اخبار مرتبط

از این میان طرحهای مزرعه مدرن و متراکم کشت هلو و شلیل به مساحت 13 هکتار، توسعه و تجهیز کشتارگاه صنعتی و سامانه آبیاری 15 هکتاری در مزرعه نمونه آستان قدس رضوی در حومه مشهد اجرا شده اند.
دو طرح دیگر شامل سامانه آبیاری 40 هکتاری زمینهای کشاورزی آستان قدس رضوی در چناران و سامانه 107 هکتاری باغ پسته محمدآباد در شهرستان تربت حیدریه مورد بهره برداری قرار گرفتند.
مدیرعامل شرکت کشت و صنعت مزرعه نمونه آستان قدس رضوی در این مراسم گفت: در مجموعه مزرعه نمونه 110 هزار نهال کاشته شده و در مجموع مساحت این مزرعه 60 هکتار است.
علی اورعی افزود: در باغهای مزرعه نمونه بالغ بر 60 هزار تن انواع میوه تولید می شود و با اقدامات مطالعاتی صورت گرفته محصول دهی در این مزرعه سه برابر حجم تولید در باغهای سنتی است.
مدیرعامل هلدینگ کشاورزی، دامپروری و صنایع تبدیلی آستان قدس رضوی نیز در این مراسم گفت: موقوفات این آستان شامل زمین و آب است که بخشی از این املاک در اجاره هلدینگ می باشد و 90 درصد در اختیار و اجاره مردم است.
محمدجواد وریدی افزود: آمایش و آینده پژوهش در بخش کشاورزی، بازده اقتصادی، مدیریت سهم آب مصرفی و عملکرد در هکتار از رویکردهای مورد توجه هلدینگ و مجموعه تحت اختیار این سازمان است.
وی ادامه داد: در بعد بیرونی، این هلدینگ با مدلسازی عاملیت و مرجعیت علمی تخصصی، انجام اقدامات پیشرو، حضور در عرصه اشتغال جوانان، کارآفرینی و مشارکت بخش خصوصی می تواند در اقتصاد ملی تاثیرگذار باشد.

* ایستادگی در برابر تهدیدها با ظرفیتهای داخلی
تولیت آستان قدس رضوی نیز در این مراسم گفت: با وجود امکانات و تواناییهای داخلی می توان در مقابل تهدیدها و تحریمهای دشمنان ایستادگی کرد و اقتصاد بدون لرزه ای در مقابل این هجمه های اقتصادی دشمن ارائه داد.
حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی افزود: با این امکانات و تواناییها می توان اقتصادی ایجاد کرد که با تهدیدات تکان نخورد و کشور را به سوی اهداف بلندش هدایت کند. امروز به گستردگی همه داشته ها در حال تهدید هستیم، دشمن به سادگی حاضر نیست تولید بذر و دیگر دستاوردها را دراختیار ما قرار دهد اما دانشمندان ایرانی با بومی کردن این دانشها اقدام به تامین این نیازهای داخلی می کنند و به دنبال ایجاد آرامش در عرصه زندگی مردم هستند.
وی ادامه داد: آستان قدس با وارد شدن در علوم دانش بنیان در حال بهره گیری از همه ظرفیتهای کشاورزی است. این نگاه مثبت در هلدینگ کشاورزی، دامپروری و صنایع تبدیلی آستان قدس رضوی آغاز شده و هم اکنون در قالب طرحهای تولید بذر و نهال در حال فعالیت هستیم اما به سادگی به ما اجازه نخواهند داد وارد این عرصه از تولید شویم. باید استقلال خود را با تولید بذر و نهال در عرصه کشاورزی تثبیت کنیم.
تولیت آستان قدس رضوی گفت: کشاورزی صنعتی این مجموعه در راستای افزایش بهره وری با دانشگاه فردوسی مشهد و دیگر مراکز دانشگاهی در حال ارتباط است و این روند توسعه خواهد یافت و اقدامات دانش بنیان ناشی از این ارتباط در راستای عزت و توسعه کشور انجام خواهد شد.
3221/1858
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.