اخبار مرتبط

استاندار خراسان رضوی در این مراسم گفت: شبکه مکاتبات دولت از طریق دفاتر پیشخوان به منظور تکریم ارباب رجوع، کاهش مراجعات مردم به دستگاه های اجرایی، صرفه جویی در مصرف کاغذ راه اندازی شده است.
علیرضا رشیدیان افزود: دولت الکترونیک در شفافیت گردش اطلاعات، در دسترس قرار گرفتن اطلاعات برای مردم و مخاطبان، کاهش فساد، جلوگیری از رانت خواری، شتاب بخشی به امور و انجام کار و کاهش هزینه ها نقش مهمی دارد.
وی اظهار کرد: خراسان رضوی در بخش الکترونیکی کردن مکاتبات اداری جزو استان های پیشرو است به طوری که هم اکنون چهار هزار و 201 دستگاه اجرایی و دهیاری در استان متصل به شبکه دولت هستند.
وی گفت: اتصال روستاها به دستگاه های دولتی یکی از مهمترین مزیت های دولت الکترونیک است که باعث کاهش رفت و آمد روستائیان می شود.
رشیدیان افزود: هم اکنون 752 دهیاری در خراسان رضوی دارای اینترنت پرسرعت است و تا خرداد ماه 430 دهیاری در این استان از اینترنت پرسرعت برخوردار می شوند و تا پایان سال جاری نیز 2 هزار و 800 روستا در این استان به روستاهای دارای اینترنت پرسرعت افزوده می شود.
وی با بیان اینکه توسعه زیرساختهای اینترنتی در اشتغالزایی بسیار موثر است، اظهار کرد: در 12 فروردین ماه پارسال با حضور وزیران تعاون و ارتباطات در خراسان رضوی تفاهم نامه ای با 22 شرکت ملی و استانی در حوزه آی.سی.تی منعقد شد که تاکنون 9 تفاهم نامه به طور کامل اجرا شده که باعث 75 میلیارد تومان سرمایه گذاری و ایجاد بیش از 22 هزار شغل در حوزه های مختلف شده است.
وی گفت: به زودی شهرک دوم آی.سی.تی کشور بعد از تهران در مشهد افتتاح می شود و فرصت خوبی برای توسعه اشتغال جوانان ایده پرداز و فعال در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات بوجود می آورد.
رشیدیان با بیان اینکه توسعه الکترونیک در حوزه های اقتصادی و خدمات می تواند ظرفیت خوبی برای تولید، اشتغال و شفافیت کارهای اداری باشد، افزود: در این بخش شهرداری مشهد نیز فعال شده و ایجاد شهر هوشمند را در دستور کار قرار داده و کارگروه های دولت الکترونیک نیز در شهرستان های استان توسط فرمانداران شکل گرفته است.

*70 درصد مکاتبات در نظام اداری کشور الکترونیکی است
مدیر کل دبیرخانه نهاد ریاست جمهوری و رئیس مجمع دبیرخانه های نظام اداری کشور نیز گفت: تاکنون 48 نشست ملی و استانی نظام اداری الکترونیک و دولت الکترونیک در کشور برگزار شده و هر سال از عملکرد دستگاه های اجرایی هر استان در زمینه الکترونیکی شدن مکاتبات گزارش تهیه می شود.
حسین ملایجردی با اشاره به اقدامات انجام گرفته در تحقق دولت الکترونیک طی سال گذشته افزود: راه اندازی سامانه رصد با هدف امکان پایش و رصد مکاتبات بین دستگاهی، راه اندازی سامانه شمس با هدف برخوردار شدن کلیه اسناد با شماره یکتا،، راه اندازی سامانه ساد با هدف قرار گرفتن اسناد و مدارک کلی و عمومی برای کلیه دستگاه های اجرایی از جمله این اقدامات بود.
وی اتصال دفاتر پست و پیشخوان به شبکه دولت، ویرایش جدید شیوه نامه مکاتبات اداری، تهیه و تدوین نقشه تحول مکاتبات اداری و انتشار کتاب چارچوب اتوماسیون های اداری را از دیگر اقدامات در جهت تحقق دولت الکترونیک طی سال گذشته برشمرد.
وی اظهار کرد: پارسال 121 میلیون مکاتبه اداری در استانداری ها، وزارتخانه ها و موسسات دولتی کشور انجام شد که از این تعداد 36 میلیون معادل 30 درصد از مکاتبات به صورت کاغذی و 85 میلیون معادل 70 درصد از مکاتبات به صورت الکترونیکی بود.
وی گفت: پارسال 67 درصد از مکاتبات اداری استانها به صورت الکترونیکی انجام شد و استانداری خراسان رضوی با سهم 98.83 درصد از کل مکاتبات، رتبه نخست را از نظر مکاتبات الکترونیکی به دست آورد.
ملایجردی افزود: مکاتبات اداری خراسان رضوی در سال گذشته 123 هزار و 331 فقره بود که از این میزان 121 هزار و 806 فقره به صورت الکترونیکی انجام شد.

*دفاتر پیشخوان دولت 70 هزار شغل ایجاد کردند
دبیر کل کانون دفاتر پیشخوان خدمات دولت و بخش عمومی غیردولتی نیز در این همایش گفت: دفاتر پیشخوان دولت بدون کمک از دولت، 70 هزار شغل ایجاد کرده اند و امروز از بیشترین ترافیک شبکه ملی اطلاعات برخوردار هستند.
علی فلاح افزود: از 12 میلیون و 437 هزار اشتغال بیش از 10 سال در کشور، هشت میلیون و 703 هزار شعل معادل 70 درصد مربوط به بخش خصوصی است که در این بخش سهم زنان یک میلیون و 200 هزار نفر و سهم مردان هفت میلیون و 497 هزار نفر است.
وی اظهار کرد: رتبه کارآفرینی ایران در سال گذشته 13 درجه ارتقا یافت و به جایگاه هفتاد و دوم در جهان رسید و این مهم با ایجاد کسب و کارهای نوپا از جمله دفاتر پیشخوان دولت محقق شد.
وی گفت: شبکه پیشخوان دولت، شبکه امن ارتباطی را که 200 میلیارد تومان سرمایه گذاری نیاز داشت بدون کمک دولت راه اندازی کرد و اکنون 10 هزار دفتر پیشخوان دولت در کشور در یک شبکه امن بدون اینترنت در حال ارتباط هستند.
فلاح افزود: برای توسعه دولت الکترونیک در کشور باید بین ساختارهای مختلف در حوزه فناوری و سازمانی همگونی ایجاد شود و سهم درآمدی در بخش خصوصی ارتقا یافته و دخالت های دولت به حداقل برسد تا ضریب اشتغال بیشتر شود.
7489 / 6053
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.