکداران خراسان شمالی هرساله از ناحیه خشکسالی، سرما زدگی، بیماری و همچنین نبود بازار فروش دچار خسارت می شوند.
وی گفت: وجود شرایط اقلیمی و جغرافیایی مناسب استان خراسان شمالی را هم ردیف استان های آذربایجان غربی و همدان به یکی از قطب های مهم تولید انگور کشور تبدیل کرده، از کل انگور تولیدی حدود 13 هزار تن به صورت تازه خوری و 25 هزار تن فراوری و حدود 90 هزار تن مازاد وجود دارد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی اظهار داشت: از لحاظ اقتصادی محصول اصلی انگور و فراورده های خام آن بعد از پسته و خرما می تواند در ردیف بزرگترین اقلام صادراتی کشور قرار گیرد.
وی افزود: 20 هزار خانوار در این استان معیشت و درآمد خود را از تاکداری و تولید انگور به دست می آورند و این نشان از سهم زیاد تولید انگور در اقتصاد روستاهای استان دارد.
وی گفت: خراسان شمالی جایگاه پنجم در میزان سطح تاکستان ها و جایگاه دهمی در میزان تولید انگور در میان استان های کشور را به خود اختصاص داده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی افزود: پارسال20 میلیارد ریال برای کمک به پرداخت بیمه تاکداران این استان اختصاص یافت.
معاون خدمات بیمه ای بانک کشاورزی خراسان شمالی گفت: در سال زراعی گذشته، 25 درصد از باغ های استان بیمه شد یعنی 11 هزار هکتار از 38 هزار هکتار باغ استان زیر پوشش بیمه بود که این رقم در سطح کشور 15 تا 20 درصد است.
هادی اسعدی افزود: بخش زیادی از بیمه باغ های استان مربوط به بیمه تاکستان ها است زیرا سال گذشته با حمایت استانداری تاکستان های استان بصورت رایگان بیمه شدند.
اسعدی گفت: سال گذشته چهار هزار هکتار از سطح تاکستان های استان بیمه شد.
خراسان شمالی 344 هزار هکتار عرصه کشاورزی دارد.
3007/ 6042
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.