اخبار مرتبط

پرویز آرامنش روز پنجشنبه همزمان با نهم شهریور ماه روز ملی حفاظت از یوزپلنگ ایرانی، در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، افزود: بر اساس اطلاعات به دست آمده وجود 10 قلاده یوزپلنگ در این استان دور از انتظار نیست.
وی ادامه داد: در نیمه اول 1395 ، 52 دوربین تله را در این زیستگاه جاگذاری کردیم که فقط 10 درصد از مساحت این زیستگاه را پوشش می دهد اما با همین حجم کم موفق به گرفتن 18 عکس و هشت فیلم از یوز های ایرانی شدیم که بسیار قابل توجه است.
به گفته وی در تصویر های به دست آمده حضور 2 قلاده با توجه به بررسی خال های روی بدن حیوان به صورت 100 درصد تثبیت شده است اما در بقیه تصاویر به دلیل زاویه نامناسب تصویر کارشناسان هنوز به دنبال شناسایی قلاده های دیگر به صورت کاملا تخصصی هستند.
وی اظهار کرد: این در حالی است که جدای از تصویر ها در سال 94 ، یک مادر و 2 توله و در سال 95 چهار قلاده یوزپلنگ در این پناهگاه مشاهده شده اند.
وی با بیان اینکه حفاظت از محیط زیست بر همه واجب است، عنوان کرد: بر اساس اصل پنجم قانون اساسی محیط زیست متعلق به همه مردم است و همه آحاد جامعه هم باید در حفظ آن کوشا باشند تا در مسایل زیست محیطی دچار مشکل نشویم.
از سال 1386 و با پیشنهاد « انجمن یوزپلنگ ایرانی» و مشارکت گروه های مردمی حفاظت محیط زیست، روز 9 شهریور به عنوان روز ملی حفاظت از یوزپلنگ نام گذاری شده است.
علت انتخاب این روز واقعه ای بود که سبب شد یوزپلنگ به عنوان یکی از مهمترین گونه های جانوری ایران بار دیگر مورد توجه قرار گیرد.
در نهم شهریور ١٣٧٣ یک ماده یوز به همراه سه توله اش برای نوشیدن آب به باغ های شهر بافق نزدیک شدند که به علت نبود آگاهی و تصور اشتباه مردم، این گونه جانوری مورد حمله مردم قرار گرفت در این حادثه ماده یوز زخمی فرار کرد، یکی از توله ها در محل کشته شد و محیط بانان فقط توانستند 2 توله یوز زخمی را نجات دهند که یکی از توله ها در راه تهران جان داد.
تنها توله به جا مانده از این واقعه، یک یوزپلنگ ماده بود که به پارک پردیسان تهران منتقل شد و «ماریتا» نام گرفت به همین دلیل نهم شهریور، روز ملی حفاظت از یوزپلنگ نامگذاری شد.
یوز پلنگ آسیایی یکی از نادر ترین ترین گربه سانان جهان است و بعد از شیر و ببر، سومین گربه سان بزرگ ایرانی است که در خطر نابودی و انقراض قرار دارد.
در اواخر سال 60 با مشاهده یوزپلنگ در منطقه نای بندان طبس با انجام بررسی های لازم، حفاظت از گونه ارزشمند یوزپلنگ در دستور کار اداره حفاظت محیط زیست خراسان بزرگ قرار گرفت و سرانجام به مطرح شدن اولین فاز حفاظت بین المللی یوز پلنگ آسیایی در سال 1375 انجامید.
سپس با پیگیری دفاتر امور حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست و اداره کل مذکور در سال 1377 و با کمک سازمان های بین المللی « پروژه حفاظت از یوز پلنگ آسیایی و زیست بوم های مرتبط» با استفاده از کمک های مالی سازمان تسهیلات جهانی محیط زیست ( GEF) و سازمان حفاظت محیط زیست در شهریورماه 1380 تصویب شد.
بیش از 40 سال است که برای حفاظت یوزآسیایی در کشورهای آسیایی تنها در کشور ما به بقای خود ادامه داده و این افتخار ما ایرانیان است که توانستیم این میراث طبیعی را همچنان حفظ کنیم و ایرانیان حافظان آخرین بازمانده های یوزپلنگ آسیایی یا یوزپلنگ ایرانی در جهان هستند.
سایت ایرنا خراسان جنوبی: www.irna.ir/skhorasan
کانال تلگرام: irnabirjand@
3215* 6054* خبرنگار- محمدرسول ابراهیمی اسفدن* انتشار- مریم پنجابی
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.