دبیر علمی همایش دولت پژوهی در این مراسم گفت: 'دولت' در علم سیاست نهادی بسیار مهم است که تنها محدود به قوه مجریه و کابینه نیست بلکه قوایی فراتر از آن مورد نظر است که کشور را اداره می کند.
وحید سینایی افزود: بر همین اساس 'دولت پژوهی' از منظر علوم اجتماعی به ویژه علم سیاست امری ضروری است تا در مقابل مشکلات محیط زیستی، بیکاری، سقوط سرمایه اجتماعی و دیگر معضلات گریبانگیر جامعه بتواند برای کاهش مشکلات درست عمل کند و از این منظر پرداختن به آن اهمیت دارد.
وی ادامه داد: همایش ملی دولت پژوهی 'دولت جمهوری اسلامی ایران: بنیان، آسیب، چشم انداز'فرصتی است تا با گفت و گو و خرد جمعی عالمان علم سیاست راهکارهای مناسب را یافته و وظیفه خود را به عنوان پژوهشگران این عرصه انجام دهند.
دبیر علمی همایش دولت پژوهی همچنین گفت: 130 چکیده مقاله به دبیرخانه این همایش ارائه شد. از این میان 77 مقاله مورد قبول واقع شد و 31 مقاله علمی در جریان همایش ارائه می شوند.

* بررسی نقاص ضعف و قوت دولت
مشاور رئیس دانشگاه فردوسی مشهد نیز در این همایش گفت: 12 دولت و کابینه در طول 40 سال حیات انقلاب اسلامی در ایران تشکیل شده و هم اینک بهترین زمان برای تحلیل بررسی نقاط و قوت این دولتها است.
دکتر محمد هاشمی به حضور اساتید و متفکران دانشگاهی به عنوان مشاور و عضو کابینه در دولتهای جمهوری اسلامی ایران اشاره و بیان کرد: با این وجود گوشی برای شنیدن سخنان علمی منتج از مباحث علمی دانشگاهی وجود ندارد.
وی ادامه داد: همایش دولت پژوهی با بهره گیری از اساتید برجسته دانشگاههای کشور در حوزه های مختلف می تواند به صورت چندلایه به مسائل بنگرد و سطحی از آنها عبور نکند. بر همین اساس دانشگاه فردوسی مشهد به دنبال نهادینه سازی مسئولیت اجتماعی به عنوان یک رکن مهم و ارتقا دانشگاه به یک نهاد تصمیم ساز است.

* قوانین اجرا نشده
رئیس دانشکده علوم اداری و اقتصادی دانشگاه فردوسی مشهد نیز در این مراسم به تصویب قوانینی که جامعه عمل نمی پوشند اشاره و بیان کرد: آیا ایراد و اشکال در قوانین و تصویب آنها است و یا شرایطی وجود دارد که دولت نمی تواند قوانین را بکار گیرد.
دکتر حسن جعفری جوان افزود: قانون اساسی جمهوری اسلامی چارچوب مناسبات قوا را ترسیم کرده اما قوانین در مقام اجرا دچار مشکلاتی می شوند و نتیجه اش این است که دولتها بعد از هشت سال همچنان درگیر مشکلات بوده و نمی توانند وظیفه خود را به خوبی انجام دهند.
وی ادامه داد: ایراد اصلی در زیرساختهای فرهنگی و اجتماعی است که بطور طبیعی در تاریخ جامعه نهادینه شده اند و در مقابل مفاهیم وارداتی مانند دموکراسی قابلیت اجرایی ندارند و با شکست رو به رو می شوند. بنیان سیاسی اینگونه نظامها دارای مشکلاتی است که نتیجه عینی آن استعفای وزیر امور خارجه است.
دومین همایش ملی دولت پژوهی 'دولت جمهوری اسلامی ایران: بنیان، آسیب، چشم انداز' تا فردا در مشهد ادامه دارد. نخستین دوره این
همایش نیز سال 1395 در دانشگاه فردوسی مشهد برپا شده بود.
2030/1858
انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.