اخبار مرتبط

این استان اگرچه سالیان سال است که در فوتبال تیم داری کرده و نمایندگانی در این رشته پرطرفدار داشته است، اما هیچکدام از این تیم ها نتوانسته اند در حد و اندازه این استان ظاهر نشده و به توقعات فوتبال دوستان خراسانی پاسخ نگفته اند.
دست اندرکاران این رشته ورزشی، عدم حمایت مالی و سرمایه گذاری جدی بخش دولتی و نیز خصوصی در این حوزه را عامل اصلی ضعف و نتیجه نگرفتن تیم های فوتبال استان عنوان می کنند.
معاون توسعه امور ورزش اداره کل ورزش و جوانان خراسان رضوی به خبرنگار ایرنا گفت: عدم حمایت مالی از تیم های ورزشی در استان مربوط به همه رشته های ورزشی است و تنها به فوتبال خلاصه نمی شود.
امیر زارعی افزود: اما از آنجا که حمایت از تیم های فوتبال، بویژه در لیگ برتر بسیار پرهزینه است، نمایندگان فوتبال استان از جمله 'پدیده' و 'مشکی پوشان' دچار مشکل شده اند.
وی افزود: هزینه بالای فوتبال در مقایسه با دیگر رشته های ورزشی موجب شده تا حضور و فعالیت حامیان مالی بخش خصوصی در این بخش همراه با عدم موفقیت باشد چرا که تنها بخش دولتی از عهده هزینه های گزاف فوتبال برمی آید.

* صنعت و فوتبال خراسان رضوی وفاق ندارند
این مقام مسئول اظهار داشت: هنوز وفاقی بین صنعت و ورزش استان شکل نگرفته و البته مشکلات اقتصادی چند سال اخیر نیز به عنوان عاملی بازدارنده برای حضور صنایع خصوصی در این بخش نقش داشته اند.
وی با اشاره به فعالیت خوب تیم های فوتبال استان اصفهان، اضافه کرد: حقیقت این است که در خراسان رضوی بر خلاف دیگر استانهای دارای صنعت، این بخش ورود خوبی به عرصه فوتبال نداشته و حتی بخشهای غیرخصوصی استان نیز در این حوزه عملکرد قابل قبولی نداشته اند .
زارعی با تجلیل از حمایتهای پنجمین دوره شورای اسلامی شهر مشهد از فعالیتهای ورزشی و تیم های استان گفت: جا دارد بخشهای دیگر مانند آستان قدس رضوی نیز در صورت امکان در ورزش و بویژه فوتبال استان فعالیت کنند.

* تمایلی به تیمداری مشهد نداریم
رئیس شورای شهر مشهد با بیان اینکه 2 تیم مطرح فوتبال مشهد دچار بحران هستند، گفت: بحران تیم پدیده به حدی بود که فدراسیون اجازه ثبت بازیکن در بازی دوم را در لیگ فوتبال نمی داد.
محمدرضا حیدری افزود: در این شرایط هیچ شخص و نهادی پا وسط نگذاشت ولی با ورود و کمک شهرداری مشهد، آن هم صرفا با رویکرد اجتماعی و تقویت ورزش پرطرفدار فوتبال در این کلانشهر، مشکل تیم پدیده برای حضور در لیگ برطرف شد.
وی اظهار داشت: این در حالی بود که برخی با ارائه تحلیل های نادرست در فضای مجازی و بعضا توسط جریانهایی علیه شهرداری و شورای شهر مشهد، شائبه های بهره برداری سیاسی از فوتبال را متوجه این نهادها کردند.
وی ادامه داد: در شرایطی که بنگاههای بزرگ اقتصادی تیمهای ورزشی را رها می کنند شورای شهر مشهد هیچ تمایلی به تیمداری ندارد.
رئیس شورای شهر مشهد اظهار داشت: تیم مشکی پوشان تصمیم گرفته روی پای خود بایستد که تصمیم خوبی است و تیم پدیده نیز باید همین مسیر را طی کند.
حیدری گفت: در حد توان به تیمهای ورزشی کمک می کنیم اما در خصوص خرید سهام باشگاه پدیده نیز توسط شهرداری مشهد هنوز به جمع بندی نهایی نرسیده ایم.

* مشکل اصلی دولتی بودن باشگاههای فوتبال است
رئیس هیات فوتبال خراسان رضوی گفت: مشکل اصلی در اداره تیم های باشگاهی این است که برخی در احاطه بخش دولتی هستند و همین وضعیت خصوصی سازی دیگر تیم ها را دچار مشکل می کند.
مهدی برادران افزود: اگر همه باشگاهها خصوصی می شدند رقابت عادلانه بود اما در حال حاضر باشگاههای خصوصی از جمله تیم های خراسان رضوی توان رقابت با تیم های دولتی لیگ برتر را ندارند.
وی ناکامی تیم های فوتبال استان در لیگ برتر را ناشی از ناتوانی مالی آنها و در عوض منابع غنی مالی تیم های رقیب دانست و گفت: اکنون منابع مالی خراسان رضوی از جمله در فولاد نیشابور، ایران خودرو خراسان و مجموعه پالایشگاه گاز سرخس در اختیار تیم های رقیب پدیده و مشکی پوشان قرار دارد.
برادران، خواستار حمایت مسئولان استان از تیم فوتبال لیگ برتری پدیده شد و گفت: این تیم در شرایط فعلی توان رقابت با دیگر تیم ها را ندارد و به حمایت استانداری و شهرداری مشهد نیازمند است.

