اخبار مرتبط

اهمیت هوشمند شدن شهرهای بزرگ تا آنجا است که شهرداری مشهد در چشم انداز افق برنامه پنج ساله خود بر اساس اسناد بالادستی ضریب هوشمند کردن فعالیتها و خدمات خود به شهروندان را تعیین و برای رسیدن به آن برنامه ریزی کرده است.
بر اساس آخرین ایده های مدیریت شهری بر مبنای فناوری اطلاعات و ارتباطات 'شهر هوشمند' شهری است که دارای شش مولفه یا شاخص شامل 'مدیریت هوشمند، شهروند هوشمند، محیط زندگی و کار هوشمند، اقتصاد هوشمند، حمل و نقل هوشمند و انرژی هوشمند' باشد.
بی تردی تجهیز شهرها با فناوریهای نوین و روز دنیا در ساخت و سازها، سامانه حمل و نقل، زیرساختهای ارتباطی اقدامی در جهت توسعه شهری است که الزامات موفقیت در این بخش، بهره گیری از ایده های نوین به ویژه ایده های استارت آپها است.
در مجموع هوشمند شدن در ارتقای سطح زندگی مردم متبلور می شود، جدا از اینکه خود افراد مجهز به وسایل الکترونیکی و ارتباطی مانند موبایل و رایانه هستند بخشی از خدمات نهادها در قالب سامانه حمل و نقل، خدمات بانکی و غیره را به صورت هوشمند و مطابق با فناوریهای دنیا استفاده می کنند.
معاون برنامه ریزی و توسعه شهرداری مشهد به خبرنگار ایرنا گفت: شهر هوشمند از انواع مختلف سنسورهای الکترونیکی برای جمع آوری و تحلیل اطلاعات استفاده می کند. ایده شهر هوشمند، ادغام فناوری اطلاعات و ارتباطات(آی.سی.تی) و اتصال دستگاههای مختلف اجرایی به یکدیگر از طریق اینترنت یا آی.اُ. تی است.
شهریار آل شیخ افزود: با توجه به توسعه شهرنشینی استفاده موثر و بهینه از ابزارهای هوشمند در مدیریت شهری بسیار حایز اهمیت است و ایجاد زیرساخت هوشمند بنیان لازم را برای همه راه حلهای هوشمندانه فراهم می کند.
وی ادامه داد: تاکنون در حوزه 'آی.اُ. تی' زیرساخت خوبی در شهر مشهد ایجاد شده اما شهرداری مشهد در حوزه خدمات رسانی هوشمند به مردم هنوز راه زیادی در پیش دارد و باید تلاش کرد همه خدماتی که از سوی دولت یا شهرداری به مردم ارائه می شود به صورت هوشمند باشد.
معاون شهردار مشهد همچنین هوشمند شدن خدمات را متفاوت از الکترونیکی شدن آنها ذکر و بیان کرد: یک سطح از هوشمندی آن است که بتوان همه گردش کار را در فضای الکترونیکی تعریف کرد، نه اینکه فقط ارائه بخشی از فعالیتها از طریق دیجیتالی شدن انجام گیرد.
وی گفت: با هوشمندی 100 درصد خدمات شهری باید ساختار تصمیم گیری و ارتباط مردم با حاکمیت، شناخت نیازهای شهروندی و جلب مشارکت مردم در امور متناسب با شاخصهای هوشمندی سامان یابد.

* نمره 17 مشهد
معاون برنامه ریزی و توسعه شهرداری مشهد همچنین گفت: در حوزه ملی و در مقایسه مشهد با سایر کلانشهرهای کشور می توان نمره 17 را به این کلانشهر به لحاظ ارائه خدمات هوشمند به مردم، داد.
وی افزود: ساختار حوزه فناوری مشهد در بین کلانشهرهای ایران برتر است. ساختار فناوری در این شهر پیشرفته ترین شکل ممکن را دارد و همچنین نظام پرداختی در مشهد بسیار گسترده و فراگیر است.
آل شیخ به سامانه های نوین شهرداری مشهد نیز اشاره و بیان کرد: از طریق این سامانه ها مردم می توانند فرآیند تعاملات خود را با شهرداری در حوزه املاک بطور کامل رصد کرده و سوابق آن را اعم از دریافت پروانه، پایان کار و میزان جرائم داشته باشند.
وی ادامه داد: دیتاسنتر شهرداری مشهد یکی از بهترین دیتاسنترها در شرق کشور است. همچنین تاکنون در حوزه فیبرنوری و تامین امنیت اطلاعات نیز اقدامات موثری از سوی شهرداری مشهد انجام شده است.

