اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، سایه سنگین سیلهای ویرانگر حدود یک ماهی است که زندگی را به کام هموطنان در استانهای شمالی کشور و نیز لرستان و خوزستان تلخ کرده و زندگی و کسب و کار مردم را در آن مناطق به آب بسته است.
در آغازین ساعات وقوع سیل نگاه بغض آلود و نگران زنان و مردانی که یک شبه از عرش به فرش نشستند، بارانیتر از آسمان غران بالای سرشان بود اما ملت نوعدوست ایران از همان لحظات نخست وقوع این حادثه با روان کردن سیل کمکها و حمایتهایشان سیل بندی شدند بر دل غمزده و بارانی هموطنان سیلزده.
همچنین با دستور رهبر معظم انقلاب اسلامی به رئیس ستاد کل نیروهای مسلح مبنی بر گسیل امکانات بیشتر برای امداد به مناطق سیلزده نیز دستگاههای مختلف اجرایی نیز با همه توان برای کمک به سیلزدگان و شتاب در بازسازی ویرانیهای این حادثه طبیعی بسیج شدند.
رئیس جمهوری اسلامی ایران نیز در همان لحظات اولیه وقوع سیلاب ضمن صدور دستور پیگیری امور مربوط به مناطق سیلزده، اعلام کرد: نباید اجازه دهیم مشکلات مردم سیلزده مشمول مرور زمان شود. پرداخت به موقع خسارتها می تواند بار این آنها را بر دوش مردم کاهش دهد.
در این میان خراسان رضوی نیز از قافله کمک به هموطنان آسیب دیده عقب نماند و دستگاهها و اقشار مختلف مردم این استان نظیر آستان قدس رضوی، فعالان اقتصادی، جمعیت هلال احمر، شهرداری مشهد، اداره کل اوقاف و ... از طرق مختلف علاوه بر کمکهای نقدی و غیرنقدی، امکانات خود را برای امدادرسانی مستقیم و شتاب به بازسازی بکار گرفتند.

* خراسان رضوی معین کمکرسان
هفدم فروردین ماه جاری در پی دستور وزیر کشور، خراسان رضوی به عنوان معین کمکرسان به مناطق سیلزده در استان گلستان تعیین شد لذا استاندار خراسان رضوی به فوریت برای بررسی وضعیت مناطق سیلزده سفر و همچنین طی نشستهایی در مشهد با مدیران بخشهای مختلف برنامه ها و تقسیم کار را در این زمینه مشخص کرد.
بر اساس اعلام استاندار خراسان رضوی در این چارچوب تاکنون هزار و 100 تن کالای ضروری از این استان به مناطق سیلزده کشور ارسال شده است.
علیرضا رزم حسینی در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: از ابتدای وقوع سیل تاکنون 515 نفر نیروای عملیاتی از این استان به مناطق سیلزده در گلستان اعزام شده اند. همچنین علاوه بر سه فروند بالگرد، انواع ماشین آلات و تجهیزات نیز از خراسان رضوی در گلستان مستقر و مشغول امدادرسانی و بازسازی شده اند.
وی افزود: گروهی متشکل از نمایندگان استانداری، جمعیت هلال احمر، راهداری، حمل و نقل جاده ای خراسان رضوی و شهرداری مشهد نیز به همراه نمایندگان قرارگاه شمال شرق ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه استانی امام رضا(ع) از مشهد به گلستان گسیل و ستاد راهبری آنها در محل استانداری گلستان در گرگان مستقر شده اند.
استاندار خراسان رضوی ادامه داد: همچنین براساس مصوبه شورای استانی هماهنگی مدیریت بحران در راستای اهداف انساندوستانه 'جمعیت هلال احمر، ستادهای جمع آوری کمکهای مردمی با همکاری کمیته امداد امام خمینی(ره)، سازمان بهزیستی، بسیج و مشارکت ویژه شهرداری' در مشهد برپا شده است.
