اخبار مرتبط

مجتبی کاویان روز سه شنبه در جمع خبرنگاران افزود: منزل مرحوم سبزواری پس از مرمت تبدیل به خانه شعر انقلاب می شود. این مکان بر مبنای تفاهمنامه بین دانشگاه حکیم سبزواری و محسن ممتحنی پسر مرحوم سبزواری با هدف بهره‌ برداری ادبی و فرهنگی به مدت 15 سال به دانشگاه حکیم سبزواری واگذار شد.
وی ادامه داد: این بنا شامل سه بخش شرقی، مرکزی و غربی است که بخش شرقی آن از بین رفته، بخش مرکزی بنای جدیدی است و بخش غربی آن اثری تاریخی می باشد که قدمتش به دوره قاجار می رسد.
مسئول فنی دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه حکیم سبزواری گفت: بیشتر تمرکز بر مرمت بخش غربی بنا است. این بنا با همکاری گروه مرمت و احیای بناهای تاریخی دانشگاه حکیم سبزواری در سه تا چهار سال مرمت می شود.
وی افزود: عملیات مرمت شامل دیوارچینی، تعمیر طاقها، تعویض پروازبندیها، سبک سازی پشت بام، جداره سازی، تراش اندودها و اندود دوباره جداره ها و سرچین دیوارها است که بیش از دو میلیارد ریال اعتبار لازم دارد که از محل اعتبار پژوهشی دفتر ریاست دانشگاه سبزوار و وزارتخانه تامین می شود.
فرزند ارشد استاد حمید سبزواری نیز گفت: مرمت منزل پدر سبب حفظ این خانه تاریخی و تبدیل آن به یک جاذبه گردشگری می شود.
محسن ممتحنی افزود: در مجموعه فرهنگی که در منزل مرحوم استاد سبزواری ایجاد می‌ شود جایگاهی نیز برای حضور شعرا و فرهیختگان فراهم می شود.
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سبزوار نیز گفت: مراسم دومین سالگرد استاد سبزواری امروز 22 خرداد در سبزوار برگزار می شود.
محمد علی آبادی افزود: نشست ادبی شعر در دانشگاه حکیم سبزواری و مراسم شعرخوانی در محل آرامگاه استاد سبزواری با حضور شاعران انقلابی کشور از برنامه های مراسم سالگرد پدر شعر انقلاب است.
حسین آقاممتحنی معروف به 'حمید سبزواری' شاعر معاصر که پدر شعر انقلاب لقب گرفته سحرگاه شنبه 22 خرداد 1395 در 91 سالگی در یکی از بیمارستانهای تهران چشم از جهان فروبست. وی روز 26 خرداد در بوستان جانبازان شهر سبزوار به خاک سپرده شد.
از آثار استاد سبزواری می توان به 'دیوان اشعار، کاروان سپیده، یاد یاران، سرود درد، گزیده ادبیات معاصر و سرود سپیده' اشاره کرد.
سبزوار در 230 کیلومتری غرب مشهد قرار دارد.
8145/7495/1858
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.