مدیر کل کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان رضوی در این نشست که با حضور مدیران موسسات خیریه مشهد برگزار شد، گفت: 14 اسفند ماه در سالنامه جمهوری اسلامی به عنوان روز 'احسان و نیکوکاری' نامگذاری شده و سالگرد تاسیس کمیته امداد به فرمان امام راحل است.
حبیب الله آسوده افزود: هم اکنون 220 هزار خانواده زیر پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) در این استان قرار دارند، همچنین این نهاد به چهار هزار بیمار صعب العلاج، 30 هزار دانش آموز و چهار هزار دانشجو خدمات ارائه می دهد.
وی اظهار داشت: امسال مردم 23 میلیارد ریال صدقه دادند و بودجه این نهاد در سال جاری 700 میلیارد ریال بود که از این میزان 60 میلیارد ریال به عنوان هزینه درمانی پرداخت شده است.
وی گفت: کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان رضوی امسال هزار و 750 خانه جدید ساخت که 75 درصد از این خانه ها در روستاهای استان قرار دارند.
آسوده افزود: تامین هزینه های خانواده بزرگ کمیته امداد با صدقه و بودجه سالانه میسر نیست و به کمک خیرین و واقفین استان نیاز است.
وی با اشاره به وجود 243 موسسه خیریه در خراسان رضوی اظهار داشت: باید در کار خیر گسترده کاری داشت نه موازی کاری و در حالی که نقدینگی و منابع مالی در کشور کم نیست، شکاف طبقاتی زیاد شده و باید در این موقعیت به فکر نیازمندان بود.
مدیر کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: طرح 'دستهای مهربانی' در آستانه سال نو و با هدف کمک به ایتام و مستمندان استان از محل نیات واقفان و خیران اجرا می شود.
حجت الاسلام محمد احمدزاده افزود: امکاناتی که اداره کل اوقاف در اختیار دارد، مربوط به دولت نیست بلکه موقوفاتی است که مدیریت آن توسط مردم انجام می گیرد.
وی با اشاره به وجود 24 هزار و 924 مورد وقف در خراسان رضوی اظهار داشت: بیش از 2 هزار متولی موقوفه در استان وجود دارد که اغلب آنان از اولاد واقفین هستند و موقوفات را مدیریت می کنند.
وی گفت: این نهاد دخالتی در امور خیریه ها ندارد و وظیفه دارد از متولیان موقوفاتی که در مسیر درست گام برمی دارند، حمایت کند.
حجت الاسلام احمدزاده افزود: سازمان اوقاف وظیفه سازماندهی، هماهنگی و حمایت از موقوفات و واقفین و مسئولیت مدیریت موقوفاتی را که فاقد متولی هستند برعهده دارد.
وی اظهار داشت: بقاع متبرکه امامزادگان در خراسان رضوی نیز توسط متدینین محل مدیریت می شود و نذورات مردمی در آن صرف امور فرهنگی، خدمات رسانی به مردم و برخی امور عمرانی در بقعه ها می گردد.
وی ادامه داد: ارتباط موسسات خیریه و خیرین با متولیان موقوفات می تواند بستر بهره گیری از کمکهای آنان در امور خیر را فراهم کند.
حجت الاسلام احمدزاده افزود: تفاهم نامه بین اداره کل اوقاف و کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان رضوی به منظور همکاری نزدیک این دو نهاد برای بهره گیری از ظرفیت واقفین و مشارکت در کمک رسانی به نیازمندان امضا شده است.
7489 / 6053
انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.