وی گفت: کمک دستگاههای اجرایی برای بهبود شرایط در مناطق سیلزده استان گلستان همچنان ادامه خواهد داشت.

* جمعیت هلال احمر
مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان رضوی نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا به اعزام پنج گروه عملیاتی و لجستیک این جمعیت به منطقه سیلزده اشاره و بیان کرد: این گروهها شامل چهار هسته عملیاتی و یک گروه لجستیک و پشتیبانی با تجهیزات کامل امدادی در استان گلستان مسقر و فعال شده اند.
دکتر مجتبی احمدی افزود: این گروههای عملیاتی متشکل از 15 امدادگرا و نجاتگر جمعیت هلال احمر با چهار دستگاه خودرو کمکدار و یک دستگاه کامیونت حامل تجهیزات کامل امدادرسانی اعزام شدند.
وی ادامه داد: همچنین تاکنون کمکهای غیرنقدی به ارزش هفت میلیارد و 120 میلیون ریال از خراسان رضوی به استانهای گلستان و لرستان ارسال و نیز تا روز 22 فروردین جاری چهار هزار و 430 میلیون ریال کمک نقدی از صندوقهای جمعیت هلال احمر خراسان رضوی برای کمک به سیلزدگان واریز شده است.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان رضوی گفت: جمع آوری کمکهای مردمی از ساعات اولیه پس از بحران در مناطق شمالی کشور و با اعلام سازمان امداد و نجات وداوطلبان جمعیت هلال احمر آغاز شده و تا زمانی که نیاز باشد ادامه خواهد یافت. هم اینک 160 صندوق در سطح خراسان رضوی شامل 100 صندوق سیار و 60 صندوق ثابت با فعالیت نیروهای داوطلب جمعیت هلال احمر در حال جمع آوری کمکهای مردمی این استان هستند.
وی اقلام مورد نیاز ضروری را طبق اعلام مسئولان در منطقه گرفتار سیل شامل مواد بهداشتی و مواد غذایی خشک ذکر و بیان کرد:
داوطلبان، خیران و هموطنان نوعدوست می توانند کمکهای نقدی خود را نیز به حساب جمعیت هلال احمر به شماره کارت 5894-6318-5025-9730 بانک رفاه، شماره حساب 99999 نزد تمامی بانکهای سراسر کشور و یا با شماره گیری #112*780* جهت کمک به سیلزدگان وایز کنند.

* آستان قدس رضوی
رئیس شورای راهبردی مدیریت بحران و پدافند غیرعامل حرم مطهر امام رضا(ع) نیز به خبرنگار ایرنا گفت: پیرو دستور تولیت آستان قدس این نهاد از ظرفیتهای خود در حوزه های عمران، امور رفاهی، امداد و پزشکی برای کمک به سیلزدگان استانهای خراسان شمالی، مازندران، گلستان، لرستان و خوزستان بهره گرفته است.
سید خلیل منبتی افزود: بخش عمده امدادرسانی آستان قدس رضوی به هموطنان سیلزده در نقاط مختلف کشور با محوریت بنیاد کرامت امام رضا(ع)، جهادگران و خادمیاران رضوی صورت گرفته است.
وی به اقدامات انجام شده در خراسان شمالی اشاره و بیان کرد: در این چارچوب کمک نقدی به میزان 350 میلیون ریال، سه تن پلاستیک برای 140 خانواده سیلزده به ارزش 280 میلیون ریال و توزیع آن توسط دفتر نمایندگی آستان قدس رضوی انجام شد.
معاون اماکن متبرکه و امور زائران آستان قدس رضوی 'خرید 500 بسته ارزاق عمومی برای سیلزدگان و توزیع آن توسط دفتر نمایندگی آستان قدس، توزیع پنج تن برنج جهت تهیه غذای گرم، حضور مسئولان دفتر نمایندگی و خادمیاران در منطقه و اعزام 10 گروه جهادی' ه را از دیگر اقدامات آستان قدس رضوی در استان خراسان شمالی برشمرد.
