اخبار مرتبط

علی ابراهیمی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این طرح در بین دام های عشایر دوین و قوشخانه انجام شده است.
وی گفت: تغذیه علمی پرواربندی به روش صنعتی و اقتصادی، زمانی توصیه می شود که کمبود گوشت در کشور احساس شود و یک پرورش دهنده گوشت به این سمت بیاید که هدف آن جلوگیری از ضایعات و تلفات مخفی، افزایش ضریب تبدیل گوشت، روش صحیح پرواربندی با ضریب تبدیل علوفه است.
ابراهیمی با اشاره به تولید گوشت و اضافه وزن دام زنده در این روش افزود: در روش سنتی به ازای هر 16 کیلوگرم مصرف علوفه دام، یک کیلوگرم گوشت تولید می شود که با این روش به ازای هر 7 کیلوگرم مصرف علوفه برای دام زنده، یک کیلوگرم گوشت تولید می شود.
رییس اداره امور عشایری شیروان گفت: در این روش به دامپروران و دامداران توصیه می شود بره های خود را به صورت خام نفروشند و در یک دوره 120 روزه وزن آن ها به 60 یا 75 کیلوگرم رسید بعد اقدام به فروش کنند چرا که در این حالت حداکثر ظرفیت تولید آن استفاده می شود و دام به رشد مطلوب خود می رسد.
ابراهیمی با بیان اینکه این قشر به دلیل اینکه نیاز به نقدینگی دارند بره های خود را با وزن 20 یا 30 کیلوگرمی به فروش می رسانند افزود: کشتار بره های با وزن و سن کم، کاهش ظرفیت تولید دام را به همراه دارد که مشکلاتی همچون اینکه دامدار از بنیه مالی ضعیف می شود و توان اینکه بره های پرواری را اضافه کند ندارد.
وی با اشاره به اینکه در صورت نرسیدن بره به سن کافی و فروش آن، دامدار دچار ضرر و زیان می شود گفت: برای پیشگیری از این مساله باید طول دوره را 90 تا 120 روز در نظر گیرند و از حالت متحرک درآیند، در یک دامداری ساکن و با تغییر روش تغذیه سنتی در دام و روی آوری به روش علمی، وزن دام افزایش یابد.
وی با بیان اینکه هم اکنون دامداران متکی به مراتع هستند افزود: باید یک فرمول تغذیه به آنان توصیه شود که براساس بره پرواری به سمت مصرف کنسانتره بیایند زیراکه در این روش تمامی نیازهای غذایی از مواد اصلی تا ریزمغذی و پروتئین مورد نیاز دام در آن مشخص می شود.
شهرستان شیروان 2 هزار و 800 خانوار عشایری با جمعیتی حدود 15 هزار نفری دارد که در قالب 9 طایفه 350 هزار راس دام سبک در اختیار دارند.
7186/ 6042
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.