*چشم انداز شهرداری در هوشمندی شهر
معاون برنامه و توسعه شهری شهرداری مشهد گفت: در حوزه اقدامات مربوط به هوشمند کردن خدمات شهری، چشم انداز و یک برنامه عملیاتی برای این نهاد تدوین شده که بر اساس آن باید طی یک سال آینده همه سرویسهای خدمات رسان شهرداری مشهد به فضای مجازی متصل و هوشمند شوند.
وی افزود: به زودی تا پیش از پایان سال جاری یکی از مناطق شهرداری مشهد به عنوان نخستین منطقه تمام الکترونیک شهرداری معرفی می شود و دیگر هیچ مراجعه حضوری از سوی شهروندان مشهدی به شهرداری این منطقه برای دریافت خدمات انجام نمی گیرد.
آل شیخ ادامه داد: تا پایان سال آینده نیز همه شهرداریهای مناطق در مشهد تحت پوشش سامانه هوشمند و ارائه خدمات الکترونیک قرار خواهند گرفت. در دیگر حوزه های خدمات رسانی نیز در حال اجرای پروژه های هوشمند هستیم به نحوی که به صورت پایلوت ایجاد بوستان هوشمند در حال انجام است و یا درصدد هوشمندسازی سامانه دوچرخه سواری هستیم.
وی گفت: در مجموع اجرای پروژه های مربوط به هوشمندسازی باید توجیه اقتصادی داشته باشد و این مهم از سوی شهرداری مشهد در دست بررسی است. در سند چشم انداز توسعه در شهرداری مشهد به جهت هوشمندسازی فعالیتها، گستره خدمات شهرداری طی سه سال آینده کاملا الکترونیکی خواهد شد.
معاون شهردار مشهد افزود: رویکرد شهرداری در حوزه هوشمندسازی سامانه حمل و نقل نیز ایجاد پیوستگی است به نحوی که یک سامانه حمل و نقل عمومی پیوسته ایجاد شود و کل شهر با فواصل 400 تا 500 متر در سیطره این سامانه قرار گیرد.

* نقش استارت آپها در هوشمندسازی شهر
وی همچنین گفت: هنوز فرآیند حمایت از استارت آپها و مشارکت آنها در ارائه خدمات به مردم کامل نشده است. تاکنون تعداد محدودی از استارت آپهای پیشرو به کسب و کار تبدیل شده اند و شهرداری مشهد نیز از خدمات آنها بهره برده است.
آل شیخ افزود: عمده استارت آپها در مشهد خدمات خود را به سایر کسب و کارها ارائه می دهند و تعداد خیلی محدودی از آنها هستند که دامنه فعالیت خود را معطوف به خدمت رسانی عمومی کرده اند لذا خیلی از استارت آپها تناسب کاری با حوزه وظایف شهرداری ندارند.
وی به راه اندازی اخیر مرکز نوآوری شهرداری در مشهد اشاره و بیان کرد: هدف از راه اندازی این مرکز معرفی ظرفیتهای قانونی، امکانات و شرایط همکاری شهرداری بوده تا بتواند نخبگان و صاحبان ایده های نوآورانه را در ارائه خدمات شهری به مردم جذب کند.
معاون شهردار مشهد ادامه داد: تاکنون 500 مورد خدماتی که می توان با همکاری نخبگان و صاحبان ایده به صورت هوشمند به مردم در سطح شهر ارائه داد توسط شهرداری احصا و به جامعه نخبگان نیز معرفی شده اند تا از ایده های آنان برای شکل گیری یک جامعه هوشمند بهره گرفت.
وی گفت: شهرداری مشهد خریدار شیوه هایی است که به حل بهتر مسائل شهری کمک کنند. بسیاری از ایده هایی که از سوی استارت آپها مطرح می شود بدون مشتری می ماند یا در تجاری سازی دچار مشکل می شود لذا شهرداری نیازهای خود را به جامعه نخبگان معرفی کرده تا استارت آپها بر این اساس ایده های خود را مطرح کنند.
آل شیخ افزود: شهرداری مشهد همچنین مدل داده های باز را در اختیار استارت آپها قرار داده تا بتوانند از این داده ها در کارهای پژوهشی و فعالیتهای تحلیلی خود بهره گیرند زیرا خیلی از استارت آپها نیاز شدید به داده های تحلیلی دارند تا بتواننند کسب و کارشان را شکل دهند.
وی ادامه داد: شهرداری مشهد نخستین نهاد در کشور است که داده های تحلیلی را در قالب پلت فرم در اختیار استارت آپها قرار داده است.