وی ادامه داد: در چارچوب کمک به هموطنان سیلزده در لرستان نیز 10 دستگاه کفکش و لجنکش به ارزش 150 میلیون ریال، 350 بسته سبد کالا برای توزیع بین خانواده های محروم سیلزده به میزان 350 میلیون ریال، ارسال دو هزار عدد آب معدنی 1.5 لیتری و 30 عدد پتو و زیرانداز و شش تن برنج توسط اداره کل نذورات آستان قدس ارائه شد.
منبتی گفت: استقرار چهار آشپرخانه سیار با ظرفیت پخت روزانه 10 هزار وعده غذا، برپایی نانوایی سیار و مکانیزه با کمکهای مردمی، توزیع گوشت گوسفند به تعداد 121 راس و اعزام 20 گروه جهادی از دیگر اقدامات آستان قدس رضوی در مناطق سیلزده استان لرستان هستند.
وی به امدادرسانی آستان قدس رضوی در گلستان هم اشاره و بیان کرد: خرید و تحویل 20 دستگاه لجنکش و کفکش به ارزش 120 میلیون ریال، توزیع گوشت گوسفند به تعداد 145 راس و خرید تجهیزات لایروبی منازل حادثه دیدگان آق قلا به میزان 700 میلیون ریال از اقدامات صورت گرفته در آن استان هستند.
رئیس شورای راهبردی مدیریت بحران و پدافند غیرعامل حرم مطهر امام رضا(ع) افزود: همچنین تاکنون 10 گروه جهادی در منطقه آق قلا برای ارائه خدمات تبلیغی فرهنگی به کودکان در کمپهای اسکان موقت با اعتبار 10 میلیون ریال و چهار گروه جهادی برای امدادرسانی به مناطق سیلزده آن سامان به منظور لایروبی منازل و امدادرسانی به حادثه دیدگان با اعتبار 200 میلیون ریال به استان گلستان اعزام شده اند.
وی اهدای بسته حمایتی ویژه مادران باردار، پخت غذای گرم به ظرفیت 9 هزار پرس غذا در هر روز در آق قلا و همچنین برپایی نانوایی سیار با پخت 14 هزار قرص نان در روز را از دیگر اقدامات آستان قدس رضوی در گلستان ذکر و بیان کرد: بنیاد سلامت آستان قدس هم 20 پزشک اعزام و یک میلیارد و 150 میلیون ریال تجهیزات پزشکی، دارو و شیرخشک به آن استان سیلزده ارسال کرده است.
منبتی اضافه کرد: اعزام نیروهای امدادی به همراه تجهیزات و امکانات به منطقه در نخستین ساعات پس از وقوع سیل به منظور بازگشایی جاده های اصلی و روستایی، اعزام تیم مهندسی به همراه تجهیزات و امکانات به شهرستان گنبدکاووس جهت کمک به ستاد مدیریت بحران، لایروبی مسیر ورودی گرگان رود به گنبد و جلوگیری از افزایش خسارات سیل توسط شرکت آب و خاک هم از اقدامات شرکتهای عمرانی و مهندسی آستان قدس رضوی در منطقه سیلزده گلستان بوده اند.
وی توزیع اقلام ضروری مورد نیاز مردم، تامین قایق موتوری جهت انتقال اهالی بومی منطقه، تامین ماشین‌آلات سنگین مورد نیاز در منطقه جهت امدادرسانی و تخلیه و هدایت آب از مناطق مسکونی و نیز فراخوان و ساماندهی 300 خادم جهادی را از دیگر اقدامات انجام شده آستان قدس رضوی در استان گلستان برشمرد.
