اخبار مرتبط

علی محمد جهانی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این در حالی است که شاخص عضویت ساکنان نواحی شهری استان در کتابخانه ها به پنج درصد هم نمی رسد.
وی با بیان اینکه نرخ امانت گیری کتاب از کتابخانه های روستایی بیش از کتابخانه های شهری است گفت: میزان امانت کتاب در کتابخانه های روستایی بعضا تا چهار برابر کتابخانه های شهری است.
وی با بیان اینکه از هر 1500 نفری که در روستا ساکن هستند افزون بر 600 نفر عضو کتابخانه هستند، گفت: شمار اعضای کتابخانه های روستایی خراسان شمالی بیش از 10 هزار نفر است و بر این اساس ساخت کتابخانه در روستاها از اهمیت بسیاری برخوردار است.
جهانی افزود: به طور میانگین هر باب کتابخانه روستایی بین پنج تا 6 هزار جلد کتاب دارد که هم اکنون در مجموع 120 هزار جلد کتاب در این مجموعه ها وجود دارد و با احتساب کتابخانه های جدید به 150 هزار جلد خواهد رسید.
مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان شمالی گفت: کتابخانه های روستایی این استان در سه سال متوالی به عنوان روستاهای برتر در دوستدار کتاب انتخاب شده اند.
وی شمار کتابخانه های فعال در روستاهای این استان را 22 باب عنوان کرد و افزود: اکنون نیز هشت باب کتابخانه در جوشقان اسفراین، خرق فاروج، رباط شیروان، تازه قلعه راز و جرگلان، چهار بید جاجرم، قلعه جق، بیدک و ارکان بجنورد در دست ساخت است که افزون بر 95 درصد پیشرفت فیزیکی دارند.
جهانی گفت: هر باب کتابخانه روستایی 120 متر مساحت دارد که برای ساخت، تکمیل و تجهیز هر باب 2 میلیارد ریال اعتبار مورد نیاز است و هم اکنون منتظر دریافت اعتبارات لازم برای تجهیز آنها هستیم.
مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان شمالی گفت: میزان امانت گیری کتاب از کتابخانه های عمومی این استان بیش از میانگین کشور است.
جهانی، میانگین امانت گیری کتاب در کشور را 37 جلد به ازای هر 100 نفر دانست و افزود: این در حالی است که در استان خراسان شمالی بیش از 45 جلد به ازای هر 100 نفر جمعیت به امانت می رود.
نرخ جهانی امانت گیری کتاب بر اساس استاندارد فدراسیون بین‌المللی انجمن‌ها و مؤسسات کتابداری (ایفلا) 350 جلد و در 15 کشور برتر دنیا یکهزار و 130 جلد است.
جهانی با بیان اینکه هم اکنون 40 هزار نفر از شهروندان استان عضو کتابخانه های عمومی هستند، افزود: افزون بر 800 هزار جلد کتاب در 60 باب کتابخانه عمومی این استان نگهداری می شود.
مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان شمالی اظهار داشت: در نیمه نخست امسال شهروندان کتابخوان استان 320 هزار جلد کتاب به امانت بردند که بیشترین آن از کتابخانه های عمومی گرمه، جاجرم و فاروج بوده است.
خراسان شمالی 863 هزار نفر جمعیت دارد که 44 درصد از جمعیت آن در روستاها سکونت دارند.
3007/5132
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.