اخبار مرتبط

وی روز یکشنبه در سلسله نشستهای مرجعیت علمی و فصل تحول علوم انسانی در محل دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) در مشهد افزود: چرا آقایان دست روی دست گذاشته اند و در فتوا دادن تردید دارند، این نوع اقدام بازی کردن با دین است.
امام جمعه سابق شیراز ادامه داد: وقتی پزشکان می گویند سیگار کشیدن آثار مخربی برای سلامتی بشر دارد برای مجتهدین تکلیف است که اعلام حرمت کنند و فتوا دهند.
وی گفت: معنای پزشکی اسلامی این نیست که ما در حرفهایی که می زنند تردید کنیم و انبیاء هم نیامدند که برای ما پزشکی آورند زیرا پزشکی جزو علم الاشیا می باشد و فقط علم الانسان متعلق به انبیاء است.
او افزود: اینکه در مقابل چیزی که علمی نیست خضوع داشت و در مقابل چیزی که علمی است تردید کرد عین افراط و تفریط در مباحث است.
آیت الله حائری در تشریح تفاوت بین علوم انسانی و علوم تجربی گفت: یکی از مقدمات علوم انسانی انسانشناسی است. انسان از دیدگاه غرب و انسان از دیدگاه اسلام متفاوت است و از این جهت علوم تجربی به عنوان علم پذیرفته می شود و مباحثی از جمله اقتصاد، تربیت، توسعه و امنیت که با مفهوم انسان تعریف می شود جزو علوم انسانی است.
وی افزود: علوم تجربی مقهور علوم انسانی است و علوم انسانی عالم را مدیریت و دقیقا نقش دین را در عالم بازی می کند و سراسر درباره تعالی انسان است.
او ادامه داد: تمام رشته های علوم تجربی علم الاشیا هستند اما در علوم انسانی حتی یک مورد نیز وجود ندارد که بتوان بدون ذکر قائل یک مساله را حل کنید.
وی گفت: دانش از نوع طلب و دین از نوع بدهی می باشد. دین در مساله انسان به علم و بشر در موضوع انسان به وهم رسیده است لذا علوم انسانی غربی وهمیه و بی مایه است.
آیت الله حائر شیرازی گفت: به رغم اینکه علوم انسانی در اسلام کاملا غنی است و می توان تنها با این علوم غرب را خلع سلاح کرد اما چون دفاع علمی از مبانی علوم انسانی اسلامی نشده غرب این علوم را نمی پذیرد.
وی افزود: اگر دفاع علمی مناسبی از مبانی علوم انسانی اسلامی شود این علوم در دانشگاههای بزرگ کشورهای غربی پذیرش دارد اما همین علوم در دانشگاههای ایران ندارد و همه مقلد علم غرب هستند.
او ادامه داد: امروز باید با پشتوانه علوم انسانی خود، به علوم انسانی غرب حمله و آن را در دانشگاههای کشور ریشه کن کنیم.
سلسله نشستهای مرجعیت علمی و فصل تحول علوم انسانی که افتتاحیه آن امروز در مشهد برگزار شد در قالب 40 برنامه ادامه دارد. 10 جلسه نخست این نشستها به غرب شناسی، 10 جلسه دوم به اسلامشناسی،10 جلسه سوم به تولیدات 40 سال اخیر در فضای اسلامی و 10 جلسه چهارم به نظریات صادره در حوزه علم دینی می پردازد.
هدف از برگزاری این نشستها گفتمانسازی در بخش استادان و نخبگان، ارائه نظرات تعدادی از نخبگان خاص رشته های علوم انسانی است که در عرصه ای خاص از این رشته ها کار جدی کرده اند تا در نهایت مقدمه سازی برای ارائه رشته های جدید دانشگاهی صورت گیرد.
7489/1858**خبرنگار: میترا عبداللهی **انتشاردهنده: حسین کریم زاده

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.