سردار ماشاالله جان نثار سه شنبه شب در شهرستان تایباد به خبرنگار ایرنا افزود: عاملی که از ناحیه کشور افغانستان مرزهای ما را تهدید می کند ورود اشخاص و عناصری است که به صورت غیر قانونی از این کشور وارد ایران می شوند که این امر ناشی از فقر، ناامنی و بیکاری در افغانستان است.
وی ادامه داد: مسیر رسمی ورود افراد از افغانستان به ایران در خراسان رضوی مرز دوغارون است اما از ابتدای امسال تاکنون این تعداد از افرادی که قصد داشتند به صورت غیرقانونی و از مبادی غیر رسمی وارد ایران شوند توسط مرزبانان خراسان رضوی در هنگ مرزی تایباد دستگیر و به افغانستان مسترد یا طرد شدند.
فرمانده مرزبانی استان خراسان رضوی گفت: دوغارون با 90 کیلومتر مرز مشترک با کشور افغانستان یکی از مهمترین معبرهای رسمی کشور است که در حال حاضر با حضور نیروهای غیور مرزبانی برای ورود غیر مجاز یا ورود اشرار و قاچاقچیان یکی از ناامن ترین مرزهای کشور شده است.
جان نثار افزود: هم اکنون مرزهای شرقی مشترک با کشور افغانستان با اقتدار نیروهای مسلح و با استفاده از تجهیزات الکترونیکی در امنیت کامل به سر می برد و اجازه نخواهیم داد تا کوچکترین خدشه ای به این آب و خاک وارد شود.
وی ادامه داد: از ابتدای سال جاری تاکنون ورود مواد مخدر از مبادی رسمی و غیر رسمی معبر زمینی دوغارون و از سمت کشور افغانستان به داخل خاک ایران 20 درصد کاهش پیدا کرده اما با این حال از ابتدای امسال تا کنون بیش از دو تن و 700 کیلوگرم انواع مواد مخدر در مرزهای دو کشور ایران و افغانستان کشف و ضبط شده است.
استان خراسان رضوی بیش از 300 کیلومتر مرز مشترک با کشور افغانستان دارد.
شهرستان 120 هزار نفری تایباد در فاصله 225 کیلومتری جنوب شرقی مشهد قرار دارد.
1922/7494
انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.