اخبار مرتبط

فرشته سلجوقی روز یکشنبه در نشست خبری در خصوص برگزاری نمایشگاه آوردگاه توانمندی بانوان ایران زمین که در محل نمایشگاه بین المللی مشهد برگزار شد افزود: این رویداد از20 تا 24 اسفند ماه برگزار می شود.
وی ادامه داد: آوردگاه توانمندی بانوان ایران زمین در راستای مدل مثلث توسعه اقتصادی استاندار خراسان رضوی که مورد تایید رهبر معظم انقلاب قرار گرفته و اجرای آن به عنوان یک مدل موفق به سایر نقاط کشور توصیه شده برگزار می شود.
مدیرکل دفتر امور زنان و خانواده استانداری خراسان رضوی گفت: ایران طبق بررسی سال 2019 در بین 149 کشور رتبه 142 را به لحاظ شکاف جنسیتی بین زن و مرد کسب کرد و باید با برگزاری چنین نمایشگاههایی و نشان دادن حضور و نقش موثر زنان در اقتصاد، این رتبه را بهبود بخشید.
سلجوقی افزود: آوردگاه توانمندی بانوان ایران زمین با حضور زنان توانمند و کارآفرین و سرپرست خانوار استانهای مختلف در حوزه مشاغل تخصصی و نیمه تخصصی برگزار می شود و این رویداد از سال آینده در تقویم نمایشگاهی مشهد قرار می گیرد.
وی با اشاره به توانمندیهای زنان خراسان رضوی ادامه داد: زنان این استان در مشارکت اقتصادی نسبت به سایر نقاط کشور جایگاه بهتری دارند و رتبه دوم کشور را کسب کرده اند مثلا نرخ اشتغال زنان روستایی خراسان رضوی 94 درصد است و زنان روستایی این استان در بهبود نرخ مشارکت اقتصادی و نرخ بیکاری زنان نقش موثری داشته اند.
مدیرکل دفتر امور زنان و خانواده استانداری خراسان رضوی گفت: به علت مهاجرت مردان استان به شهرها، بیش از پنج درصد ساکنان روستاهای استان را زنان تشکیل می دهند و اقتصاد روستائیان به دست پرتوان آنان مدیریت می شود.
سلجوقی افزود: زنان خراسان رضوی در حوزه کارآفرینی و صنعت نیز به موفقیتهای زیادی دست یافته اند به طوری که یکی از واحدهای فولادسازی و همچنین سه شرکت بزرگ حمل و نقل بین المللی در استان توسط زنان مدیریت می شود.
وی با اشاره به نقش موثر زنان در هشت سال جنگ تحمیلی رژیم بعث عراق علیه جمهوری اسلامی ایران افزود: در جنگ تحریمی کنونی نیز به حضور موثر زنان در اقتصاد بیش از گذشته نیاز است.
سلجوقی گفت: زنان، مدیران سبد خانوار، ارائه دهنده سبک زندگی و یاریگر مردان در رونق اقتصادی و مدیران فرهنگی خانواده ها هستند و توانمندیهای آنان که 50 درصد جمعیت کشور را تشکیل می دهند باید بیش از گذشته به جامعه معرفی شود تا به عنوان یکی از عوامل موثر در اقتصاد پذیرفته شوند.
مدیرنمایشگاهی شرکت نمایشگاه بین المللی مشهد نیز در این نشست گفت: نخستین آوردگاه توانمندی بانوان ایران زمین با نام اختصاری 'سایه سار مینو' از سوی کمیته بانوان استانداری خراسان رضوی در فضایی به مساحت 19 هزار مترمربع از 20 تا 24 اسفند ماه در نمایشگاه بین المللی مشهد برگزار می شود.
محمد جواد محبی افزود: در این نمایشگاه، 240 مشارکت کننده زن از استانهای مختلف کشور دستاوردهای خود را در قالب 300 غرفه در زمینه کسب و کارهای نوین، مراکز علمی و آموزشی، مشاوره و زیبایی، گیاهان دارویی، غذاهای سنتی، هفت سین، فرش دستباف، مشاغل خانگی، صنایع دستی و زیورآلات، هنرهای تجسمی، واحدهای صنفی و صنعتی، مد و لباس، مشاوره تخصصی، فرش ماشینی، خدماتی، گردشگری، صنعت غذا، حوزه تجارت، بهداشت و سلامت و کارگاههای مهارتی به نمایش می گذارند.
وی ادامه داد: در بخشی از این نمایشگاه، بانوان افغانستانی نیز توانمندیهای خود را در معرض نمایش قرار می دهند و در طول برگزاری این رویداد، هیاتهای تجاری از سوریه و افغانستان نیز از نمایشگاه دیدن خواهند کرد.
مراسم آغاز به کار این نمایشگاه با حضور معصومه ابتکار، معاون امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری فردا در نمایشگاه بین المللی مشهد برگزار می شود.
1922/7489
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.