اخبار مرتبط

به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی محمدمهدی مروج الشریعه روز چهارشنبه در اولین جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان در سال 1397 افزود: بهره برداری از منابع آب های استان با توجه به ارزش اقتصادی آب و محصولات تولیدی باید بسیار سنجیده باشد.
وی بیان کرد: دستگاه های اجرایی ذیربط برنامه های افق 1420 و بلندمدت خود را در حوزه های مربوطه در جلسه آینده شورای حفاظت از منابع آب استان ارائه کنند.
استاندار خراسان جنوبی اصلاح الگوی کشت در استان را به عنوان یک موضوع مهم مورد توجه قرار داد و گفت: با توجه به کشت برخی محصولات کشاورزی و جالیزی که نیاز به مصرف آب فراوان دارند، جایگزین کردن این محصولات با محصولات کم آب بر و اقتصادی تر باید در برنامه های سال جدید دستگاه های تخصصی قرار گیرد.
وی با بیان اینکه در حال حاضر حدود 200 میلیون متر مکعب آب از قنوات استان تامین می شود افزود: می توان با مدیریت مناسب قنوات از طریق لایروبی، تجهیز و... به گونه ای برنامه ریزی کرد تا آب قنوات در استان به نحو بهینه تری مورد استفاده قرار گیرد.
مروج الشریعه، موضوع تامین آب در خراسان جنوبی را اولویت اول استان دانست و تصریح کرد: نمی توان با اجرای برنامه های روزمره و عادی مشکلات موجود را مرتفع ساخت؛ بنابراین مسئولان ذیربط باید فکری اساسی و برنامه ای جامع و کاربردی با توجه به امکانات و منابع موجود ارائه کنند تا بتوان با استفاده از ظرفیت های کشوری و استانی این معضل را تا حدودی مرتفع نمود.
وی به خشکسالی های چندین ساله در استان اشاره کرد و گفت: با توجه به استمرار احتمالی خشکسالی ها طی سنوات آتی در استان، باید سیاست گذاری مناسبی در این حوزه به انجام برسد.
استاندار خراسان جنوبی شرایط فعلی آب در استان را بحرانی توصیف کرد و گفت: شورای حفاظت از منابع آب فرصتی است که به کارگروه ملی آب در کشور در حوزه های کشاورزی، شرب، صنعت و... پیشنهادات کاربردی و مدل های بهینه مصرف آب را ارائه نماید.
وی مدیریت منابع آب موجود در استان را مورد تاکید جدی قرار داد و افزود: باید تلاش کنیم با کاهش میزان مصرف آب، سطح تولید محصولات مختلف کاسته نشود که این امر نیازمند کاری علمی، زیربنایی و استفاده از آخرین تکنولوژی روز دنیا در این زمینه است.
مروج الشریعه، با بیان اینکه حق بهره برداری از منابع آبی در کشور و استان نیازمند بازتعریف مجدد است گفت: با توجه به کمبود منابع آب و لزوم بهره گیری مناسب از این ظرفیت خدادادی باید به گونه ای برنامه ریزی کنیم تا ضمن رعایت حرمت مالکیت شخصی افراد، و منافع عمومی جامعه در نوع بهره برداری از منابع آبی نیز مورد توجه باشد.
وی ادامه داد: دستگاه های اجرایی ذیربط باید تا پایان خرداد ماه سال جاری برنامه های کاربردی خود را در زمینه های کاهش مصرف، اصلاح الگوی مصرف و نیز جلوگیری از هدر رفت منابع آبی ارائه نمایند تا بتوان در فرصت باقی مانده تا پایان سال این برنامه ها را پیگیری و اجرایی نمود.
وی استفاده از منابع مالی بانک های خارجی و یا نمایندگی های موسسات مالی خارجی در کشور را برای کمک به موضوع آب مورد تاکید قرار داد و افزود: کمیته ای به ریاست سازمان مدیریت و برنامه ریزی در استان برای استفاده از مدل های مناسب در خصوص استفاده از منابع مالی موجود در بانک ها و موسسات مالی خارجی تشکیل خواهد شد.
مقام عالی دولت در استان با اشاره به اینکه برای جلسه آتی شورای حفاظت از منابع آب، گزارش جامعی از آخرین وضعیت سدهای استان ارائه شود گفت: بخش اعظمی از نیاز آبی خراسان جنوبی از طریق سدها تامین می شود از این رو ضروری است که آخرین وضعیت سدهای موجود، سدهای در دست مطالعه و... آماده و برنامه ریزی به منظور استفاده حداکثری از این سدها به انجام برسد.
وی ادامه داد: با توجه به بالابودن میزان تبخیر در استان، لازم است از آخرین تکنولوژی روز دنیا در زمینه جلوگیری از تبخیر آب در سدهای استان به منظور افزایش بهره برداری از منابع آبی در اختیار به انجام برسد.
مروج الشریعه، استفاده از آب های ژرف را یکی از راه های رفع معضل بی آبی در استان عنوان کرد و گفت: باید برنامه ای جامع و کامل برای استفاده از منابع آبی موجود در آب های ژرف آماده داشته باشیم تا در صورت به نتیجه رسیدن مطالعات بتوان به بهترین نحو از آنها استفاده کرد.
وی جداسازی آب شرب و فضای سبز در شهرهای استان را مورد تاکید قرار داد و گفت: شهرداران استان موظفند در خصوص جداسازی آب شرب از فضای سبز اقدامات و برنامه ریزی های لازم را صورت دهند و در صورت مشاهده هرگونه تخلف اقدامات اداری و برخوردهای متناسب صورت گیرد.
3028
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.