اخبار مرتبط

علیرضا شهیدی عصر چهارشنبه در مراسم گشایش موزه پارک علوم زمین در مشهد افزود: در این راستا طرح هایی برای مقابله با پدیده گرد و غبار در استان خوزستان اجرا شده و در سال آینده نیز اقدامات لازم برای واکاوی علل بروز این پدیده در استان سیستان و بلوچستان نیز انجام می شود.
وی در ارتباط با پدیده فرونشست زمین نیز اظهار داشت: 300 دشت در 17 استان کشور با پدیده فرونشست روبرو شده اند و این مخاطره بر اثر برداشت بی رویه آب از ذخایر زیرزمینی بوجود آمده است.
وی گفت: هم اکنون عملیات آزادسازی پهنای اکتشافی در 2 هزار و 500 کیلومتر از مناطق امیدبخش معدنی در کشور در حال انجام است و این سازمان تجهیزاتی از جمله بالگرد برای عملیات اکتشافی به کار گرفته است.
شهیدی افزود: این سازمان پروژه های جدید دیگری از جمله در زمینه زمین شناسی دریایی دارد که امید بسیار به موفقیت در این پروژه است.
زمین ‌شناسی دریایی یا اقیانوس‌ نگاری زمین‌ شناختی مطالعه تاریخ و ساختار بستر اقیانوس ‌هاست که به بررسی ژئوفیزیک، زمین‌ شیمی، رسوب‌ شناسی و دیرینه ‌شناسی بستر دریا و نواحی ساحلی می‌ پردازد.

* فقر اکتشافات مانع بهره برداری مناسب از معادن شده است
استاندار خراسان رضوی نیز در این مراسم گفت: فقر عملیات اکتشافی در حوزه ذخایر معدنی مانع از بهره برداری مناسب از معادن شده است.
علیرضا رزم حسینی افزود: فرصت های بسیار برای ایجاد ارزش افزوده در حوزه اکتشافات معدنی وجود دارد اما تاکنون نتوانسته ایم از این فرصت برای بهره برداری مناسب استفاده کنیم.
وی با اشاره به وجود حدود 800 معدن و صنایع معدنی مرتبط بویژه فولاد در خراسان رضوی اظهار داشت: دستگاه های اجرایی در حوزه معدن و صنایع معدنی موظف شده اند مسئولیت های اجتماعی خود را نیز انجام دهند تا همه مردم بتوانند از معادن و صنایع معدنی بهره مند شوند.
وی گفت: صرف اینکه عملیات استخراج ذخایر معدنی صورت گیرد، کافی نیست و باید در کنار آن به حفظ مسائل زیست محیطی و همچنین توانمند سازی ساکنین پیرامون منطقه معدنی توجه شود.
استاندار خراسان رضوی افزود: توجه به مسائل مربوط به سلامت جامعه در حوزه معدن و عوامل وابسته به آن از اقدامات ارزشمندی است که می تواند به رفع مشکلات مردمی که پیرامون معادن زندگی می کنند، بیانجامد.
وی با اشاره به ظرفیت های حوزه میراث فرهنگی نیز اظهار داشت: در این حوزه نیز نتوانسته ایم سیاست های مناسبی اتخاذ و در جامعه پیاده کنیم که از جمله غفلت ها در این حوزه ساخت موزه هایی مانند موزه علوم زمین است.
وی گفت: با اتکا به منابع دولتی قادر به توسعه موزه ها در کشور نخواهیم بود لذا باید بخش خصوصی در حوزه ساخت موزه و نگهداری از میراث گرانبهای گذشتگان و همچنین حفظ منابع ارزشمند فرهنگی وارد عمل شود.
7489/ 8005 / 6053
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.