اخبار مرتبط

به گزارش روز سه شنبه مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری بیرجند مسئول اداره اجرائیات شهرداری گفت: در کلیپی که این روزها با موضوع درگیری بین یک دستفروش جوان و نیروهای رفع سد معبر شهرداری بیرجند در حال انتشار است، هرچند ابتدای این ماجرا و علت آسیب دستفروش مشخص نیست و توسط تهیه کنندگان این کلیپ حذف شده است، لذا به اطلاع رسانه‌ها و شهروندان فهیم می‌رساند براساس پیگیری هایی که در این زمینه صورت پذیرفته، فرد مذکور در ابتدا به مسئولان و همکاران ما در رفع سد معبر توهین و به سمت ماموران شهرداری که برای رفع سد معبر مراجعه کرده بودند حمله ور می شود و با لگد به ترازو زده که منجر به برخورد ترازو با خود وی و آسیب ایشان و در ادامه ضرب و جرح مامورین اجرایی شهرداری شده است که نهایتا این موضوع از طریق مراجع قانونی مورد پیگیری قرار گرفته است.
میرزایی افزود: موضوع دستفروشی، موضوع جدیدی نیست اما گسترش و رشد دستفروش‌ها همگام با توسعه شهری و تطابق نداشتن رفتار آنها با قواعد شهرنشینی مدرن باعث شده است تا بیش از آنکه به چشم ترحم به دستفروش‌ها نگاه شود، به چشم مزاحم به آنها بنگرند.
وی اظهار کرد: فارغ از اینکه دستفروشان، کاسب هستند یا نیازمند، بیشتر به‌صورت برهم‌زننده نظم شهری به نظر می‌رسند که باید از سطح معابر و خیابان‌ها ساماندهی شوند. اما در چنین شرایطی قوانین و مقررات در خصوص دستفروشی چه می‌گوید؟
مسئول اداره اجرائیات شهرداری بیرجند ادامه داد: براساس تبصره یک بند 2 از ماده 55 قانون شهرداری‌ها (اصلاحی 1345)، «سد معابر عمومی و اشغال پیاده‌روها و استفاده غیرمجاز آنها و میدان‌ها و پارک‌ها و باغ‌های عمومی برای کسب و سکنی یا هر عنوان دیگری ممنوع است و شهرداری مکلف است از آن جلوگیری و در رفع موانع موجود و آزاد نمودن معابر و اماکن مذکور فوق به وسیله مامورین خود رأساً اقدام کند». این بخش از قانون شهرداری‌ها، به ماموران شهرداری اجازه داده است تا با هرگونه سد معبر از جمله دستفروشی برابر مقررات اعمال قانون کنند.
وی بیان کرد: در واقع براساس همین قانون، شهرداری‌ها مکلفند که از سد معبر جلوگیری کنند و حالا هرکسی به هر بهانه‌ای، از جمله دستفروشی مرتکب سد معبر شود، مطمئنا با اعمال قانون مواجه خواهند شد.
میرزایی گفت: به اطلاع شهروندان فهیم و رسانه‌های شریف می‌رساند شهرداری در راستای انجام وظایف ذاتی محوله از سوی مقنن اقدام به رفع سد معابر می نماید. حتی در این خصوص مکاتبات و تماس های تلفنی متعدد از ناحیه شهروندان با شهرداری صورت پذیرفته که درخواست اجرای قانون کرده، البته شهرداری با اینکه همه در برابر قانون مساوی اند ولی باز هم نسبت به اطلاع رسانی و همچنین جانمایی محل های مختلف جهت استقرار دستفروشان کرده که علیرغم صرف هزینه ها، متاسفانه مشاهده می شود برخی دستفروشان برابر اعمال قانون مقاومت کرده که حتی مامورین سد معبر شهرداری را مورد ضرب و جرح قرار داده اند.
7557*3028
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.