اخبار مرتبط

محمد زبیر رحیمی عصر شنبه در نشست مشترک 'فرصت های سرمایه گذاری در ایران و افغانستان' در مشهد افزود: این اتحادیه چهار سال قبل به همت فعالان جوان اقتصادی در هرات افغانستان شکل گرفت و اعضای این اتحادیه علاوه بر فعالیت های اقتصادی، فعالیتهای خیراندیشانه برای کمک به جوانان فقیر و خانواده های نیازمند نیز انجام می دهد.
وی اظهار داشت: طی تفاهم نامه ای که بین اتحادیه تاجران جوان در هرات و خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی طی اردیبهشت ماه امسال منعقد شد، همایش و نشست های رسمی برای فعالان اقتصادی دو طرف برگزار شد و ارتباط بین سرمایه گذاران ایرانی با جوانان عضو این اتحادیه برقرار گردید.
وی گفت: با توجه به شرایط مطلوب اقتصادی در افغانستان، امروز از دورترین کشورهای جهان در این کشور سرمایه گذاری کرده اند زیرا بازار افغانستان بکر و نوپاست.
رئیس اتحادیه تاجران جوان در هرات افزود: امروز سرمایه گذاران ایرانی یا در هرات نمایندگی فروش کالا دارند یا در شهرک صنعتی هرات به تولید مشغول هستند با این وجود ایرانی ها در تجارت با افغانستان باید در رده بالاتر قرار گیرند و سهم بیشتری از سرمایه گذاری در این کشور را از آن خود کنند.
وی با اشاره به لغو نمایشگاه کالای ایرانی در هرات که قرار بود چند روز قبل برپا شود، اظهار داشت: از تاجران ایرانی انتظار می رود حضور فعال و مشارکت گسترده در برگزاری نمایشگاه های کالا در هرات، مزار شریف و کابل داشته باشند و همچنین از نمایشگاهی که قرار است از سوی اتحادیه تاجران جوان در هرات برگزار شود، حمایت کنند.
عضو هیات مدیره تجار جوان هرات نیز در این نشست گفت: ظرفیت های فراوان برای سرمایه گذاری در بخشهای صنعت و زراعت افغانستان وجود دارد و دولت افغانستان نیز حمایت های ویژه برای سرمایه گذاران خارجی در نظر گرفته است.
احمد فرات سلام افزود: انتظار می رود ایران در حوزه سرمایه گذاری در افغانستان در رده اول قرار داشته باشد اما اینک هند و پاکستان سهم بیشتری از سرمایه گذاری در افغانستان را دارند.
وی اظهار داشت: امسال کشور ایران بزرگترین شریک تجاری افغانستان شد و توانست به این جایگاه که قبلا متعلق به پاکستان بود، دست پیدا کند.
این تاجر افغانستانی درباره ممنوعیت واردات چهار قلم کالا از ایران به افغانستان از طریق گمرک فراه گفت: گمرک فراه دچار فساد اداری شده و مشکلات ناامنی نیز بر فعالیت این گمرک اثر گذاشته است لذا دولت افغانستان برای مدت معینی واردات کالا از این گمرک را ممنوع کرده است.
وی افزود: صاحبان این کالاها که واردات آنها از طریق گمرک فراه توسط دولت افغانستان ممنوع شده است، می توانند آنها را از گمرک نیمروز و هرات وارد افغانستان کنند.
دبیر خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: دولت افغانستان طی بخشنامه ای واردات چهار قلم کالا شامل مشتقات نفتی، کاشی و سرامیک، سیمان و آهن آلات از ایران را ممنوع کرده در حالی که کشور افغانستان به این کالاها نیاز دارد.
فیروز ابراهیمی افزود: به نظر می رسد افرادی که تصمیم به ممنوعیت واردات این کالاها به افغانستان را گرفته اند، با اجحاف نسبت به وضعیت اقتصادی فعلی ایران، درصدد آسیب رساندن به این کشور برآمده اند.
وی اظهار داشت: انتظار می رود در این شرایط افغانستان همراهی بیشتری با سرمایه گذاران و صادرکنندگان ایرانی داشته باشد.
7489 / 6053
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.