اخبار مرتبط

علاوه بر علیرضا رزم‌ حسینی استاندار خراسان رضوی، مسئولان فرهنگی عالیرتبه ایران و جمهوری ترکمنستان و نیز هنرمندان دو کشور در این مراسم حضور دارند.
معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری جمهوری اسلامی ایران روز پنجشنبه در این مراسم گفت: نوروزگاه مشترک بین ایران و ترکمنستان پیام آور صلح و دوستی است و ما امروز در مرز مشترکمان گرد هم آمده ایم تا بگوییم مرز مشترک فرهنگ ما است.
علی اصغر مونسان افزود: این مرز مشترک چیزی بر روی خاک نیست بلکه فرهنگ، تمدن و خلقیاتی هزاران ساله است که قلبهای ما را به هم و جانهای ما را در هر جای این جغرافیای فرهنگی از ایران تا هند و از ترکمنستان تا آلبانی پیوند می زند.
وی ادامه داد: در طول تاریخ مرزها جا به جا می شوند، تقسیمات جغرافیایی و سیاسی شکل تازه ای می گیرند اما فرهنگ ملل همواره رها از هجوم نسیان و تقید به مرزهای سیاسی، در این آزادی و رهایی مبشر صلح و دوستی است.
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از سوی جمهوری اسلامی ایران از دولت و ملت ترکمنستان و 'قربانقلی بردی محمدوف' رئیس جمهور آن کشور برای برپایی مراسم مشترک نوروزگاه قدردانی و بیان کرد: نوروز پیام آور مودت و نوعدوستی، امید به آینده بهتر و تلاش برای شکوفایی است.
وی گفت: نوروز تصویری از پیکرهای عظیم جامعه جهانی را ترسیم می کند که در اوج بالندگی و تعاون انسانها را به مدارا و خویشتنداری فرا می خواند. نوروز جشنی فرامرزی است، میراث هزاران ساله مردمانی است که به رستاخیز انسان و طبیعت ایمان داشتند، ستایشگر نور و راستی و صلح بودند و مذمتگوی ظلمات و دروغ و جنگ.
مونسان افزود: سازمان یونسکو نوروز را در فهرست میراث جهانی ثبت کرده و 21 مارس نیز در تقویم سازمان ملل متحد با عنوان روز جهانی نوروز نامگذاری شده است. امروز افزون بر 300 میلیون نفر با ملیتهای گوناگون در قالب 30 کشور، نوروز این جشن نوزایی طبیعت را جشن می گیرند. جان نجیب و روح بزرگوار نوروز جهانیان را برآن داشته که نخستین روز فروردین در تقویم جلالی را پاس دارند تا پیام انسانی نوروز به سراسر جهان مخابره شود.
وی ادامه داد: نوروز علاوه بر آنکه بشارت دهنده صلح و دوستی میان اقوام و ادیان و خویشاوندان می باشد نگرشی است مبتنی برتکریم زمین و طبیعت و جشنی است که برکت زمین را یادآوری می کند.
معاون رئیس جمهوری از اهتمام ویژه دولتهای ایران و ترکمنستان در بسط و توسعه روابط دوجانبه و تبادل هیاتهای فرهنگی دو کشور تقدیر و اظهار امیدواری کرد: با گسترش فرهنگ همجواری و توسعه گردشگری میان کشورهای برخوردار از فرهنگ و جشن نوروز، هرچه بیشتر به شناخت و معرفتی دست یابیم که نیاکان ما پایه گذار آن بودند.
شهر باجگیران از توابع شهرستان قوچان در شمال شرق خراسان رضوی، نقطهٔ صفر مرزی بین ایران و ترکمنستان است. باجگیران در ۷۸ کیلومتری شمال شهر قوچان واقع است. قوچان در فاصله 125 کیلومتری شمال مشهد قرار دارد.
7507/1858
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.