اخبار مرتبط

مرتضی بختیاری روز دوشنبه در نشست خبری پیرامون برنامه های آستان قدس رضوی برای دهه کرامت افزود: پارسال در این دهه با همکاری خیران 500 هزار نفر در سطح کشور اطعام شدند. ایجاد ارتباط با خیران برای مشارکت آنها در برگزاری مراسم دهه کرامت از طریق نمایندگیهای آستان قدس رضوی در استانها انجام می شود.
وی ادامه داد: در دهه کرامت امسال 513 برنامه و جشن توسط آستان قدس رضوی برگزار می شود. از این تعداد 182 برنامه در حرم مطهر رضوی و شهر مشهد، 250 برنامه در سطح استان، 59 برنامه در سطح ملی، 22 برنامه در سطح بین المللی، 13 برنامه شاخص و 22 برنامه جدید و ابتکاری است.
قائم تولیت آستان قدس رضوی جشنواره بین المللی انتخاب کتاب سال رضوی، جشنواره بین المللی فرهنگی و هنری خورشید ولایت، برگزاری مجمع اعتاب مقدسه، همایش جایزه جهانی گوهرشاد و تجلیل از هشت بانوی فرهیخته و نیکوکار، اجرای طرح خادمان و تجلیل از هنرمندان خادم فرهنگ رضوی را از مهمترین برنامه های دهه کرامت برشمرد.
وی گفت: برگزاری دوره پیشین مجمع اعتاب مقدسه جهان اسلام در دهه کرامت سال گذشته بازتاب بین المللی گسترده ای داشت بطوری که واژه 'زیارت' در تبلیغات دشمن بوجود آمد و حتی برخی دانشگاههای رژیم صهیونیستی شروع به نوشتن مقالاتی در این حوزه کردند.
بختیاری در ادامه به رویکرد اشتغالزایی آستان قدس برای کمک به جوانان جویای کار نیز اشاره و بیان کرد: با توجه به درخواست زیاد مردم از این نهاد برای ایجاد اشتغال همزمان با آغاز دهه کرامت عملیات اجرایی چندین پروژه اقتصادی با محوریت ایجاد اشتغال جوانان شروع می شود.
وی افزود: آغاز عملیات اجرایی یک پروژه اقتصادی برای انجمن نابینایان مشهد و اشتغالزایی 300 نفر، ایجاد اشتغال برای 40 نفر از دانش آموختگان رشته کشاورزی با آغاز عملیات اجرایی در زمینی واقع در خیابان فرامرز عباسی مشهد، ایجاد اشتغال از طریق راه اندازی مرکز نگهداری از پنج هزار گاو شیرده، آغاز اجرای طرح دام سبک با همکاری کمیته امداد امام خمینی(ره) از طریق سپرده گذاری و پرداخت وام اشتغال به مددجویان، احیا قناتی در گناباد و اشتغالزایی از این طریق از مین طرحها در دهه کرامت هستند.
قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی ادامه داد: با کمک بسیج مستضعفان و خیران 110 رشته قنات خشکیده یا کم آب در خراسان رضوی در دست احیا قرار گرفت که تاکنون 30 دهنه آن احیا شده و پیش بینی می شود احیا این تعداد برای حداقل هزار نفر اشتغال ایجاد کند.
وی گفت: امسال ساخت خانه های ارزانقیمت برای زوجهای جوان به تعداد 500 واحد در مشهد و 120 واحد در بیرجند با قراردادهای 18 ماهه در دستور کار آستان قدس رضوی قرار گرفته است. تاکنون فونداسیون چند بلوک مربوط به واحدهای مشهد ریخته شده است.
او به دیگر پروژه های آستان قدس رضوی نیز اشاره و بیان کرد: راه اندازی شهرک علمی تحقیقاتی در آستان تصویب و اساسنامه آن تدوین شده که در صورت راه اندازی نخستین شهرک از این نوع از سوی بخش خصوصی خواهد بود و ثمرات زیادی برای بخش علمی خواهد داشت.
وی افزود: در دهه کرامت امسال برای نخستین بار پزشکان متخصص خادمیار در دارالشفا با استفاده از تجهیزات لازم از راه دور تعدادی از بیماران را در مناطق محروم ویزیت می کنند. این طرح برای نخستین بار به صورت آزمایشی اجرا می شود.
معاون فنی و عمران موقوفات آستان قدس رضوی نیز در این نشست گفت: مرحله نخست زائرشهر رضوی در منطقه طرق مشهد همزمان با دهه کرامت به بهره برداری می رسد.
خلیل اکبری افزود: پروژه زائرشهر رضوی در گستره 220 هزار مترمربع با 100 هزار مترمربع زیربنا شامل فضاهای اقامتی و خدماتی گنجایش ظرفیت اسکان روزانه حدود 20 هزار زائر را دارد و در سه مرحله عملیاتی تعریف شده است. مرحله نخست پروژه زائرشهر در زمینی به مساحت 10 هکتار گنجایش پذیرش چهار هزار و 500 نفر را دارد.
خبرنگار: میترا عبداللهی **انتشاردهنده: حسین کریم زاده
7489/1858
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.