اخبار مرتبط

راضیه علیرضایی روز پنجشنبه در مراسم رونمایی از نخستین دستگاه 'استند نورد' تولید داخلی صنعت فولاد افزود: 40 درصد باقیمانده قطعات صنایع فولاد در ایران جزو فناوریهای بسیار پیشرفته می باشد و در این حوزه طی پنج سال اخیر 1،2 میلیارد یورو ماشین آلات و تجهیزات منطبق بر محیط زیست وارد کشور شده است.
وی ادامه داد: فولاد بالاترین سهم سرمایه گذاری را در خراسان رضوی به خود اختصاص داده و ظرفیت ایجاد 10 هزار شغل پژوهشی و دانشگاهیرا در این استان دارد.
رئیس سازمان، صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: گروهی از پژوهشگران دانشگاه فردوسی مشهد با همکاری سازمان جهاد دانشگاهی و خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی در حال فعالیت بر روی طرح جمع آوری و ساماندهی مشخصات آن دسته از واحدهای صنعتی هستند که به پیشرفتهای خوبی رسیده و مزایای رقابتی در سطح جهانی ایجاد کرده اند.
وی همچنین گفت: صنعت فولاد خراسان با تکمیل زنجیره تولید در داخل استان تبدیل به بزرگترین صنعت این خطه شده و باید همه توانمان را در جهت بومی سازی این صنعت بکار گیریم.
مدیرعامل شرکت مجتمع فولاد خراسان هم در این مراسم گفت: برای نخستن بار دستگاه 'استند نورد' این مجتمع به همت مهندسان داخلی با هزینه یک میلیارد و 540 میلیون ریال ساخته شد که امکان تولید میلگرد آجدار با قطر 32 میلیمتر و انواع ناودانی و نبشی را فراهم کرده است.
سیدحسین احمدی سلیمانی افزود: این دستگاه متشکل از 274 قطعه ساختنی و دو هزار و 429 قطعه استاندارد مانند پیچ، مهره و بلبرینگ است که سازندگان داخلی موفق به بومی سازی آن شده اند.
وی ادامه داد: در این نمونه نقائص مدل خارجی آن مانند مشکل خورندگی و فرسایش با استفاده از عملیات حرارتی برطرف و مراحل آزمایش سرد و گرم آن با موفقیت پشت سر گذاشته شده است.
مدیرعامل شرکت مجتمع فولاد خراسان گفت: تاکنون تعداد زیادی از قطعات داخلی این شرکت به ارزش 313 میلیارد ریال توسط مهندسان داخلی بومی سازی شده که شاخصترین آنها 'کوره قوس الکتریکی، کلمپ الکترود، ماشین حمل شمش و کاور تاندیش فولادسازی' است.
وی افزود: قفسه های نهائی استند نورد پیشتر از ایتالیا سازنده تامین می شد اما و تولید داخلی آن با توجه به وضعیت فعلی باعث صرفه جویی ارزی زیادی شده است.
زنجیره تولید مجتمع فولاد خراسان با راه اندازی مرحله گندله سازی، احیاء مستقیم، فولادسازی و نورد در سایت نیشابور اردیبهشت ماه امسال تکمیل شد. نیشابور در فاصله 127 کیلومتری غرب مشهد واقع است.
9869/1858
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.