* ناکامی، سهم همیشگی خراسان رضوی از فوتبال
رئیس هیات فوتبال خراسان رضوی، سهم مردم این استان از فوتبال را تنها ناکامی عنوان کرد و افزود: علاوه بر لیگ برتر فوتبال، فوتسال استان نیز مورد بی مهری مسئولان قرار گرفته است.
برادران، این استان را پیشگام در خصوصی سازی تیم های فوتبال دانست و گفت: نه تنها از تیم خصوصی فوتسال فرش آرای مشهد حمایت نمی شود بلکه در بخش معافیت مالیاتی نیز مورد حمایت قرار نگرفته و از طرف دیگر به دنبال ایجاد یک رقیب بخش خصوصی برای آن نیز هستند.
وی مدعی شد: به دلیل نظارت ضعیف، برخی باشگاههای دولتی دچار فساد شده و متاسفانه تبدیل به حیاط خلوت برخی افراد شده اند.

*مسئولان تمایلی به حضور تیم های لیگ برتری در استان ندارند
مالک باشگاه مشکی پوشان خراسان که تیمش فصل گذشته به لیگ دسته یک سقوط کرده است، گفت: مشکل عمده تیم های فوتبال در خراسان رضوی عدم حمایت مسئولان ورزش است به گونه ای که احساس می شود اصلا تمایلی به داشتن تیم های لیگ برتری در استان ندارند.
محمدرضا عباسی با یادآوری حضور تیم باسابقه 'ابومسلم' در لیگ برتر فوتبال افزود: سالهای گذشته خراسان رضوی نه تنها در فوتبال که رشته های کشتی، بسکتبال و والیبال حضوری پررنگ در لیگ های دسته یک کشور داشت اما تیم های استان یکی پس از دیگری حذف شدند و امروز اثری از آنان نیست.
وی افزود: از آنجا که این مساله کوچکترین واکنش و تحرکی در مسئولان ایجاد نکرد می توان نتیجه گرفت که آنان اصولا تمایلی به وجود تیم های مطرح در استان ندارند و علت نیز این است که هر چه این تیم ها کمتر باشد دردسر آقایان کمتر می شود.

*عدم مشارکت صنایع بزرگ خراسان رضوی در فوتبال
عباسی با اشاره به مجموعه های اقتصادی بزرگ پالایشگاه گاز سرخس، ایران خوردو خراسان، سنگ آهن خواف و فولاد نیشابور گفت: این صنایع دولتی هستند و توسط مدیران استانی اداره می شوند و در این سالها شاهد عدم مشارکت آنان در حمایت از تیم های فوتبال بوده ایم.
وی افزود: بی مهری صنایع بزرگ دولتی در خراسان رضوی از باشگاهها در حالی است تیم های پیکان در تهران و فولاد در خوزستان از مالیات و درآمدهای مجموعه های مرتبط با آنان در خراسان رضوی بهره مند می شوند.
مالک باشگاه مشکی پوشان خراسان با تشکر از کمک شهرداری مشهد از تیم فوتبال پدیده خراسان گفت: مدیریت شهری جایگاهی در کمک به فوتبال مشهد ندارد اما دلسوزانه وارد عمل شده و از تیم شهر حمایت کرد و اگر این کمک ها در هفته اول لیگ نبود امکان به میدان رفتن پدیده در لیگ برتر فراهم نمی شد.
وی تاکید کرد: شورای شهر مشهد با کمک به تیم های مشهدی در مسیر ایجاد امید و نشاط در شهر قدم برداشته و در حقیقت به شعار انتخاباتی خود عمل کرده است.
دو تیم مشکی پوشان و پدیده خراسان، یک ماه مانده به پایان هفدهمین دوره لیگ برتر فوتبال کشور، در خطر سقوط به دسته یک قرار داشتند که در هفته های پایانی لیگ پدیده توانست با شکست تیم همشهری در شهرآورد مشهد، از سقوط نجات یابد.
در پایان این دوره لیگ برتر تیم پدیده جایگاهی بهتر از رده 11 جدول لیگ 96-97 به دست نیاورد و مشکی پوشان قعر جدولی نیز با جا خوش کردن در رده 16 لیگ، به رقابت های دسته یک فوتبال کشور سقوط کرد.
3221 /5132
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.