اخبار مرتبط

محمدهادی ضیایی مهر روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: 114 هزار تن از این میزان مربوط به صادرات ایران به کشورهای ترکمنستان، ازبکستان و قزاقستان توسط هزار و 911 واگن است.
وی گفت: سیمان، مواد صنعتی، مصالح ساختمانی، رنگ، مواد غذایی و خاک صنعتی عمده اقلام صادراتی ایران به کشورهای آسیای مرکزی است. 66 درصد این محموله های صادراتی در ایستگاههای راه آهن خراسان بارگیری شده اند.
مدیرکل راه آهن خراسان افزود: طی همین مدت 55 هزار تن کالای وارداتی نیز با 999 واگن از کشورهای ازبکستان، قزاقستان و ترکمنستان به ایران وارد شد. این اقلام شامل پنبه، خوراک دام، مواد صنعتی و روغن صنعتی بود که بیشتر آن در خراسان رضوی تخلیه شده است.
وی ادامه داد: ظرف سه ماه نخست امسال همچنین 211 هزار تن کالا از طریق سه هزار و 717 واگن از مرز ریلی سرخس ترانزیت شد که نسبت به مدت مشابه پارسال رشد 21 درصدی دارد.
او گفت: اعمال تخفیفهای 15 تا 50 درصدی بر تعرفه حمل کالا، کاهش زمان ترانزیت کالای کشورهای آسیای مرکزی در ایران از 25 به 21 روز، راه اندازی قطارهای برنامه ای و هماهنگی با راه آهن کشورهای آسیای مرکزی از عوامل افزایش ترانزیت ریلی در مرز سرخس است.
مدیرکل راه آهن خراسان افزود: 182 هزار تن کالا به عنوان ترانزیت وارداتی از کشورهای ترکمنستان، تاجیکستان و ازبکستان به کشور وارد و از دیگر مرزهای ریلی ایران خارج شده است. همچنین 29 هزار تن کالای ترانزیت خروجی از مبدا بندرعباس از طریق مرز ریلی سرخس از کشور خارج شده است.
وی ادامه داد: در این مدت سهم ترانزیت ریلی سرخس نسبت به کل کشور 74 درصد بود و 88 درصد از این تبادلات ترانزیتی از کریدور ریلی سرخس - بندرعباس انجام شد.
او عمده محموله های ترانزیتی از مرز ریلی سرخس را پنبه، کود شیمیایی، گوکرد، مواد سوختی و کانتینر اعلام کرد.
ترانزیت ریلی کشور از طریق پنج گذرگاه مرزی رازی، زاهدان، سرخس، جلفا و اینچه برون به ترتیب با کشورهای ترکیه، پاکستان، ترکمنستان، جمهوری آذربایجان و ترکمنستان صورت می گیرد.
پایانه ریلی سرخس بطور متوسط سالانه 85 درصد از کل حجم ترانزیت ریلی کالای کشور را به خود اختصاص داده است. پایانه مرزی شهر سرخس در فاصله ۱۸۰ کیلومتر شمال شرق مشهد قرار دارد.
خبرنگار: ناصر اسدزاده هروی **انتشاردهنده: حسین کریم زاده
3221/1858

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.