رئیس سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی روز سه شنبه در مراسم رونمایی از این قرآن گفت: قرآن نفیسی که امروز رونمایی شد مربوط به سال 1005 هجری قمری است و توسط شهروند تهرانی 'فرشته بلورچی' به آستان مقدس حضرت رضا (ع) هدیه شده است.
حجت الاسلام سید جلال حسینی افزود: این قرآن به ‌دلیل قدمت، کیفیت خط و تزئینات اوراق، مصحفی نفیس محسوب می ‎شود و پس از رونمایی در گنجینه مخطوطات کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی در کنار سایر نسخ خطی قرار خواهد گرفت.
معاون تخصصی اداره مخطوطات سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی نیز درباره این اثر گفت: کتابت قرآن خطی مزبور توسط فردی که در سال 1005 هجری قمری (قرن یازدهم) و دوران صفویه می زیسته خوشنویسی شده است.
سیدمحمد رضا رضاپور افزود: این قرآن دارای 844 صفحه 14 سطری در قطع رحلی و اندازه 30 در 19 سانتی ‌متر است که خط متن عربی قرآن، نسخ و خط ترجمه آن نستعلیق است و کاغذ آن از نوع اصفهانی به رنگ نخودی آهار مهره است.
وی ادامه داد: این قرآن اهدایی از شاهکارهای کتابت قرآن به شمار می رود که در آن 430 ابتکار به کار رفته که مبتکر آن شخصی دانشمند در علم قرائات به نام 'محمد ابن محمود سمرقندی همدانی' متوفی به سال 780 قمری بوده است.
معاون تخصصی اداره مخطوطات سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی گفت: کیفیت خط، ترجمه و حاشیه ‌نویسی مفصل، تنظیم قرارگیری واژگان خاص همچون اسماء الله و صفات الهی و تسبیحات و تحمیدات و تهلیلات و مانند آن در اول یا آخر سطر از جمله ابتکارات این قرآن است.
رضا پور افزود: هر جزء این قرآن در 14 ورق نگاشته شده است و هر صفحه آن 14 سطر دارد و در پیوستهای آخر قرآن نیز اصول قرائات و علم تجوید به صورت نموداری به شیوه هنرمندانه ای رسم شده است.
وی ادامه داد: طراح این ابتکارات نگارشی همان محمد بن محمود سمرقندی قرن هشتم است و در واقع از این دانشمند تنها نسخه موجود همین قرآن است و نمونه دیگری از آن در هیچ کتابخانه ای یافت نشده است اما این قرآن توسط فرد دیگری که ناشناس است به کتابت درآمده و خوشنویسی شده است.
واقف این قرآن نیز در این مراسم گفت: پدربزرگم، شیخ محمود بلورچی کاشانی، طلبه ای در اصل کاشانی بود که در تهران زندگی می ‌کرد و در اصفهان درس خوانده بود و در صفحۀ اول این قرآن یادداشتی از وی وجود دارد که نوشته است 'این قرآن را به نورچشمی ‌ام «مصطفی بلورچی» هبه می ‌کنم'
فرشته بلورچی افزود: فردی که در این یادداشت قرآن به او هبه شد پدر من بود که در قرائت آن جدیت داشت چون شرط نگهداری آن، انجام قرائت بود اما پدرم یادداشتی برای پسرش روی این قرآن ننوشت هر چند پس از فوتشان، همه می ‌دانستیم که باید این قرآن به پسر ایشان، یعنی برادرم، محمدمهدی برسد که البته ایشان هم مدتی بعد دار فانی را وداع گفت.
وی ادامه داد: پس از آن، قرآن نزد خواهر بزرگم نگهداری شد و اقدامات زیادی برای محافظت آن انجام ‌داد اما در نهایت، تصمیم گرفتیم قرآن را تقدیم امام رضا(ع) کنیم به این امید که هم بهتر از آن محافظت شود و هم مورد توجه و عنایت مخصوص آن حضرت قرار گیریم و ثوابی برای ما و پدرمان لحاظ شود.
هم اینک 56 هزار نسخه خطی در گنجینه مخطوطات کتابخانه مرکزی آستان قدس وجود دارد که از این تعداد 22 هزار نسخه قرآن خطی و جزوات قرآنی است.
1922/7489
انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.