اخبار مرتبط

ناصر بهزاد روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: تاکنون تمرکز خراسان رضوی در حوزه تجارت خارجی، مبتنی بر بازار کشورهای آسیای میانه بود و مقصد حجم عمده کالاهای صادراتی این استان را کشور های ترکمنستان و افغانستان تشکیل می داد.
وی اظهار کرد: به دلیل مشکلات اقتصادی برخی کشورهای آسیای میانه و رویکرد جدید اقتصادی آنها، محدودیت هایی در صدور کالاهای ایرانی به آن کشورها بویژه افغانستان و ترکمنستان بوجود آمد.
وی گفت: حضور در بازارهای آسیای میانه تجربه گران سنگ برای خراسان رضوی است که نمی توان از این تجربه گذشت، اما با توجه به شرایط اقتصادی آن کشورها و محدودیت های ایجاد شده، شاید دیگر نتوان مانند گذشته بازار مطلوب و ایده آل در کشورهای آسیای میانه داشت.
بهزاد افزود: در این راستا جهت گیری تجاری – صادراتی استان به سوی کشورهای آسیای شرقی، آفریقایی و اروپایی بوده و به نظر می رسد فضای جدید برای توسعه تجارت خارجی استان ایجاد شده است.
وی اظهار کرد: از سال گذشته تلاش شده است علاوه بر حفظ بازارهای آسیای میانه، شرایط برای ورود به بازارهای جدید فراهم شود که در این راستا بازار روسیه و بازار هنگ کنگ مورد توجه قرار گرفت.
وی با تاکید بر توسعه تجارت با هنگ کنگ در سال جاری گفت: در سال گذشته رشد صادرات خراسان رضوی به این کشور در مقایسه با سال 94، یکهزار و 600 درصد بوده که رقم بسیار مناسبی است و ایران را به سوی بازار چین هدایت خواهد کرد.
رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی افزود: براساس برنامه ریزی انجام شده امسال هشت نمایشگاه با محوریت کالاهای ایرانی در کشورهای خارجی برگزار می شود که بخشی از آنها مربوط به بازارهای جدید می باشد.
وی بیان کرد: همچنین امسال در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی 10 هیات تجاری از خراسان رضوی به کشورهای خارجی اعزام و 10 هیات تجاری خارجی از سوی استان پذیرش خواهد شد.
وی ادامه داد: این در حالی است که در سال گذشته 14 هیات تجاری به خارج از کشور اعزام شدند که نسبت به مدت مشابه سال قبل 50 درصد افزایش داشت.
بهزاد گفت: همچنین در سال گذشته 16 هیات تجاری از هنگ کنگ، پاکستان، افغانستان، سوئیس، ترکیه، آلمان، عراق، لبنان، مکزیک، چک و ترکمنستان پذیرش شده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 23 درصد افزایش داشت.
وی افزود: در سال جاری ایجاد اشتغال صادراتی در راستای عمل به سیاست های اقتصاد مقاومتی مبنی بر بهره گیری از کالاهای دارای مزیت برای ایجاد اشتغال مولد و استفاده از ظرفیت های داخلی در برنامه ریزی ها گنجانده شده است.
وی اظهار کرد: در این راستا ایجاد اشتغال صادراتی برای گروه های تولیدی شامل حوزه فرآورده های معدنی و مصالح ساختمانی، صنایع غذایی، صنایع نساجی، خدمات فنی و مهندسی و صنایع دانش بنیان برنامه ریزی شده است.
بهزاد گفت: با بهره گیری از همکاری شرکت شهرک های صنعتی و دیگر نهادها در حوزه صنایع دانش بنیان، اتصال شهرک ماشین سازی استان به بازارهای خارجی و صادرات ماشین آلات تولید داخل می توان تا پایان سال جاری 20 هزار اشتغال صادراتی ایجاد کرد.
وی با اشاره به آغاز ارتباطات تجاری با کشور استرالیا در سال جاری افزود: با صاحبان معادن بزرگ استان و فعالان اقتصادی در استرالیا از طریق سفارت این کشور در ایران در زمینه ایمن سازی معادن، انتقال فناوری نوین به بخش اکتشاف و بخش فرآوری مواد معدنی وارد مذاکره شده ایم که این مذاکرات و نشست های مشترک تا رسیدن به نتیجه مطلوب ادامه دارد.
رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی اظهار کرد: برای ورود به بازارهای جدید، ایجاد ساختارهای لازم در بخش خصوصی لازم است که بخشی از آن توسط دولت در حال سیاستگذاری است و بخش دیگر باید توسط بخش خصوصی با عرضه توانمندی های خود، همسو کردن تولیدات با نیاز بازارهای جدید و اتخاذ رویه های نوآورانه در اتوماسیون تولید، ایجاد شود.
وی با تاکید بر حفظ بازار خراسان رضوی در کشورهای آسیای میانه گفت: برای رفع برخی محدودیت ها اخیرا ایجاد بازار مشترک بین ایران و ترکمنستان آغاز شده است تا ارتباط بخش خصوصی با بازار آن کشورها حفظ شود.
وی افزود: محدودیت ایجاد شده در گمرک دوغارون برای تردد کامیون های ترانزیتی نیز از سوی مسئولان در حال پیگیری است.
7489 / 6053 خبرنگار: میترا عبداللهی ** انتشار دهنده: محمد حسین علی مقدم
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.