به گزارش ایرنا احمد خامسان روز پنجشنبه در نشست خبری افزود: همایش ملی نکوداشت خادمان علم و فرهنگ (ویژه خاندان راشد محصل) روز پنجشنبه بیستم اردیبهشت ماه 97 در خراسان جنوبی برگزار می شود.
وی گفت: جوانان و نوجوانان باید بدانند قرارگیری منش در کنار دانش کار کمی نیست و این خانواده بزرگ به خوبی رفتار و منش را در کنار علم و دانش قرار دادند.
وی اظهار کرد: دانشگاه بیرجند هم به عنوان دانشگاه مادر و قطب آموزش عالی شرق کشور وظیفه خود می داند، به معرفی کسانی بپردازد که با همه محرومیت ها اما در دنیای علم و معرفت خوش درخشیدند.
سرپرست دانشگاه بیرجند با بیان اینکه معرفی این عالمان نتیجه اخلاقی مثبتی را برای جامعه هدف خواهد داشت افزود: در این آیین از شخصیت های ملی و میهمانان خارج از کشور دعوت خواهد شد.

* برندسازی علم در خراسان جنوبی الزامی است
سرپرست بنیاد نخبگان خراسان جنوبی هم در این نشست گفت: با توجه به سخنان مقام معظم رهبری و یاد کردن شهر علم و ایمان از این استان، باید برندسازی علم در دستور کار قرار گیرد.
سید سعید احمدی زاده افزود: خراسان جنوبی دارای چندین پدر علم است در حالی که چنین وضعیتی حتی در خراسان رضوی هم وجود ندارد و این مهم نشانگر سختکوشی مردم این خطه از مرز و بوم با تمامی محرومیت هاست.
وی گفت: بنیاد نخبگان در حال تهیه کتابی با عنوان سرآمدان است تا دلیل هویت علمی منطقه به خوبی معلوم شود و دانشجویان بتوانند از رفتار و منش این بزرگان بهتر الگوبرداری کنند.
وی از رونمایی کتاب ارج نامه در آیین بزرگداشت خاندان راشد محصل خبر داد و افزود: این همایش فرصتی برای معرفی خراسان جنوبی است و هم نخبه پروری را در بر خواهد داشت که امیدواریم بتوانیم این آیین ها را به صورت ملی و سالی یکبار برگزار کنیم.
شیخ محمدحسین راشد محصل از علمای بزرگ بیرجند بود که به دلیل آزادمنشی و اهمیتی که به علم و دانش می داد، خانواده ای عالم پرور داشته است.
دکتر محمدرضا راشد محصل استاد و عضو قطب علمی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه فردوسی، دکتر محمدتقی راشد محصل استاد پژوهشگاه علوم انسانی، دکتر جلیل راشد محصل استاد دانشکده فنی دانشگاه تهران، دکتر محمدحسن راشد محصل استاد دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی و مرحوم دکتر محمدعلی راشد محصل استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران اعضای این خاندان هستند که در حوزه های مختلف علمی سرآمد حوزه های تخصصی قرار گرفتند و دانش آموختگان زیادی را تحویل جامعه داده اند.
ابعاد شخصیتی، علمی و خدمتی هر کدام از اعضای خاندان راشد محصل از محورهای همایش یادشده است و علاوه بر پذیرش مقالات علمی، یادداشت های ادبی مانند خاطره، متن ادبی و شعر نیز پذیرفته می شود.
دبیرخانه همایش ملی نکوداشت خادمان علم و فرهنگ (ویژه خاندان راشد محصل) در بنیاد نخبگان استان خراسان جنوبی مستقر است.
3215*3028
انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.