اخبار مرتبط

سید احمد برآبادی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: مراسم زرده به در، از جمله آیین های مربوط به تولید گندم است.
در روستای مسک شهرستان درمیان، برای برطرف کردن آفت زرده گندم (زنگ گندم) مراسمی را در خرداد ماه اجرا می کنند که از آن به « زرده به در» یاد می شود.
وی ادامه داد: بیماری زرده گندم، یک بیماری قارچی است که با شروع بارندگی های بهاره و بالا رفتن رطوبت و دما در مزارع گندم به ویژه در مناطقی که گندم ها عارضه ور و خوابیدگی داشته باشند و بذر محلی گندم هم کشت شده باشد، شیوع پیدا می‌کند.
وی اظهار داشت: برای اجرای این مراسم تعدادی از زنان روستا لباس و یا شالی زرد پوشیده و با خواندن اشعار زرده زرده و همراه با نواختن دایره و طبل، شادی کنان دور مزرعه گندم آفت زده می چرخند و در ادامه مسیر، کشاورز آبیار را داخل جوی و یا استخر آب می اندازند.
بر آبادی اضافه کرد: مرحله پایانی مراسم در مزار بیچه روستای مسک است که با خواندن دعا و نیایش انجام می شود.
وی تصریح کرد: از ویژگی های این آیین و مراسم سنتی می توان به منحصر به فرد بودن اجرای آن تنها در روستای مسک شهرستان درمیان اشاره کرد.
وی در ادامه افزود: این مراسم، که شادی و نشاط آور است با باورهای اسطوره ای منطقه ارتباط دارد و ایجاد همبستگی بین تمامی زنان و بانوان روستا و نوع پوشش آنها به همراه موسیقی محلی دایره نوازی در اجرای این آیین برای دفع آفات از دیگر نکات برجسته این مراسم است.
تاکنون بیش از 830 اثر تاریخی، طبیعی و ناملموس استان خراسان جنوبی ثبت ملی و سه اثر این استان ثبت جهانی شده است.
*3215 * 6054
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.