اخبار مرتبط

کسب چهار مدال رنگارنگ بخش سرعت سنگنوردی بزرگسالان، نوجوانان و جوانان در مسابقات کشوری که شهریور ماه در قزوین برگزار شد و کسب 6 مدال در مسابقات بخش سرطناب و بولدرینگ در مسابقات کشوری در مازندران و نایب قهرمانی پوریا کریم پور در مسابقات آبان ماه نوجوانان آسیا در چین و قهرمانی تیم استعدادهای برتر استان در مسابقات کشوری از جمله مقامهای سنگ نوردان خراسان رضوی در ماههای اخیر است.
همه این افتخارات در حالی به دست آمده است که مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام یک دیواره سنگی رشته سرعت یا دیواره های سنگی دیگر این رشته برای هیات کوه نوردی و صعودهای ورزشی استان در اختیار ندارد و سنگ نوردان برای تمرین از سالن های غیر استاندارد موجود استفاده می کنند یا برای تمرین باید به شهرستان نیشابور در 128 کیلومتری مشهد سفر کنند.

* مشهد دیواره سنگی سرعت ندارد
رئیس هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی خراسان رضوی به خبرنگار ایرنا گفت: در مشهد با وجود علاقه مندان بسیار به رشته سنگ نوردی، دیواره استاندارد و متعلق به این هیات وجود ندارد.
احمد زحمتکش افزود: تعدادی سالن ورزشی چند منظوره متعلق به سازمانهای دولتی در مشهد وجود دارد که در بخشی از آن دیواره سنگی هم نصب شده است که در اختیار بخش خصوصی قرار داده شده و مناسب برگزاری مسابقاتی همچون رشته سرعت سنگ نوردی نیست.
وی با بیان اینکه تنها یک دیواره سنگ نوردی متعلق به هیات نیشابور وجود دارد اظهار داشت: سنگ نوردان گاهی مجبور هستند برای تمرین رشته های سرعت، سر طناب و بولدرینگ به این شهر سفر کنند.
وی گفت: سالن 15 خرداد در بولوار هفت تیر مشهد که اختصاصی این هیات است بیش از 10 سال است که در حال ساخت می باشد و تازه به مراحل پایانی خود رسیده است.
زحمتکش افزود: بیشترین پیشرفت این طرح نیز در یکسال اخیر بوده به طوری که این سالن تا پارسال حدود 50 درصد پیشرفت فیزیکی داشت.
وی با بیان اینکه توان مالی هیات برای حمایت از سنگ نوردان زیاد نیست اظهار داشت: تلاش کرده ایم بتوانیم دست کم هزینه رفت و آمد ورزشکاران مدال آور در مسابقات کشوری را پرداخت کنیم.

* تجهیزات گران ورزش سنگ نوردی
دبیر هیات کوه نوردی و صعودهای ورزشی خراسان رضوی هم گفت: علاوه بر نبود دیواره سنگی، تهیه کفش مخصوص سنگ نوردی نیز از جمله مشکلات ورزشکاران این رشته است که علاوه بر گران بودن کمیاب هم هست.
مهدی جلیل زاده افزود: در کنار هزینه هایی که سنگ نوردان برای رفتن به نیشابور به منظور انجام تمرینات سنگ نوردی و استفاده از دیواره سنگی آن متحمل می شوند برای خرید یک کفش استاندارد که جزو لوازم اساسی آنهاست دست کم 10 میلیون ریال باید هزینه کنند.
وی ادامه داد: اگر دیواره سنگ نوردی سالن 15 خرداد مشهد به بهره برداری برسد بخش زیادی از هزینه سنگ نوردان و وقت آنها صرفه جویی می شود.

* سالن ورزشی 15 خرداد به زودی تکمیل می شود
رئیس اداره ورزش و جوانان مشهد نیز گفت: هیات کوه نوردی استان یک دیواره سنگ نوردی در استادیوم ورزشی تختی داشت که به دلیل ساخت استخر در آن مجموعه از 10 سال پیش تخریب شد.
احمد صالح نژاد افزود: تعدادی سالن ورزشی چند منظوره در مشهد وجود دارد که استاندارد نیست و فاصله دیواره سنگی با زمین بازی بسیار نزدیک است.
وی اظهار داشت: با توجه به چند منظوره بودن این سالنها در هنگام تمرین سنگ نوردی بازی های دیگر باید تعطیل شود و چون این سالنها را اجاره می دهند امکان اینکار وجود ندارد یا اجاره آن سنگین است.
وی گفت: برای حل مشکل سنگ نوردان و اتمام هر چه سریعتر سالن 15 خرداد مکاتبات لازم با دست اندرکاران انجام و قول مساعد گرفته شده است.

* ساخت سالن ورزشی 15 خرداد در مراحل پایانی
معاون امور توسعه ورزش اداره کل ورزش و جوانان خراسان رضوی هم گفت: اقداماتی که در سه ماه اخیر برای تکمیل و ساخت سالن ورزشی 15 خرداد مشهد انجام شده بی نظیر است.
امیر زارعی افزود: با فدراسیون کوه نوردی و وزارت ورزش هم مکاتبه کرده ایم و تکمیل و تجهیز این سالن هم اکنون در لیست پنج طرح دارای اولویت فدراسیون کوه نوردی و صعوهای ورزشی است.
وی اظهار داشت: سنگ نوردان بدون امکانات و با سفر به نیشابور و تحمل سختی و هزینه های رفت و آمد تلاش های بسیار انجام می دهند تا بتوانند خود را برای مسابقات مختلف کشوری آماده نگه دارند و ما نیز در اداره کل ورزش و جوانان پیگیر تکمیل و تجهیز سالن ورزشی 15 خرداد هستیم.
وی گفت: سعی بر این است که تا آخر امسال دیواره سنگی نصب شود و مصوبات و بودجه لازم آن هم وجود دارد ممکن است کارهای اداری آن کمی زمانبر باشد که حداکثر در اوایل سال آینده به پایان خواهد رسید.
2 هزار و 737 مرد و هزار و 985 زن در رشته های کوهنوردی و سنگ نوردی در خراسان رضوی فعالیت دارند.
7507 / 6053
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.