اخبار مرتبط

حجت الاسلام علی پرهیزکار روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در قبل انقلاب تعداد موقوفات این شهرستان 30 مورد بوده که هم اکنون 901 موقوفه و 61 بقعه متبرکه در سطح و روستا این شهرستان ثبت و ساماندهی شده است.
وی بیشترین فراوانی نیات واقفان را تعزیه و عزاداری اباعبدالله الحسین عنوان کرد و تامین هزینه مساجد علوم دینی و طلاب، ترویج قرآن و آموزش و نشر فرهنگ قرآنی، رسیدگی به فرآیندهای بهداشتی و مسائل اجتماعی را از جمله نیات واقفان این شهرستان برشمرد.
پرهیزکار افزود: قبل از انقلاب کلیه املاک مزروعی در اجرای قانون(اصلاحات ارضی) اجازه تبدیل به احسن و واگذاری دهات و مزارع موقوفات عام به زارعین صاحب نسق انتقال و بین آنها تقسیم شد که بعد از انقلاب برابر قانون با ابطال اسناد فروش رقبات ، آب و اراضی موقوفه، کلیه موقوفاتی که بدون مجوز شرعی به فروش رسیده یا به صورتی به مالکیت درآمده باشد به وقفیت خود بر گشت.
رییس اداره اوقاف و امور خیریه شیروان گفت: کمک به احداث ، تعمیر و مرمت بیش از 300 مورد از مساجد و بقاع متبرکه، احداث 20 واحد مسکونی در موقوفات شاخص ، احداث شبستان بزرگ امامزاده حمزه رضا (ع) و جذب و ساماندهی هزار نفر خادم برای مساجد و بقاع متبرکه از جمله دستاوردهای چهل سال انقلاب در این شهرستان است.
پرهیزکار راه اندازی مراکز فرهنگی و قرآنی در بقاع متبرکه و اماکن مذهبی، کمک های بلاعوض و تهیه بسته های غذایی به نیازمندان از محل اجرای نیات موقوفات منطبق و تبدیل امامزاده حمزه رضا (ع) به قطب فرهنگی با اجرای 300 برنامه فرهنگی در سال را دیگر دستاوردهای اوقاف این شهرستان پس از انقلاب عنوان کرد.
شیروان به عنوان دومین شهر پرجمعیت خراسان شمالی در 60 کیلومتری شرق بجنورد قرار دارد.
7186/ 6042
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.