اخبار مرتبط

ابراهیم رمضانی افزود: مقام معظم رهبری در یکی از جلسات هیات دولت و مسئولان سازمان های مرتبط، سه دغدغه مهم را بیان کردند و فرمودند، برای مبارزه با آسیب ها،مردم وظیفه دارند با آن مبارزه کنند، اعتیاد و مواد مخدر یکی از این دغدغه هاست.
وی روز دوشنبه در همایش صیانت و گفتمان سازی اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر و تجلیل از فعالان این حوزه، اظهار کرد: مبارزه مواد مخدر در افغانستان پس از اشغال آن کشور در سال 2001 میلادی توسط سازمان پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو) به انگلیس واگذار است، مکار بودن انگلیسی ها در دنیا به ویژه در ایران بارها شنیده شده است.
وی افزود: هدف انگلستان از رفتن به افغانستان جلوگیری از کشت خشخاش نبود بلکه هدف آنها مدیریت تولید مواد مخدر در این کشور و ارسال آن به ایران است.

** مدیریت تولید مواد مخدر توسط ناتو
به گزارش ایرنا رمضانی اظهار کرد: هرگز خوش بین نباشید، ناتو در افغانستان از تولید مواد مخدر جلوگیری کند بلکه تولید آن را مدیریت می کند لذا ورود مواد مخدر از زمانیکه افغانستان به اشغال ناتو درآمد چند برابر افزایش یافت.
وی عنوان کرد: از اینکه آنها نتوانستند از بعد نظامی به کشور ضربه بزنند خوش بین نباشید بلکه با تولید مواد مخدر و تغییر نوع مواد از سنتی به صنعتی جوانان را قدری آلوده مواد مخدر کردند که مبارزه، دشمن ستیزی و دشمن شناسایی در مخیله آنها نمی گنجد.
وی با طرح این سئوال چه عاملی سبب شد تا افراد پیر، با سواد، تحصیل کرده و به ویژه جوانان امروز به سمت مواد مخدر گرایش پیدا کنند، یادآور شد: امروز تلفات ما در موضوع مواد مخدر و خسارت های آن به مراتب بیشتر از جنگ هشت سال دوران دفاع مقدس است که به کشور تحمیل شد.
رئیس دادگاه کیفری خراسان جنوبی با بیان اینکه جنگ خاموشی در حال انجام است، افزود: هجمه ای در ارتباط با مواد مخدر به کشور وارد شد، یکی پس از دیگری هموطنان را از جامعه جدا می کند این در حالی است، فکر می کنیم در صلح هستیم.
رمضانی یادآور شد: یکی از علت هایی که سبب شد جوانان، افراد سالخورده و حتی تحصیل کرده به استفاده از مواد مخدر گرایش پیدا کنند، این است تریاک به عنوان دارو در جامعه فرهنگ سازی شده است.
وی بیان کرد: چنانچه کوچکترین مریضی به سراغ افراد آمد استفاده از تریاک پیشنهاد می شود، در رسانه های گروهی بیان نمی شود، مواد مخدر فقط جنبه ساکت کردن درد دارد و دارویی که شفابخش باشد از آن به دست نیامده است.

** مواد مخدر اثر درمانی شفابخشی ندارد
وی با اشاره به آثار سوء مواد مخدر در مغز، عنوان کرد: تاکنون اثر درمان بخشی توسط مواد مخدر در دنیا کشف نشد و مواد مخدری که تبدیل به دارو می شود، تنها اثر مسکن موقت دارد.
وی تاکید کرد: مسئولان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی باید برای پزشکان بخشنامه ای صادر کنند که نسخه هایی ولو شفاهی برای مردم تجویز نکنند تا جلوی ترویج اعتیاد گرفته شود.
رئیس دادگاه کیفری استان از رسانه های گروهی خواست مردم را با اثر سوء مواد مخدر آشنا کنند تا فرد معتاد نسبت به این مهم حساس شود در غیر این صورت اگر گرایش جوانان به مواد مخدر پابرجا باشد، حتی اگر تمام نیروهای مسلح به مرزها فرستاده شوند نمی توان مانع انتقال و توزیع مواد مخدر شد.

** با مصرف تفننی مواد مخدر مبارزه شود
رمضانی یادآور شد: قانونگذاران اگر می خواهند جلوی گسترش مواد مخدر گرفته شود باید با مصرف تفننی آن مبارزه کرد نه با معتاد، کسی که به اعتیاد رسید از دست رفت و سرمایه گذاری فایده زیادی ندارد.
وی ادامه داد: باید نیروی خود را برای مبارزه با مصرف تفننی آماده کرد، آگاهی بخشی به گونه ای باشد، جوان بداند با یکبار مصرف مواد مخدر در چاله بدبختی و فلاکت خواهد افتاد.
وی تصریح کرد: امروز باید به راحتی معتاد را در جامعه پذیرفت نباید او را طرد کرد، باید به وی حساس بود و برای درمانش کمک کرد.
این مسئول با بیان اینکه در قانون گذاری دچار ضعف هستیم، اظهار کرد: اگر بخواهیم در مبارزه با مواد مخدر موفق عمل کنیم، باید مجازات سنگینی به مصرف کننده تحمیل شود نه به توزیع کننده، توزیع کننده جنایتکاری است باید با وی مبارزه شود اما نباید از مجازات مصرف کننده غافل شد.
سایت ایرنا خراسان جنوبی www.irna.ir/skhorasan
کانال اطلاع رسانی : http://telegram.me/irnabirjand
7557*2047* خبرنگار- رقیه محمدی* انتشار دهنده- عباسقلی اشکورجیری*
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.