اخبار مرتبط

عل اصغر طالبان فرد روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: هشت میلیون و 200 هکتار از مجموع مساحت 11.7 میلیون هکتاری خراسان رضوی زمینهای ملی است. 6.6 میلیون هکتار از این سطح را زمینهای مرتعی تشکیل می دهند.
وی مراتع را شامل سه رده خوب، متوسط و ضعیف ذکر و بیان کرد: اقدامات و عملیات ارتقای کیفیت مراتع از سال 1382 با اجرای طرحهای افزایش پوشش گیاهی در خراسان رضوی آغاز شده است.
معاون اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی ادامه داد: سطح مراتع خوب که به وسعت 314 هزار هکتار است در این مدت تغییر چندانی نداشته اما با مدیریت خوب و نحوه استفاده صحیح از آنها و همکاری موثر مرتعداران این میزان ثابت مانده است.
وی گفت: ارتقای کیفیت مراتع متوسط در خراسان رضوی روند خوبی را طی کرده بطوری که مساحت مراتع متوسط استان از 2،1 میلیون هکتار به دو میلیون و 300 هزار هکتار افزایش یافته است.
طالبان فرد افزود: همچنین سطح مراتع ضعیف در خراسان رضوی که پیشتر 4.2 میلیون هکتار بود با اقدامات صورت گرفته هم اینک به 3.9 میلیون هکتار کاهش پیدا کرده که وضعیت بسیار مطلوب و روند خوبی را نشان می دهد.
وی ادامه داد: این تغییرات در شرایطی انجام می شود که با بحث تغییر اقلیم و مشکلات ناشی از آن مواجهیم اما روند ارتقای کیفیت مراتع در خراسان رضوی به شکل بسیار خوبی در حال انجام است.
از مجموع 11 میلیون و 700 هزار هکتار مساحت خراسان رضوی هشت میلیون و 200 هزار هکتار عرصه منابع طبیعی و حوزه فعالیتی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان است. از این میزان یک میلیون و 350 هزار هکتار با فعالیت 72 هزار خانواده بهره بردار به صورت مشارکتی مورد حفاظت و صیانت قرار دارد.
7496/1858
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.