اخبار مرتبط

به گزارش استانداری خراسان رضوی، سید جواد حسینی روز یکشنبه در نشست کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت در مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان با بیان اینکه یکی از اولویت های اصلی وزارت کشور بر مبنای فرمایشات رهبر معظم انقلاب، تحقق اقتصاد مقاومتی است افزود: برای تحقق این امر توجه به تولید داخلی و مبارزه با قاچاق کالا و ارز یک راهبرد اساسی است.
وی اظهار کرد: بررسی کالاهای ممنوعه، ضد فرهنگی، سلامت محور و دارای محدودیت از جمله موضوعاتی است که باید به صورت ویژه در حوزه قاچاق کالا در اولویت قرار گیرد.
وی با بیان اینکه حضور و عزم جدی دستگاه های اجرایی استان برای مبارزه با کالای قاچاق ضروری است گفت: بر اساس فعالیت های انجام شده آمار کشفیات کالای قاچاق در سال گذشته نسبت به سال قبل از آن 50 درصد رشد داشته است.
حسینی با بیان اینکه صادرات طلا از 300 کیلو گرم در سال گذشته به 865 کیلو گرم در 10 ماه امسال رسیده است افزود: در 10 ماه امسال 2 هزار تخته پتوی خارجی قاچاق به ارزش یک میلیارد و 200 میلیون ریال کشف شد.
وی با اشاره به ساماندهی 47 واحد فروش کالای قاچاق در خراسان رضوی اظهار کرد: وضعیت کشف کالای قاچاق در این استان بر اساس فعالیت های صورت گرفته رو به بهبود است.
وی توجه به مقابله با قاچاق فرآورده های نفتی و تسهیل فرآیند حمل و نقل ترانزیت را ضروری دانست و گفت: ساماندهی مبادی رسمی ورود و خروج کالا، افزایش ایستگاه های بازرسی، تسریع در رسیدگی به پرونده های قاچاق کالا و ارز و ساماندهی تولید، صادرات و واردات طلا از جمله موضوعاتی است که باید به صورت ویژه مورد توجه قرار گیرد.
حسینی با بیان اینکه کنترل قاچاق در حوزه عرضه نیاز به هماهنگی بیشتر دارد، افزود: جایگاه ارزشمند گردشگری خرید باعث شده است بیش از 90 درصد کسانی که برای زیارت به خراسان رضوی مراجعه می کنند نگاه خرید را نیز به صورت ویژه دنبال کنند.
وی ادامه داد: طبق آمارها سالانه نزدیک به 25هزار میلیارد ریال خرید توسط زائران در این استان انجام می شود که 75 درصد کالاهایی که به عنوان سوغات خریداری می شود خارجی است و 21 درصد آن نیز کالای قاچاق می باشد.
وی فعالیت های فرهنگی در حوزه کاهش قاچاق کالا و ارز را ضروری دانست و اظهار کرد: کارگروه فرهنگی در این زمینه باید تعیین و تشکیل شود و اقدامات خود را گزارش دهد هرچند توسط صدا و سیما و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی این استان نیز اقدامات مناسبی صورت گرفته است.
وی گفت: برگزاری نمایشگاه های مختلف عرضه سوغات نیز از جمله موضوعاتی است که باید به صورت جدی دنبال شود.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی افزود: حضور فعال دستگاه های اجرایی در حوزه مبارزه با کالای قاچاق می تواند نتایج بسیار ارزشمند به همراه داشته باشد.
1906 / 6053 خبرنگار: فاطمه یوسفی ** انتشار دهنده: محمد حسین علی مقدم

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.