اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا هاشم ولی پور مطلق روز سه شنبه در نشست خبری به مناسبت هفته جهاد کشاورزی (21 تا 27 خرداد) افزود: از مجموع سرمایه گذاری های انجام شده، 16 میلیارد و 700 میلیون تومان از محل اعتبارات دولتی تملک دارایی، 14 میلیارد و 800 میلیون تومان منابع تسهیلات کم بهره صندوق توسعه ملی و مابقی سهم خودیاری مردم بوده است.
وی بیان کرد: با افتتاح این طرح ها 23 هزار و 430 نفر شامل پنج هزار و 789 خانوار به طور مستقیم و غیر مستقیم برخوردار می شوند.
وی اشتغال مستقیم ایجاد شده در این زمینه را 108 نفر اعلام کرد و گفت: اشتغالی که در نتیجه اجرا و راه اندازی طرح ها تثبیت شده است نیز یکهزار و 915 شغل است و با توجه به خشکسالی های موجود به دنبال این هستیم در حوزه جهاد کشاورزی شغل های موجود را تثبیت کنیم.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: 294 طرح در حوزه آب و خاک است و چون منابع آب استان بیشتر زیرزمینی است لذا حوزه آب و خاک از اهمیت زیادی برخوردار است.
وی اظهار داشت: اجرای 2 هزار و 438 هکتار آبیاری تحت فشار، مرمت و بازسازی هشت کیلومتر طول رشته قنات، 40.4 کیلومتر لوله گذاری و 120 هزار مترمکعب استخرهای پرورش ماهی از جمله طرح های مربوط به حوزه آب و خاک است.
وی گفت: همچنین در حوزه امور دام 6 طرح، امور عشایر 10، باغبانی چهار، حفظ نباتات یک، آبزی پروری 6، مکانیزاسیون و ادوات بخش کشاورزی 70، منابع طبیعی و آبخیزداری 10 و مرکز آموزش تحقیقات کشاورزی 11 طرح به بهره برداری می رسد.
ولی پور مطلق عنوان کرد: همچنین در شهرستان بشرویه 46، بیرجند 43، خوسف 40، درمیان 20، زیرکوه 23، سرایان 52، سربیشه 16، طبس 57، فردوس 16، قاین 87 و نهبندان 26 طرح هفته جهاد امسال افتتاح می شود.
وی درباره وضعیت اجرای سامانه های نوین آبیاری در استان گفت: در برخی مکان ها که کمبود آب و خشکسالی برای مردم و کشاورزان قابل لمس بوده تمایل بیشتری به اجرای این سامانه ها دارند.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی افزود: برخی اشتغال ایجاد شده را تنها مربوط به زراعت و باغبانی می دانند این در حالیست که کشاورزی فقط زراعت و باغبانی نیست بلکه کشت گلخانه ای، صنایع تبدیلی، دام و طیور، کسب و کارهای خرد، کلینیک های گیاه پزشکی، مراکز فروش نهاده ها، ایجاد تشکل های مختلف و سایر موارد است که در جامعه روستایی معیشت اصلی مردم را ایجاد می کند.
وی جایگزین کردن باغات به جای برخی محصولات زراعی را از جمله اولویت های مهم این سازمان دانست و گفت: از 2 سال گذشته تاکنون با ادامه این روند، اراضی کشاورزی به نصف کاهش و تبدیل به باغ شده است.
وی با بیان اینکه خشکسالی یکی از چالش های اصلی استان است افزود: با وجود آسیب های زیادی که تاکنون در بخش کشاورزی به دلیل خشکسالی وارد شده اما کشاورزان موفق عمل کرده اند.
ولی پور مطلق اظهار داشت: کمبود محصولات کشاورزی، اختلاف قیمت ها، توسعه آفات و بیماری ها، تامین نهاده های وارداتی در بخش کشاورزی که تحت تاثیر روابط بین المللی قرار گرفته از جمله عواقب ناشی از خشکسالی در استان است.
وی گفت: خشکسالی های چندین ساله بر روی برخی محصولات استراتژیک از جمله زرشک و زعفران غیر از بخش های خرده مالکی، تاثیر چندانی نگذاشت و این در حالیست که 70 درصد باغات انار فردوس سال گذشته دچار سرمازدگی شدید شد و دولت 100 میلیارد تومان برای جبران بخشی از خسارات کشاورزان اختصاص داد.
وی گفت: بیشترین آسیب در کشاورزی زراعت دیم و بخش هایی از زراعت بود که به دلیل کاهش شارژ چاه های کشاورزی یا آب قنوات از مدار تولید حذف شدند.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان خراسان جنوبی کشت درباره کشت فراسرزمینی اظهار داشت: خراسان جنوبی به عنوان نخستین استان کشور توانست در اوکراین یکهزار و 200 هکتار قرارداد منعقد کند که با همکاری جدی و حمایت محکم وزیر جهاد کشاورزی از این پروژه و تلاش استان برای تامین منابع، قرارداد نهایی بسته شد.
وی گفت: در حال حاضر 430 هکتار از این اراضی به کشت گندم و جو اختصاص یافته که به زودی برداشت می شود همچنین گل آفتابگردان نیز در سطح 500 هکتار از این اراضی کشت شده است.
ولی پور مطلق اضافه کرد: برای این مهم 900 میلیون یورو تامین منابع ارزی شد که به یکی از بانک های استان حواله شده تا به کشور اوکراین پرداخت شود.
وی در مورد واردات محصولات کشاورزی به استان گفت: واردات سال گذشته و امسال اولویت سیاست های نظام نیست به ویژه اینکه به محصولات داخلی ما آسیب بزند.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی افزود: در خصوص واردات دام به دلیل اینکه اکنون با افزایش قیمت گوشت مواجه هستیم مخالفتی نداریم لذا اگر فردی درخواست مجوز واردات داشته باشد در استان مورد تایید قرار می گیرد.
وی با بیان تاکنون حدود 200 مجوز واردات دام در استان صادر شده است گفت: به سرمایه گذاران اعلام کرده ایم برای احداث، توسعه یا تجهیز کشتارگاه در نهبندان مجوز و منابع تسهیلاتی در اختیار سرمایه گذار قرار دهیم، همچنین برای احداث قرنطینه دامی نیز در نظر داریم زمین و تسهیلات در اختیار متقاضی قرار دهیم.
7557*3028
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.