اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا مولوی غلام حیدر فاروقی روز پنجشنبه در همایش بزرگ 'رسول رحمت' که با حضور علما و روحانیون تشیع و تسنن خراسان جنوبی در آستانه عید مبعث برگزار شد افزود: اگر انسان حیا نداشته باشد دست به هر جنایت و خلافی می زند و امروز برخی به نام اسلام جنایت هایی نسبت به همنوع خود می کنند که به خاطر نداشتن حیاست.
وی بیان کرد: یکی از نشانه های اخلاق کریمه این است که انسان به دنبال اصلاح اعمال خود باشد، انسان باید راستگو باشد اما امروز آنچنان دروغ بین مسلمانان نهادینه شده که در این زمینه از یکدیگر سبقت می گیرند.
وی گفت: در جامعه ای که دروغ، نیرنگ، حسد، بغض، تکبر و دروغ باشد رحم و شفقت از جامعه رخت بر می بندد.
امام جمعه اهل سنت بیرجند افزود: انسان های مدعی اسلام که جنایت های زیادی بین مسلمانان برپا می کنند به فرموده پیامبر (ص) انسان های بدبختی هستند چرا که بدبخت ترین انسان ها کسانی است که رحم و مروت نداشته باشند.
وی تصریح کرد: برای مدعیان اسلام ننگ است که به زنان و کودکان رحم نکنند در حالی که پیامبر مبعوث شد تا رحم و مروت را ترویج دهد.
مولوی فاروقی، اخلاق نیکو را نشانه شرافت انسان ها دانست و گفت: کسانی که اخلاق نیکو دارند مورد قبول خداوند و پیامبر هستند.
وی ادامه داد: خداوند بعثت پیامبر را به عنوان منت و احسان تذکر می دهد و قبل از بعثت، جرم، بی عدالتی و ستم سراسر جهان را فرا گرفته بود و دخترها را زنده به گور می کردند.
وی گفت: امروز جهان اسلام دچار مشکلاتی شده که اگر ما به سیرت پیامبر (ص) چنگ بزنیم و عمل کنیم از این بدبختی ها، کشتارها و نابسامانی ها نجات می یابیم.
امام جمعه اهل سنت بیرجند بیان کرد: پیامبر (ص) قرآن مجسمی بود که با رفتار، گفتار و کردار خود اهداف اسلام را برای مردم بیان کرد لذا از اخلاق و رفتار پیامبر به مفاهیم قرآن پی می بریم.
وی افزود: ما علما و روحانیون شیعه و سنی در این مکان به عنوان جشن مبعث جمع شده ایم لذا باید اخلاق و سیره پیامبر را بیاموزیم و فقط با گفتن و نشستن و برخاستن نمی توان ادعا کرد به سنت پیامبر عمل می کنیم.
وی گفت: پیامبر عظیم الشان اسلام (ص) مبعوث شد تا انسان هایی که از فطرت دور شده بودند به فطرت بر گردند، تا اخلاق و فضایل انسانی را بین انسان ها نهادینه کرده و ما را به کمال انسانی برساند.
مسئول دفتر امور اجتماعی و سیاسی مرکز مدیریت حوزه های علمیه کشور هم در این نشست گفت: اینکه افرادی با لباس روحانیت در برابر اندیشه تکفیری سکوت کنند جرم است و تمامی علمای شیعه و سنی باید با اندیشه تکفیری مبارزه کنند.
حجت الاسلام محمدحسن زمانی افزود: در حال حاضر جامعه به آسیب های اجتماعی زیادی مبتلا شده است و علما و روحانیون شیعه و سنی مسئول هستند این آسیب های اجتماعی را شجاعانه درمان کرده و در جامعه کاهش دهند.
وی تنها راه نجات امت اسلامی را تاسی از خاتم الانبیا (ص) دانست و بیان کرد: تنها راز عالم هستی و جامعه ای که امید به رضوان الهی دارد و می خواهد سعادت ابدی پیدا کند، تاسی از پیامبر است.
وی یکی از صفات پیامبر اکرم (ص) را تهجد ذکر کرد و گفت: در دنیای کنونی برخی علما و روحانیون که لباس عبادت پوشیده اند از تهجد فاصله گرفته اند.
وی یکی دیگر از صفات پیامبر را تعالیم حکمت و تلاوت آیات الهی دانست و افزود: در این زمینه دچار نقیصه شده ایم و انس ما با قرآن و تفسیر آن کمتر شده که باید بازنگری کنیم.
7557*3028
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.