اخبار مرتبط

سالم حسین زاده روز سه شنبه با گرامیداشت روز اسناد ملی و میراث مکتوب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: اسناد، هویت تاریخی کشور است و مراکز آرشیوی کار حفاظت و صیانت از اسناد را برعهده دارند.
وی بیان کرد: مراکز آرشیوی دولتی و خصوصی زیادی در کشور وجود دارد اما مرکز اسناد آستان قدس رضوی که از سال 1376 در حرم مطهر رضوی راه اندازی شده، بزرگترین مرکز آرشیو خصوصی کشور به شمار می رود که قریب 14 میلیون سند را در خود جای داده است.
وی اظهار کرد: مرکز اسناد آستان قدس رضوی آرشیوی ترکیبی شامل اسناد اداری مربوط به آستان قدس و همچنین سندهایی مانند قباله نامه ها، شخصیت نامه ها، احکام دولتی، اسناد شرعی، اسناد دیوانی، اسناد اخوانی و اسناد سلطانی می شود که افراد به سبب موقعیت مذهبی آستان قدس و ارادتی که به ساحت مقدس حضرت رضا (ع) داشته اند، به این مرکز اعطا کرده اند.
سرپرست گروه اسناد سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی گفت: قدیم ترین سند موجود در این مرکز مربوط به سال 514 هجری قمری می شود که از اسناد اداری آستان قدس در دوران سلجوقی و مربوط به موضوع مالیات شهرهای اسفراین و نیشابور است.
حسین زاده اظهار کرد: سند فقط یک شیء مکتوب نیست بلکه از دیدگاه فعالان بخش آرشیو، به هر شیئی که حاوی اطلاعات دیداری، شنیداری، صوتی، تصویری، مکتوب و غیرمکتوب باشد، سند گفته می شود از این رو تاکنون 13 میلیون و 40 هزار سند مکتوب و غیرمکتوب در این آرشیو گردآوری و در اختیار پژوهشگران قرار گرفته است.
وی افزود: این اسناد شامل سند کاغذی، عکس، صفحه گرامافون، نوارهای صوتی، نوارهای ریلی، نوارهای 8 میلیمتری و 16 میلیمتری، نگاتیوها، فیلم ها، نقشه ها، نشریات، فایل های صوتی در خصوص تاریخ شفاهی است.
وی ادامه داد: بیشترین اسناد در آرشیو مذکور مربوط به اسناد اداری سازمان ها و نهادهای وابسته به آستان قدس رضوی است و هر یک از نهادهای وابسته به این آستان موظف هستند، بعد از گذشت 40 سال اسناد اداری خود را برای آرشیو شدن به این مرکز تحویل دهند.
حسین زاده با اشاره به وجود 100 هزار قطعه عکس به صورت آنالوگ، اسلاید، فایل دیجیتالی و نگاتیوی در مرکز اسناد آستان قدس رضوی گفت: قدیم ترین عکس موجود در این آرشیو، مربوط به سال 1375 هجری قمری است که توسط یک عکاس خارجی از شهر مشهد گرفته شده است.
وی اضافه کرد: همچنین با اجرای پروژه ای در مرکز اسناد آستان قدس رضوی، 12 هزار ساعت مصاحبه شفاهی در باره تاریخ مشهد و خراسان در قالب گفت و گو با شخصیت ها، مطلعان و معتمدان در این مرکز ثبت و ذخیره شده است.
7489/5132
خبرنگار: میترا عبداللهی ** انتشار دهنده: علی اصغر ایزدی
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.