اخبار مرتبط

حسن سروری روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: تاکنون 56 شرکت تعاونی روستا در قالب طرح روستا تعاون در استان تشکیل شده است.
وی ادامه داد: از منابع قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری اعطای 26 میلیارد تومان تسهیلات چهار و 6 درصد به این تعاونی ها تصویب شد.
وی روند معرفی و تصویب طرح های روستایی را در استان خوب ارزیابی کرد و گفت: با اجرای طرح روستا تعاون در استان و برگزاری 2 هزار نفر ساعت آموزش با رویکرد تسهیلگری و مداخلات توسعه ای و با هدف توسعه اقتصاد مردم محور، شرکت های تعاونی در روستاهای استان تشکیل شده است.
وی احیای 97 تعاونی را از دیگر برنامه های طرح روستا تعاون در سال جاری دانست و اظهار کرد: هدف از اجرای طرح روستا تعاون توانمندسازی روستاها و مشارکت آنها در اجتماع است.
وی با تاکید بر اینکه به هیچ عنوان نمی توان با توزیع منابع مالی به اشتغال پایدار رسید، یادآور شد: توانمندسازی و استفاده از منابع خرد مردمی و در کنار آن تزریق منابع ارزان قیمت در توسعه و تقویت اشتغال روستایی بسیار موثر است.
معاون تعاون اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی افزود: با همکاری صندوق کارآفرینی امید طرح « روستای بدون بیکار» در چهار روستای استان به صورت پایلوت در قالب طرح روستا تعاونی عملیاتی خواهد شد.
سروری گفت: برگزاری دوره های آموزشی و تورهای ترویجی و کارگاه های مهارتی مورد نیاز جامعه روستایی از مهمترین برنامه های سال 97 تعاون استان است.
وی بیان کرد: برای رونق بخش تعاون و مشارکت مردم در اقتصاد، نیازمند توجه به رویکرد دارایی مبنا و استفاده از منابع و سرمایه های مردمی در اقتصاد هستیم.
وی خواستار توجه و ایجاد فرهنگ مناسب برای حضور آحاد مردم در سرمایه گذاری و مشارکت در اقتصاد شد و افزود: سهم بخش تعاون از اقتصاد در برنامه ششم توسعه 25 درصد است.
وی اضافه کرد: تجمیع سرمایه های خرد از طریق بخش تعاون و تزریق هدفمند منابع بانکی ارزان قیمت به طرح های دارای اولویت اقتصادی می تواند جهش خوبی را در ایجاد بنگاه های خرد و متوسط و تحقق سهم بخش تعاون میسر سازد.
وی همکاری و مشارکت نظام بانکی را در این عرصه موثر توصیف کرد و گفت: در سال حمایت از کالای ایرانی تولید آن در روستا و توجه به حل مسائل و مشکلات روستاییان و صنعتی سازی روستاها مورد توجه بیشتر قرار گیرد.
در حال حاضر 748 هزار نفر در 992 تعاونی فعال خراسان جنوبی عضویت دارند و از این تعداد 100 هزار و 919 نفر زن و بقیه مرد هستند.
با ایجاد این تعاونی ها زمینه اشتغال 11 هزار و 917 نفر در بخش تعاون فراهم شده و بیشترین تعداد تعاونی های استان به ترتیب با 321 شرکت مربوط به خدمات، 190 مورد تعاونی های صنعتی و 176 مورد مربوط به بخش کشاورزی است.
همچنین تعاونی سهام عدالت و تامین نیاز صنوف خدماتی هر یک با هشت مورد کمترین تعداد شرکت های تعاونی استان را تشکیل می دهند.
7557 * 6054
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.