اخبار مرتبط

عبدالهادی فقهی زاده روز شنبه در مراسم آغاز کار 'دوره آموزشی توجیهی مبین' ویژه روسای گروه و کارشناسان قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سراسر کشور در مشهد افزود: وقتی با هزار موسسه قرآنی به واقع فعال می توان به مقصد رسید چه لزومی دارد که پنج هزار یا 10 هزار موسسه قرآنی را به ثبت برسانیم. توسعه کیفی را نباید فدای توسعه کمی کرد.
وی ادامه داد: باید بین دولت دینی و دین دولتی فرق گذاشت و به شدت از دین دولتی پرهیز کرد. همه ما که کمتر یا بیشتر در گوشه ای از دولت قرار داریم باید توجه داشته باشیم که کارهای مردمی باید مردمی باقی بماند زیرا در کلاسهای ساده، بی ریا و بدون تشریفات است که شهد قرآن چشیده می شود نه در لوای عناوین پر طمطراق، مجلل و رسمی.
معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: باید به شدت از اینکه چنان دولت را فربه کنیم که فعالیتهای مردمی رنگ ببازد و صبغه دولتی پیدا کند پرهیز کرد. اینگونه اعمال ممکن است برای رزومه ساختن برخی مدیران خوب باشد اما برای بسط فرهنگ قرآنی مفید نیست.
وی افزود: زمانه، زمانه گفت و گو و عرضه است و اگر در دوره های قبل برخی از ما خیال می کردند با بخشنامه، اجبار، الزام و توسل به قوه قهریه می توان کسی را به کاری کشاند، امروز به خوبی دریافته ایم که چنین روشهایی ناکارآمد است و راهی جز گفت و گوی عالمانه عمیق وجود ندارد.
فقهی زاده ادامه داد: حال که ساختاری به عنوان معاونت قرآن و عترت در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تدارک دیده شده باید در این قالب، معارف و آموزه های اهل بیت(ع) را بچشیم و بعد با خلوص نیت و توسل به روشهای صحیح تبلیغ کنیم و حتی با مخالفان و منکران هم گفت و گو کنیم و بدانیم که کلام، جادوگر است و از گفت و گو طفره نرویم.
وی گفت: با گروههای بزرگ و توانمندی مواجهیم که می خواهند با برنامه، نور خدا را خاموش کنند. کسانی که بیش از ما برنامه می ریزند و دقیقتر اجرا می کنند. امروز وظیفه داریم برای ترویج زیست قرآنی بیندیشیم و عمل کنیم و در این راستا نباید به فعالیت قرآنی به عنوان هدف نگاه کرد چون توسعه فعالیتهای قرآنی باید منجر به تغییر نگرش با هدف ایجاد تغییر در رفتار شود.
معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: فضای مجازی امروزه فضای درازدامنی را رو به روی ما گشوده اما قرآنیان جامعه در این فضا چه میزان حضور دارند؟ از رسانه های نوین چقدر استفاده می کنیم؟ متاسفانه گاه در عمل به این وسیله چنان دچار تشریفات می شویم که اصل مطلب را از یاد می بریم.
وی ادامه داد: 'نقاشی خط، عکاسی مدرن و تصویرسازی' هنرهای جدید و تازه ای هستند که معاونت قرآن و عترت سعی کرده به سمت استفاده از این هنرها حرکت کند. برای رفتارسازی مبتنی بر قرآن اکتفا به حفظ، قرائت و هنرهای قرآنی موثر نیست. رهبر فرزانه انقلاب اسلامی هم بارها تاکید کرده اند که قرائت، حفظ، ابتهال، تواشیح و حتی مفاهیم ابزاری برای رسیدن به مراحل بالاترند. مفسر شدن هم هدف نیست بلکه هدف ایجاد تغییر در رفتار و فرهنگ بر اساس قرآن است.
فقهی زاده گفت: با تمرکزگرایی نیز درگیر هستیم لذا باید دغدغه هایمان را از مراکز استانها به شهرستانها و شهرها بگسترانیم هر چند که توان تامین هزینه های اجاره، خرید و تجهیز را نداریم و از ابتدای انقلاب تاکنون فقط یک سال بودجه کافی برای قرآن و عترت در کشور وجود داشته و این امر دیگر تکرار نشده است.
وی همچنین به راه اندازی بانک ایده های خلاق قرآنی در خراسان رضوی اشاره و بیان کرد: صرف جمع آوری ایده ها هم کافی نیست و باید ایده ها عملیاتی شود زیرا ایمان آمیخته ای از علم و عمل است. علم، موجد عمل است و عمل، مقوم ایمان است.
دوره آموزشی توجیهی مبین با شرکت 75 رئیس گروه و کارشناس قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از سراسر کشور به مدت دو روز در مشهد ادامه دارد. با توجه به تغییر رویکردهای معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، این دوره به منظور هماهنگی بیشتر در سطح ملی، گفتمانسازی و ارتقاء دانش مدیران این حوزه در حال برگزاری است.
1922/1858
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.