علیرضا خادم پیر ظهر شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا به سرریز شدن بند گلستان در روز هفتم فروردین ماه جاری اشاره و بیان کرد: همه تدابیر لازم به منظور پیشگیری از وقوع سیلاب در این محدوده صورت گرفته و با همکاری آتش نشانی مشهد و آستان قدس رضوی بخش زیادی از چوبهایی که در پی سیلاب اخیر وارد دریاچه پشت بند گلستان شده بود جمع آوری شدند.
وی به تغذیه بند گلستان از رودخانه های ازغد، دهبار و جاغرق اشاره و بیان کرد: برای جلوگیری از وقوع سیلاب خروجی این بند باز شده و آب آن هم اینک حدود یک متر پایین تر از حداکثر ارتفاع آن است.
سد گلستان که از آن با عنوان 'بند' نیز یاد می شود با قدمت 500 سال در هشت کیلومتری غرب مشهد و پنج کیلومتری شمالشرق شهر طرقبه بر روی رودخانه گلستان و در محدوده شهرستان بینالود قرار دارد. این سد وقف مسجد گوهرشاد و آستان قدس رضوی است.
شهردار طرقبه در ادامه همچنین گفت: برای جلوگیری از سرریز شدن 'سد چالیدره' نیز قسمت ورودی آن بسته شده اما بخش خروجی سد باز است. هم اینک حجم آب پشت سد چالیدره نیز حدود یک متر کمتر از حالت سرریز است و مشکلی در محدوده وجود ندارد.
گرچه سد خاکی چالیدره با مشارکت شهرداری طرقبه و شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی برای آبیاری باغهای اطراف طرقبه بر روی رودخانه جاغرق ساخته شده اما بخاطر امکانات تفریحی مانند قایق سواری، ماهیگیری و رستوران یکی از مقاصد گردشگری واقع در 10 کیلومتری غرب مشهد است.
شهردار طرقبه ادامه داد: در پی هشدار اداره کل هواشناسی خراسان رضوی، شهرداری طرقبه در حالت آماده باش قرار دارد و در این چارچوب بازدید مستمر و لایروبی رودخانه های منطقه صورت می گیرد.
وی گفت: همچنین ساخت و سازهای غیرمجاز و پلهایی برپا شده بدون اخذ مجوز از شهرداری در حریم رودخانه ها، با مجوز دادستانی طرقبه جمع آوری شدند.
خادم پیر افزود: هم اینک تمامی راهها در محدوده این شهر گردشگری باز است. اطلاع رسانی لازم به مردم برای جلوگیری از اتراق و حضور در اطراف رودخانه ها به روشهای مختلف نظیر نصب بنر صورت گرفته و از شهروندان درخواست می شود توجه و همکاری لازم را در این خصوص داشته باشند.
شهر گردشگری طرقبه که بند گلستان و سد چالیدره در نزدیکی آن قرار دارند در فاصله 18 کیلومتری غرب مشهد واقع است.
شهرستان بینالود که بخشهای طرقبه و شاندیز در محاوده آن قرار دارند نزدیکترین قطب گردشگری به مشهد و منطقه تفرجگاهی برخوردار از جاذبه های طبیعی کوهستانی، چشم اندازهای سرسبز، رودخانه و هوای مطبوع است.
مرکز پیش بینی اداره کل هواشناسی خراسان رضوی امروز 17 فروردین با صدور اخطاریه نسبت به احتمال آبگرفتگی و سیلابی شدن مسیلها در سطح این استان بر اثر بارشهای رگباری هشدار داد.
7505/1858
انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.