اخبار مرتبط

رئیس اداره ورزش و جوانان جوین به خبرنگار ایرنا گفت: این رقابتها با حضور کشتی گیران 56 شهر از استانهای خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، مازندران، تهران، گلستان، زنجان، کرمان، قم، مرکزی، قزوین، همدان و البرز در حضور پنج هزار تماشاگر برگزار شد.
هاشم یزدی افزود: در این مسابقات کشتی گیران در چهار وزن 74 ، 84 ، 90 و به اضافه 96 کیلو گرم با یکدیگر رقابت کردند.
وی اظهار داشت: در وزن 74 کیلو گرم علی مردانی و علی عباسی از شهرستان اسفراین و احمد قرایی از شهرستان شیروان هر سه از استان خراسان شمالی به ترتیب به مقام های اول تا سوم رسیدند.
وی گفت: در وزن 84 کیلو گرم امید تیزتک و مصطفی اسکندری از شهرستان قوچان استان خراسان رضوی و هادی قدیمی از اسفراین به ترتیب مقام های اول تا سوم را کسب کردند.
یزدی افزود: در وزن 90 کیلو گرم نیز محمد تیموری از شهرستان تربت جام، مهدی حسن پور از مشهد و احمد یزدان پناه از شهرستان چناران هر سه از استان خراسان رضوی و در وزن به اضافه 96 کیلو گرم امین جعفرزاده از چناران، وحید چوپانی از شهرستان جاجرم استان خراسان شمالی و سعید نوروزی از تریت جام به ترتیب به مقام های اول تا سوم دست یافتند.
وی اظهار داشت: به نفرات نخست هر وزن 50 میلیون ریال، نفرات دوم 30 میلیون ریال و نفرات سوم 20 میلیون ریال اهدا شد.
کشتی سنتی باچوخه از ورزشهای پرطرفدار در استان های خراسان می باشد که به عنوان میراث معنوی در فهرست آثار ملی ناملموس کشور ثبت شده است.
چوخه واژه ای کردی و نام لباسی است که کشتی گیران این رشته به تن می کنند که از شنل کوتاهی که کشتی گیران آن را با شال سفید رنگ محکم می کنند تشکیل شده و از آنجا که این کشتی از قدیم بین عشایر کرد شمال خراسان مرسوم بوده به نام کشتی باچوخه معروف شده است.
گود کشتی با چوخه برغمد ویترین ورزش شهرستان جوین است که همه ساله در یکی از روزهای فروردین مسابقات کشتی با چوخه در آن برگزار می شود.
'نقاب' مرکز شهرستان جوین در 320 کیلومتری غرب مشهد قرار دارد.
8145/7495 / 6053
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.