اخبار مرتبط

علی ناصری عصرشنبه در آیین پنجمین سالگرد درگذشت مرحوم گنجی پدر علم جغرافیای نوین در بوستانی که به نام وی نامگذاری شد، افزود: دانشگاه بیرجند از سوی وی بنیانگذاری شد و امروز آنچه در توسعه و آینده بیرجند تاثیر دارد این مرکز آموزش عالی به عنوان بزرگترین واحد دانشگاهی شرق کشور است.
وی با اظهار اینکه این دانشگاه به عنوان صدقه جاریه و یادبود مرحوم گنجی است، ادامه داد: علم و دانش زیربنای توسعه است و اگر به دنبال توسعه و آبادانی و روزهای بهتر برای فرزندان خود هستیم باید به توسعه علم و دانش توجه کنیم.
وی اضافه کرد: افرادی مثل مرحوم گنجی و دیگر دانشمندانی که به توسعه علم و دانش در این سرزمین کمک کرده اند،نام آنها در این کشور جاویدان شده است.
فرماندار بیرجند بیان کرد: مرحوم گنجی پنج سال است در میان ما نیست، باید با فراهم کردن فرصت های علمی برای افراد، راه او را ادامه دهیم.
ناصری یادآور شد: ما آنچه به عنوان یادبود آن مرحوم برگزار می کنیم، بیشتر در معرفی اهداف و برنامه های اوست، ایجاد مرکزی با اندیشه توسعه علم جغرافیا می تواند دانشجویان این حوزه را یاری کند تا در آینده این راه را با صلابت بیشتر ادامه دهند.
وی افزود: اگر نکوداشتی از دانشمندی انجام می شود در حقیقت بزرگداشت از مقام علم و عالم و جایگاه پژوهش و درس است.
وی گنجی را یکی از مفاخر ایران زمین دانست و تاکید کرد، آن مرحوم هیچگاه علاقه به سرزمین خود را از یاد نبرد که کاری شایسته است.
محمد حسن گنجی در سال 1291 در شهرستان بیرجند به دنیا آمد، وی تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در زادگاه خود گذراند و پس از آن برای ادامه تحصیل به تهران مهاجرت کرد.
در تهران به دارالمعلمین عالی رفت و در‎ ‎رشته تاریخ و جغرافیا تحصیل کرد و به درجه کارشناسی ‏نایل آمد.
سپس در سال 1312 به‎ ‎عنوان دانشجوی برگزیده به اروپا اعزام شد و در دانشگاه ویکتوریا منچستر انگلستان به تحصیل ادامه داد و سال 1317، لیسانس تخصصی خود را در جغرافیا اخذ کرد.
در سال دوم ماندن در انگلستان بود که پس از یک‎ ‎‏‌سال مطالعه و بررسی رشته‌های گوناگون، ‏تصمیم خود را گرفت که در زمینه جغرافیا‎ ‎کار کند و از آن زمان تاریخ برای او در درجه دوم اهمیت ‏قرار گرفت.
گنجی در آن سال در‎ ‎گروه تخصصی جغرافیا در دانشگاه منچستر نام‌نویسی کرد و پس از چهارسال ‏توانست لیسانس‎ ‎تخصصی و ممتاز در جغرافیا‎ ‎را به دست آورد که برابر کارشناسی‌ارشد به‎ ‎شمار می‌آید.
از دکتر گنجی چندین کتاب از جمله اطلس اقلیمی ایران و بیشتر از 100 مقاله به زبان ‌های فارسی و انگلیسی منتشر شده است.
وی علاوه بر مدیریت گروه جغرافیا، ‏ریاست دانشکده ادبیات و علوم انسانی و معاونت‎ ‎دانشگاه تهران، پیش از انقلاب اسلامی، ریاست اداره کل هواشناسی ایران و ریاست هواشناسی‎ ‎منطقه آسیا را نیز بر عهده داشته است‎.
پایان نامه دکتر گنجی در باره آب و هوای ایران به زبان انگلیسی به چاپ رسیده‌است.
دکتر گنجی از سال 1317 تا 1354 در دانشگاه تهران به تدریس اشتغال داشت و به اولین شخصی که جغرافیای نوین را وارد برنامه‌های دانشگاهی کرد، شناخته می‌شود.
وی با درجه استادی در سال 1358 بازنشسته شد.
پروفسور محمدحسن گنجی، 28 تیرماه 1391 بر اثر زمین خوردن در منزل شخصی خود دچار خونریزی مغزی شد.
پس از آن به بیمارستان پیامبران منتقل و تحت عمل جراحی قرار گرفت که در نهایت درگذشت.
پیکر وی پس از تشییع از مقابل دانشگاه تهران برای خاکسپاری به زادگاهش بیرجند منتقل شد و در تاریخ 2 مرداد ماه 1391 در محل بوستان دکتر محمد حسن گنجی در خیابان توحید ،چهره در نقاب خاک کشید.
سایت ایرنا خراسان جنوبی: www.irna.ir/skhorasan
پست الکترونیکی به نشانی: irnabirjand94@yahoo.com
کانال اطلاع رسانی : http://telegram.me/irnabirjand
*7559 * 2047*خبرنگار- امیرشاهین نایبی فر*انتشاردهنده- عباسقلی اشکورجیری*

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.