اخبار مرتبط

محمدحسن واحدی روز دوشنبه در نشست کارگروه رسانه و زیارت خرسان رضوی افزود: بخشی از این مبلغ با همکاری شهرداری مشهد تامین شد. تاکنون چهار زائرسرای ارزانقیمت برای میزبانی زائران امام رضا(ع) از چهار استان به بهره برداری رسیده است. این زائران برای هر شب اقامت مبلغ 100 هزار ریال پرداخت می کنند.
وی همچنین به گشایش زائرشهر رضوی طی دهه کرامت در منطقه طرق مشهد اشاره و بیان کرد: روند ساخت دومین زائرشهر نیز در منطقه سه راه فردوسی مشهد با وقف 70 هکتار زمین در حال انجام است.
معاون استاندار خراسان رضوی ادامه داد: بودجه زیارت باید به صورت مشارکت 50 درصدی با سایر بخشها از جمله شهرداریها هزینه شود. ساخت زائرسراها و زائرشهرها در مشهد و در شهرهای منتهی به مسیر زیارتی از جمله این مشارکتها است.
وی همچنین به 'طرح مبدا تا مبدا' برای زیارت گروهی زائران حرم امام هشتم(ع) اشاره و بیان کرد: در این طرح با همکاری 350 آژانس مسافرتی خدمات سفر ارزان با تخفیفهای 30 تا 50 درصدی به زائران داخلی و چهار کشور خارجی در ایام غیرپیک سفر ارائه می شود.
واحدی به فعالیت معاونتهای زیارت در استانداریهای خراسان رضوی، قم و شیراز نیز اشاره و بیان کرد: یک نقشه راه و برنامه در افق پنج ساله در قالب طرح جامع زیارت در شورای برنامه ریزی خراسان رضوی مصوب شده که دارای 10 راهبرد، 39 سیاست، 140 برنامه و 825 پروژه است.
وی افزود: پارسال 87 پروژه از این تعداد به سرانجام رسید و امسال نیز تاکنون 38 پروژه دیگر در بخش زیارت عملیاتی شده است. 350 مورد از این طرحها نیاز به سرمایه گذاری بخش خصوصی دارد که از طریق دفتر جذب سرمایه گذاری استانداری در حال پیگیری است. در این خصوص نزدیک به هزار و 300 میلیارد ریال از بودجه استان در اختیار بانکهای عامل قرار خواهد گرفت که در قالب تسهیلات با سود حدود 12 درصد به سرمایه گذاران حوزه زیارت اعطا می شود..
معاون هماهنگی امور زائران استانداری خراسان رضوی ادامه داد: بخش گردشگری سلامت نیز از فعالیتهای مرتبط با این معاونت است. در این چارچوب تاکنون برای 12 بیمارستان در سطح مشهد 'کد گردشگری سلامت' صادر شده است.
وی در ادامه همچنین گفت: 131 هزار فعالیت از فردا سوم مرداد ماه در ارتباط با برنامه های با دهه کرامت شروع می شود. به جز ایران در 77 کشور و دو هزار و 400 نقطه دنیا نام امام رضا(ع) بواسطه این فعالیتها طنین انداز خواهد شد.
او با تاکید بر ظرفیت عظیم زیارت در کشور افزود: حدود 20 هزار سالمند بالای 65 سال در خراسان رضوی هنوز به زیارت حضرت رضا(ع) مشرف نشده اند لذا با اجرای طرحهای مختلف و همکاری آستان قدس رضوی، کمیته امداد و فرمانداریها اعزام این افراد به زیارت بارگاه منور رضوی در حال اجرا است.
واحدی همچنین از هدفگذاری برای افزایش 15 درصدی زائران خارجی و داخلی در سال جاری خبر و ادامه داد: تفاهمنامه هایی با مراکزی که عاشقان انبوهی برای زیارت امام رضا(ع) دارند همچون سازمان بازنشستگی، تامین اجتماعی و معاونت دانشجویی وزارت علوم منعقد شده است.
وی گفت: بر اساس اعلام مسئولان بنیاد شهید با وجود گذشت 38 سال از انقلاب هنوز 400 هزار نفر از خانواده شهدا تحت پوشش آن نهاد توفیق زیارت حرم امام هشتم(ع) را نداشته اند که در این خصوص با آن نهاد نیز تفاهمنامه هایی داشته ایم.
معاون استاندار خراسان رضوی به راه اندازی شرکت تولید غذای آماده با بودجه 120 میلیارد ریالی نیز اشاره و بیان کرد: این مجتمع صنعتی با نام فراپخت روزانه 60 هزار وعده غذای ارزان و صنعتی تولید می کند که 20 هزار وعده آن برای مصارف آستان قدس رضوی اختصاص یافته است.
وی افزود: همچنین تاکنون150 سازمان مردم نهاد در بخش زیارت در خراسان رضوی فعال شده اند. به دنبال همکاری و سازماندهی چهار هزار هیات مذهبی نیز برای فعالیت در زمینه ارتقا فرهنگ رضوی و میزبانی از زائران بارگاه منور آن حضرت هستیم.
واحدی همچنین به نشست امروز کارگروه ملی زیارت با حضور معاون رئیس جمهوری در مشهد اشاره و بیان کرد: بودجه زیارت فقط باید برای توسعه زیرساختها در استان مصرف شود اما ما به دنبال این مجوز هستیم که 20 درصد بودجه را برای فعالیتهای فرهنگی استفاده کنیم. این موضوه در نشست امروز موضوع مطرح می شود.
خبرنگار: ناصر اسدزاده هروی **انتشاردهنده: حسین کریم زاده
3221/1858
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.