اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، علیرضا رزم حسینی روز شنبه در جلسه شورای اداری استان خراسان رضوی در مشهد افزود: امروز مناطق مختلف کشور از مدیریت توسعه خالی است و کاری که ما می خواهیم در این استان با الهام از مدل آزمون شده قلعه گنج کرمان انجام دهیم در واقع مدیریت توسعه است نه طرح محرومیت زدایی.
وی اظهار داشت: کشور را باید با تفکر بخش خصوصی اداره کرد زیرا این تفکر ریسک پذیر و اهل مشورت و تعامل بوده و برای بهره وری و راندمان ارزش قائل است.
وی گفت: بوروکراسی اداری مدیران دولتی را خسته و سرمایه گذار و کارآفرین را ناامید و بیزار کرده است و من می خواهم مدل مدیریت توسعه قلعه گنج کرمان را که به تایید رهبری و رئیس جمهوری رسیده است با کمک مدیران دولتی در خراسان رضوی اجرا کنم.
استاندار خراسان رضوی افزود: تاکنون کشور را با دولتهای مختلف اداره کرده ایم اما به نظر می رسد در آغاز دهه پنجم نظام جمهوری اسلامی باید به گونه دیگری کشور را ساخت و در این زمینه تجربه جهانی به ما می گوید که کشورها را باید توسط مردم بسازیم.
وی با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی همان اقتصاد مردمی است و نه اقتصاد دولتی اظهار داشت: باید سوال شود چرا با اینکه جمهوری اسلامی به روستاها آب، برق، گاز، مدرسه، بهداشت و راه آورد، جوانان روستاها به حاشیه شهرها مهاجرت می کنند؟
وی گفت: در کنار وقوع پدیده هایی چون خشکسالی علت اصلی این امر توجه بیش از اندازه به دولت، پول و اعتبارات دولتی است که موجب این وضعیت شده است.
رزم حسینی افزود: در استان خراسان رضوی سالیانه 30 هزار میلیارد ریال یارانه نقدی توزیع می شود که نه تنها در اقتصاد کشور تاثیر مثبتی نگذاشته بلکه به تورم هم دامن زده است و این در حالی است که این استان یک استان ثروتمند است و با 880 هزار میلیارد ریال سپرده بانکی رتبه دوم یا سوم کشور را در این زمینه دارد.
وی اظهار داشت: در کشور ما چون بهره وری کشاورزی و دامداری اندک است، کشاورز و دامدار زمین و دام خود را می فروشد و خودرو می خرد و در جاده هایی که دولت برایشان ساخته برای تامین معاش روزانه مواد مخدر خرید و فروش می کند در حالی که در برخی از کشورهای نامدار اروپایی جاده های روستایی خاکی است اما در داخل روستا هتل پنج ستاره وجود دارد.
وی گفت: فرمانداران و بخشداران با امکانات محدود دولتی فقط می توانند جلسات شورای تامین و انتخابات را برگزار کنند و این کارآفرینان و سرمایه گذاران هستند که باید بار توسعه را بر دوش بکشند و مقامات از جمله استانداران در کشور ما به جای آنکه توسعه گرا باشند بیشتر سیاسی هستند.
رزم حسینی افزود: حرف اول در هر استان، توسعه، معیشت و رفاه مردم است و من برای گروههای سیاسی اعتباری قائل نیستم.
وی ادامه داد: زمانی که در کرمان استاندار بودم از امامان جمعه آن استان در جلسات استانداری دعوت می کردم که برخی می گفتند من ذوب در اصولگرایی هستم در حالی که نهاد امامان جمعه و نمایندگان ولی فقیه یک نهاد معتمد و رسمی است که باید در صحنه فرهنگ سازی برای تحقق توسعه به صحنه بیاید.
وی گفت: باید صادقانه به مردم گفت که با وجود کارهای بزرگی که در این کشور انجام شده است نظام اداری کشور فساد پذیر شده و نارضایتی تولید می کند اما من از مدیران پاکدست اجرایی استان که برای تحقق اقتصاد مقاومتی و مردمی تلاش و ریسک کنند حمایت می کنم و همه بدانند که در جمهوری اسلامی ایران کسی به خاطر اینگونه ریسک پذیریها مورد مواخذه قرار نگرفته است.
رزم حسینی افزود: ما 300 سال عقب افتادگی تاریخی در زمینه توسعه داریم و نمی توانیم مثل اهالی کشور سوئیس ساعت 9 صبح سر کار بیائیم و ساعت چهار بعدازظهر هم کار را تعطیل کنیم.
وی اظهار داشت: نمونه ای از مدیران جهادی کشور آقای سعیدی کیا رئیس بنیاد مستضعفان است که چون این بنیاد به عنوان معین اقتصادی منطقه قلعه گنج انتخاب شده و مسئولیت توسعه این منطقه را بر عهده گرفته بود 60 بار به این منطقه سفر کرد.
وی گفت: این طرح که یک شرکت، معین توسعه اقتصادی یک منطقه شود، داوطلبانه است و در خراسان رضوی با اینکه هنوز فراخوانی برای انجام این کار داده نشده است 20 شرکت اعلام آمادگی کرده و مسئولیت پذیرفته اند.
استاندار خراسان رضوی استراتژی کاری خود در این استان را با الهام از مدل توسعه اقتصادی شهرستان قلعه گنج کرمان 'توسعه اقتصاد با رویکرد مشارکتی' نامگذاری کرده است.
در این استراتژی هم مردم مسئولیت بیشتری در اداره امور جامعه و تامین رفاه و استقلال مادی می پذیرند و هم دولت به جای نقش مداخله ای در اقتصاد، کارکرد نظارتی و هدایتی خود را دنبال می کند.
شهرستان قلعه گنج از جمله مناطق محروم کشور است که در 420 کیلومتری جنوب کرمان قرار دارد و از سال 1393 بنیاد مستضعفان با اجرای طرح پایلوت اقتصاد مقاومتی در محرومیت زدایی از قلعه گنج کرمان کارنامه درخشانی از خود به جای گذاشت که هم اکنون به عنوان الگوی اقتصاد مقاومتی در کشور مطرح است.
1922/ 6053
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.