معاون اماکن متبرکه و امور زائران آستان قدس رضوی ادامه داد: همچنین برپایی ایستگاه صلواتی آستان قدس در شهر آق قلا و پذیرایی ساکنان محلی، نصب 10 منبع آب جهت تامین آب شرب مردم، اهدای 540 تخته فرش به 500 خانوار و 40 زوج جوان با حمایت خیران، اقدامات فوریتی و رفع نیازهای ضروری روستاهای اطراف آق قلا نیز در استان گلستان انجام شده است.
وی ترمیم و ساخت سیل ‌بند، نظافت و شستشوی فرشهای منازل سیلزدگان، تعمیر وسایل برقی، گازی و لوازم خانگی اهالی، توزیع 40 بسته غذایی ویژه‌ بانوان باردار در روستای میرزاعلی و رفع نیازهای ضروری تاسیساتی منطقه را از دیگر اقدامات آستان قدس رضوی در گلستان برشمرد.
منبتی در مورد اقدامات امدادی آستان قدس رضوی در مازندران هم گفت: اعزام گروههای جهادی به مناطق سیلزده با اعتبار 850 میلیون ریال، توزیع گوشت گوسفند به تعداد 90 راس، تامین لوازم ضروری خانواده های محروم سیلزده به مبلغ 850 میلیون ریال، خرید 15 لجنکش، تهیه سبد کالا و توزیع بین سیلزدگان و کمک به اسکان مردم از جمله اقدامات در آن استان هستند.
وی در ادامه همچنین توزیع گوشت گوسفند به تعداد 138 راس و پرداخت 300 میلیون ریال به صورت علی الحساب جهت حمایت از اقدامات تشکلهای مردمی را از اقدامات آستان قدس رضوی برای هموطنان سیلزده در استان خوزستان اعلام کرد .
وی گفت: همچنین آستان قدس رضوی با دستور تولیت جدید این آستان، سامانه الکترونیکی وقف و نذر رضوی را برای کمک به سیل زدگان فعال کرد و بدین ترتیب کمک به سیل زدگان از این طریق ممکن شد.
منبتی تصریح کرد: این آستان از طریق راه اندازی سامانه وقف و نذر رضوی به نشانی https://nazr.razavi.ir و کد دستوری #8* امکان کمک به آسیب دیدگان را فراهم آورد.

* مدیریت شهری و شورای شهر مشهد
شهردار مشهد به خبرنگار ایرنا گفت: این نهاد تا پیش از راه اندازی 'پویش مهربانی' کمکهایی به ارزش 20 میلیارد ریال به استانهای گلستان و لرستان ارسال کرده است.
محمدرضا کلائی افزود: 'پویش مشهد مهربانی' نیز از هفته پیش با مشارکت کمیته امداد و جمعیت هلال احمر خراسان رضوی برای جمع آوری کمکهای مردم کلید خورد. هم اینک ایستگاههای این پویش در چهار مرکز هاشمیه، عرصه میدان شهدا، قاسم ‎‏آباد و جانباز کلانشهر مشهد کمکهای نقدی و غیرنقدی شهروندان مشهدی را برای سیلزدگان جمع ‌آوری می ‌کنند.
وی ادامه داد: همچنین شهرداری مشهد در زمینه رفع نیازهای دارویی و ماشین ‎آلات مورد نیاز مناطق سیلزده کمکهای لازم را ارسال کرده است.
سرپرست مدیریت بحران شهرداری مشهد نیز از اعزام تیم مدیریت بحران خراسان رضوی با حضور نمایندگان منتخب ادارات و سازمانهای خدمات ‎رسان از جمله شهرداری مشهد به گلستان خبر داد و افزود: این مهم با هدف بررسی اقدامات و ارزیابی نحوه امدادرسانی اجرایی شده است.
امیر عزیزی افزود: با تاکید شهردار مشهد در خصوص ارائه امدادهای لازم و ارسال کمکهای مورد نیاز، شهرداری آمادگی خود را جهت ارائه کمکهای تخصصی اعلام کرده است.
