اخبار مرتبط

استانداری خراسان رضوی روز سه شنبه به نقل از علیرضا رزم حسینی در دیدار با رئیس سازمان دامپزشکی در مشهد گزارش داد: بهداشت و سلامت امری بسیار مهم و ایران در این زمینه جزو کشورهای نامدار است.
وی افزود: فعالیتهای سازمان دامپزشکی در خراسان رضوی موثر می باشد زیرا از کارشناسان حرفه ای برخوردار بوده که زحماتشان قابل تقدیر است.
استاندار خراسان رضوی سازمان دامپزشکی را خط مقدم بهداشت توصیف و بیان کرد: دامپزشکی به هر میزان که بهداشت را ارتقا دهد از بیماریهای انسانی کاشته می شود و هرچه امنیت غذایی ارتقا یابد مشکلات کمتر می شوند.
وی همچنین گفت: روش سنتی پرورش دام کار صحیحی نیست لذا می بایست از روشهای نوین بهداشتی و تغذیه ای برای پرورش دام و افزایش بهره وری در تولید استفاده کرد.
رئیس سازمان دامپزشکی کشور نیز در این دیدار گفت: مدیریت بهداشتی از مزرعه تا سفره در حال انجام است و این سازمان با مدیریت بهداشتی موجبات افزایش بهره وری را فراهم کرده است.
دکتر علیرضا رفیعی پور افزود: پیش از این شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان خسارات سنگینی به صنعت طیور وارد کرد و اگر خراسان رضوی نیز درگیر این بیماری می شد بطور قطع پارسال حوزه تامین تخم مرغ در کشور با اتفاقات ناگواری مواجه می شد اما بخاطر اقدامات صورت گرفته، از بحران کمبود تخم مرغ عبور کردیم.
وی ادامه داد: پارسال در زمینه آنفلوآنزا و تب برفکی سال خوبی را پشت سر گذاشتم. در پایان رخداد آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان سال 96 همه مسئولان متوجه عمق خسارت شدند و در مجموع با اقدامات و تمهیدات صورت گرفته طی یک سال اخیر می توان ادعا کرد امسال در حوزه بیماریهای دام، طیور و آبزیان شاهد کاهش 70 درصدی خواهیم بود.
رئیس سازمان دامپزشکی کاهش بیماریهای دام و طیور را ناشی از نگاه کارشناسی این سازمان ذکر و بیان کرد: هر استان را مانند یک کشور می دانیم لذا سعی شد دستورالعملها و بخشنامه های دامپزشکی با توجه به شرایط بومی هر منطقه پی ریزی شود و در این چارچوب همه مناطق پنجگانه کشور در حوزه دامپزشکی موفق عمل کرده اند.
وی سازمان دامپزشکی را در امنیت غذایی، اقتصادی و تجارت بین الملل مسئول توصیف و بیان کرد: از این رو سازمان دامپزشکی به عنوان بخش حاکمیتی بازوی اقتصادی استانداران است. اگر بیماریهای دام و طیور در کشور شیوع یابند در فهرست سیاه تجارت جهانی قرار می گیریم و در تجارت بین الملل دچار مشکل می شویم.
مدیرکل دامپزشکی خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: این اداره کل برای رونق تولید و تسهیل آن ارتباط خوبی با تشکلهای مرتبط بقرار کرده و در صدد تقویت این ارتباط است.
دکتر احمد شریعتی افزود: خراسان رضوی بین هشت تا 10 درصد تولیدات کشور را در اختیار دارد ولی همجواری آن با کشورهایی که وضعیت مناسبی به لحاظ بهداشتی ندارند نگرانی را افزایش می دهد. بر این اساس یکی از اقدامات مناسب برگزاری نشستهای مکرر با تشکلها و اتحادیه ها بوده و در همین راستا تفاهمنامه هایی با دیگر سازمانها برای رفع مشکلات این تشکلها منعقد شده است.
وی همچنین از سیاست تمرکززدایی و تفویض اختیار به سازمان دامپزشکی تقدیر و بیان کرد: بر این اساس هم اینک واردات گوشت از چابهار و دام زنده از کشورهای همجوار آغاز شده است.
مدیرکل دامپزشکی خراسان رضوی به فعالیتهای نظارتی این نهاد طی ایام نوروز نیز اشاره و بیان کرد: 120 گروه دامپزشکی به استعداد 240 کارشناس در این ایام فعالیت دارند تا بهداشت فرآورده های خام دامی و امنیت غذایی زائران و مجاوران آستان ملائک پاسبان رضوی تامین شود.
7496/1858
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.