اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، نریمان مصطفایی عصر چهارشنبه در حاشیه بازدید ازمحله های ناکارآمد شهری سبزوار در جمع خبرنگاران افزود: هم اکنون 82 پروژه عمرانی، آموزشی، فرهنگی و اجتماعی با اختصاص 500 میلیارد ریال در سطح محله های ناکار آمد در سراسر کشور در حال اجراست که زمینه برای ارائه خدمات لازم به ساکنان این محلات فراهم می کند.
وی اظهار کرد: 2 هزار و 700 محله ناکارآمد در سراسر کشور شناسایی شد که از این تعداد یک هزار و 100 محله سکونتگاه غیر رسمی، 600 محله مناطق حاشیه نشین و یک هزار محله بافت تاریخی است.
مدیرکل دفتر ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار وزارت راه و شهرسازی افزود: جمعیتی بالغ بر 20 میلیون نفر در این مناطق سکونت دارند که از این میزان 11 میلیون نفر حاشیه نشین هستند.
وی ادامه داد: در یکسال گذشته 6 هزار و 400 میلیارد ریال برای اجرای طرح های بازآفرینی در این محله ها،‌ تخصیص داده شد که تاکنون یک هزار و 400 میلیارد ریال از این اعتبار تامین شده است.
او افزود: با همکاری دولت و مجلس شورای اسلامی در راستای تحقق برنامه افق برنامه 1404 و برنامه ششم توسعه کشور برنامه ریزی شد تا در یک مدت زمان 10 ساله طرح توانمند سازی و ساماندهی محلات و سکونتگاه های غیر رسمی اجرایی شود.
مصطفایی، شناسایی سه هزار و 987 روستا در حریم شهرها را یادآور شد و اظهار کرد: تا زمانی که روستاهای حاشیه شهرها تعیین تکلیف و مدیریت نشود جمعیت شهرها افزایش پیدا خواهد کرد.
وی با اشاره به اینکه طرح باز آفرینی محلات در 15 شهر کشور به صورت آزمایشی در حال اجراست گفت: هم اکنون 60 سازمان مردم نهاد (سمن) و نهاد خیریه در راستای اجرای توانمندسازی محلات با ستاد ملی بازآفرینی محلات همکاری می کنند.
وی افزود: همچنین در سال 1396 برنامه باز آفرینی در 60 شهر کشور به صورت عملیاتی آغاز شد که برای اجرای این طرح تاکنون 23 میلیارد ریال هزینه شده است.
وی گفت: بر اساس آمارهای وزارت کشور یکی از مهمترین دلایل بروز پدیده حاشیه نشینی در کلان شهرها و مهاجرت روستائیان بروز پدیده خشکسالی در سال های اخیر است.
وی ادامه داد: استان های سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و رضوی از جمله استان هایی هستند که پدیده های خشکسالی سبب مهاجرت روستائیان از روستاها به حاشیه کلان شهرهای و شهرهای بزرگ این استان ها شده است.
سکونت گاه های غیر رسمی و حاشیه نشینی نوعی از پدیده های ناپایدار کننده توسعه پایدار شهری است که به اصطلاح حاشیه نشینی اطلاق می شود.
بالغ بر 50 هزار نفر در پنج محله ناکارآمد و بافت فرسوده در شهرستان سبزوار ساکن هستند.
مرکز شهرستان 320 هزار نفری سبزوار در فاصله 230 کیلومتری از غرب مشهد مقدس قرار دارد.
8144/7500خبرنگار: جواد پورسخاوت ** انتشار دهنده: علی حیدر شاه حسینی

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.