رئیس و اعضای شورای اسلامی شهر مشهد هم علاوه بر مشارکت و پیوستن به 'پویش مشهد مهربانی' چهار روز از حقوق خود را برای کمک به هموطنان سیلزده اختصاص دادند.
رئیس شورای اسلامی شهر مشهد نیز ضمن درخواست از آحاد مردم برای کمک به سیلزدگان گفت: باید با بسته های کوچک و بزرگی که از شهر امید و زندگی به مناطق سیلزده می رود امید و لبخند را برای هموطنان حادثه دیده راهی کنیم.
محمدرضا حیدری بر حمایت و تقویت 'پویش مشهد مهربانی' در مشهد برای کمک به مناطق سیلزده تاکید و بیان کرد: گرچه سیل در برخی شهرها فروکش کرده اما سیل مهربانی در مشهد فروکش نمی کند. همه مدیران شهری مشهد باید بسیج شده و تلاش کنند با مشارکت همه جانبه نیازمندیهای هموطنان سیلزدگان را برطرف کنیم.

* گروه های جهادی
مسئول بسیج سازندگی خراسان رضوی نیز به خبرنگار ایرنا گفت: 20 گروه جهادی پزشکی، طلاب، تعمیر وسایل خانگی و تاسیسات منزل و همچنین گروههای عمومی خدماترسان از این استان به استان سیلزده گلستان گسیل شده اند.
محمد روحانی افزود: در این چارچوب گروه استادکاران تعمیرات لوازم منزل با تخصصهای کاربردی مختلف از خراسان رضوی در مناطق حادثه دیده فعال شده اند و گروههای عمومی نیز در لایروبی معابر، تعمیرات ساختمان، پاکسازی و شستشوی منازل به کمک هموطنان سیلزده شتافته اند.
وی ادامه داد: گروه پزشکی جهادگران خراسانی نیز تاکنون دو هزار و 600 مورد معاینه پزشکی انجام داده، 600 بسته بهداشتی و 500 میلیون ریال دارو را در مناطق سیلزده توزیع کرده است.
مسئول بسیج سازندگی خراسان رضوی توزیع اقلامی شامل 50 دستگاه یخچال، 50 تخته فرش، 50 هزار بطری آب معدنی، 20 هزار کنسرو و بسته های مواد غذایی، 15 هزار قرص نان و 9 هزار پتو را از دیگر اقدامات این نهاد در استان گلستان ذکر کرد.
وی گفت: همچنین در این مدت بازگشایی 50 کیلومتر راه روستایی، شهری و عشایری، تقویت دیواربندیهای وسیع منطقه، دیواره های تخریب شده و لایروبی رودخانه ها از سوی جهادگران خراسانی در استان گلستان صورت گرفته است.
روحانی افزود: بنا بر تدبیر فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز خراسان رضوی به عنوان معین شهرهای گنبدکاووس، کلاله و مراوه تپه در استان گلستان تعیین شده است.
وی ادامه داد: روز 23 فروردین ماه جاری 180 جهادگر دیگر از خراسان رضوی به استان سیل زده گلستان اعزام شدند.
علاوه بر آنچه شرحش آمد، تاکنون تولیدکنندگان و صنعتگران فعال خراسانی هم با اهدا و ارسال کمکهای خود به یاری هموطنان سیلزده در استانهای شمال و غرب کشور شتافته اند. جمعی از کارکنان اداره کل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی نیز سه روز از حقوق فروردین ماه خود را برای کمک به هموطنان سیلزده اختصاص دادند.
با این وجود هنوز سیل کمکهای مردم و سازمانهای مختلف خراسان رضوی به سوی مناطق سیلزده کشور ادامه دارد بطوری که گرچه سیلاب در آن منطقه از ایران فروکش کرده اما سیل کمکهای مردمی همچنان جریان دارد تا مرهمی بر دل هموطنان سیلزده و آنها خود را تنها و بدون تکیه گاه احساس نکنند.
7505/1858
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.