اخبار مرتبط

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گناباد روز چهارشنبه در این مورد به خبرنگار ایرنا گفت: 30 هزار اصله نهال از گونه ‌های مقاوم و سازگار با اقلیم منطقه در سطح این شهرستان توزیع و با همراهی اقشار مختلف مردم و مسئولان کاشته شد. این اقدام به گسترش فضای سبز کمک قابل توجهی می کند.
مجتبی محرابی دیگر برنامه های هفته منابع طبیعی را مراسم نواختن زنگ طبیعت، نهالکاری در شهرک شهرجو با مشارکت شهرداری، حضور در همایش روحانیون، کویرنوردی، فرهنگ سازی در مهدهای کودک، مدارس و دانشگاهها عنوان و ابراز امیدواری کرد که مجموع این اقدامات در کاهش معضل گرد و خاک و مقابله با ریزگردها تاثیرگذار باشد.
وی ادامه داد: غفلت از منابع طبیعی عواقب جبران ناپذیری مانند تشدید خشکسالی، افزایش گرد و غبار و ریزگردها، کمبود علوفه در مراتع و افت کمی و کیفی منابع آب زیرزمینی را به دنبال دارد.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گناباد گفت: برای مقابله با ریزگردها از ابتدای امسال تاکنون 500 هکتار نهال در این شهرستان کاشته شد و همین میزان هم پارسال زیر کشت نهال رفت.
وی افزود: برای حفاظت از عرصه‌های موجود، احیا و توسعه عرصه‌های جنگلی 9 تفاهمنامه اجرایی در حوزه بیابانزدائی و مسائل مربوط به منابع طبیعی با شورای فرهنگ عمومی، مجتمع آموزش عالی، آموزش و پرورش و دیگر نهادها و دستگاههای اجرایی شهرستان گناباد منعقد شده است.
محرابی ادامه داد: برای نخستین بار در خراسان رضوی با پنج معدن در گناباد نیز تفاهمنامه هایی به امضا رسید. در قالب این تفاهمنامه ها معدنکاران موظف شده‌اند طبق ماده 2 قانون معادن عرصه های منابع طبیعی متأثر از عملیات معدنی را احیاء و بازسازی کنند.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بجستان هم به خبرنگار ایرنا گفت: به مناسبت هفته منابع طبیعی 20 هزار اصله نهال مقاوم در عرصه های منابع طبیعی این شهرستان کاشته شد.
مصطفی خاکپور افزود: طرح نهالکاری در 300 هکتار از عرصه های منابع طبیعی بجستان برای مقابله با بحران ریزگردها و بیابانزایی در این شهرستان در اولویت قرار گرفته و با پیشرفت 80 درصدی در حال اجرا است.
امیرحسین گندم کار رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری خواف هم از توزیع 21 هزار اصله نهال مقاوم در این شهرستان خبر داد و گفت: جلب مشارکت مردم به عنوان مولفه مهم توسعه کمی و کیفی و کاهش تنگناهای منابع طبیعی مهمترین رویکرد این اداره در همه امور از جمله کاشت درخت و نهال است.
15 تا 21 اسفند هفته منابع طبیعی نامگذاری شده است.
از مجموع یک میلیون و 750 هزار هکتار عرصه منابع طبیعی شهرستانهای گناباد ، بجستان و خواف واقع در جنوب خراسان رضوی 749 هزار هکتار در کانون بحرانی فرسایش بادی قرار دارد و مستعد بیابانزایی است.
مراکز شهرستانهای خواف، بجستان و گناباد در مجموع با 270 هزار نفر جمعیت به ترتیب درفواصل 267، 278 و 287 کیلومتری جنوب مشهد واقع هستند.
1922/2095/1858
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.