* تحقق 70 درصدی برنامه های هوشمندسازی شهری
مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات خراسان رضوی نیز به خبرنگار ایرنا گفت: حداقل 70 درصد از برنامه ریزیهای هوشمندسازی در شهر مشهد تاکنون تحقق یافته که نمونه بارز آن هوشمند شدن سامانه حمل و نقل در این کلانشهر است.
محمدرضا خلیلی افزود: سامانه قطار شهری در مشهد و تجهیز آن به سامانه هوشمند و راه اندازی تاکسیهای اینترنتی از جمله اقدامات در چارچوب هوشمندسازی سامانه حمل و نقل در این کلانشهر است.
وی به رشد شاخصهای آی. سی. تی در مشهد و استان خراسان رضوی اشاره و بیان کرد: تاکنون در سطح این استان ضریب نفوذ همراه اول به 53.45 درصد، ضریب نفوذ ایرانسل به 38.41 درصد، ضریب نفوذ رایتل به 2.04 درصد، ضریب نفوذ مشترکان اینترنت پرسرعت به 67.37 درصد، ضریب نفوذ مشترکان اینترنت پرسرعت ثابت به 10.38 درصد و نیز ضریب نفوذ مشترکان اینترنت پرسرعت سیار به 56.54 درصد رسیده است.
وی ادامه داد: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای حمایت از پروژه ها و طرحهای اشتغالزای حوزه آی.سی.تی تسهیلاتی را به شرکتهای واجد شرایط اعطا می کند. با تشکیل کارگروه این تسهیلات در خراسان رضوی از سال 1394 تاکنون 136 میلیارد ریال اعتبار به منظور حمایت از کسب و کارهای آی.سی.تی در قالب 50 طرح در اختیار فعالان این بخش قرار گرفته و باعث ایجاد بیش از 400 فرصت شغلی جدید در خراسان رضوی شده است.
مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات خراسان رضوی گفت: برای توسعه شاخصهای هوشمندسازی در مشهد باید از استارت آپها استفاده بیشتری شود ضمن اینکه برای تحقق شهر هوشمند باید از سامانه سنتی خارج شد و به سمت سامانه فناوری اطلاعات و آی.سی.تی حرکت کرد.

* نمایشگاه شهر هوشمند
مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد نیز به برگزاری هشتمین نمایشگاه شهر هوشمند از 12 تا 16 دی ماه جاری در این شهر اشاره و بیان کرد: در این نمایشگاه شهروندان با امکانات شهر هوشمند آشنا شدند.
محمدجواد رجائیان افزود: دستاوردهای شهرداری مشهد در حوزه هوشمندسازی سامانه حمل و نقل، خدمات شهری، شهرسازی و دیگر موارد در این چارچوب ارائه شد.
وی به جایگاه شهر مشهد در عرصه هوشمندسازی اشاره و بیان کرد: این کلانشهر همیشه در عرصه خدمات هوشمند و الکترونیک در سطح کشور پیشتاز بوده است. در قالب هشتمین نمایشگاه شهر هوشمند از 'کیف پول شهروندی' به عنوان نخستین محصول این حوزه در کشور رونمایی شد. این محصول یک نرم افزار است که بر روی تلفن همراه نصب می‌ شود و برای پرداخت‌های خرد همچون بهای خدمات اتوبوس و تاکسی و سایر خریدها به جای کارتهای بانکی عضو شبکه شتاب قابل استفاده است.
مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد همچنین رونمایی 'سند جامع برنامه عملیاتی شهر هوشمند مشهد'، رونمایی 'سامانه فاش' با هدف ایجاد شفافیت و در اختیار گذاشتن اطلاعات شهری به مردم، برگزاری مسابقات رباتیک و برنامه‌ های کاربردی در ارتباط با شهر هوشمند را از دیگر رویدادهایی برشمرد که در هشتمین نمایشگاه شهر هوشمند اجرا شدند.
وی به حضور پررنگ استارت آپها در هشتمین نمایشگاه شهر هوشمند نیز اشاره و بیان کرد: 60 شرکت استارت ‌آپی نوپا، 10 استارت‌ آپ پیشرو و خط‌‌ شکن از میان برندهای معتبر کشوری و نیز 9 مجموعه سرمایه ‌گذاری، شتابدهنده و مرکز رشد و 22 شرکت فناوری اطلاعات و هوشمندسازی شهری در این نمایشگاه در مشهد حضور یافتند.
7489/1858
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.