اخبار مرتبط

محمدعلی خاشی، روز سه شنبه در جلسه کار گروه صادرات استان افزود: این میزان صادرات نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر ارزش 20 درصد و از لحاظ وزن 74 درصد افزایش دارد.
وی در ارتباط با صادرات قطعی کالا از گمرک بیرجند، ماهیرود و گمرک مستقر در بازارچه ماهیرود اظهار کرد: در این مدت هزار و 65 فقره اظهارنامه صادراتی از استان به ارزش 33 میلیون و 144 هزار و 656 دلار صادر شده است.
وی با بیان اینکه وزن صادرات کالاهای قطعی 250 میلیون و257 هزار و 537 کیلوگرم است، عنوان کرد: این میزان صادرات نسبت به مشابه سال قبل از نظر تعداد اظهارنامه 27 درصد افزایش دارد و از نظر ارزش با 15 درصد کاهش رو به روست و از نظر وزن نیز 68 درصد افزایش نشان می دهد.
به گزارش ایرنا، خاشی اظهار کرد: عمده اقلام صادرات قطعی گمرکات استان سیمان، کاشی و سرامیک، میلگرد، خوراک کامل طیور، رب گوجه فرنگی، هیدروکربن سبک، گازوییل، روغن سوخت تقطیری، مصنوعات پلاستیک و هیدورکربن سنگین بود.
به گفته وی عمده این اقلام به افغانستان، عراق، پاکستان، ترکمنستان و ارمنستان صادر شده است.

** صدور 2 هزار و 90 فقره اظهارنامه صادراتی ماده 116 در استان
وی در مورد صادرات ماده 116 ( کالاهای اظهار شده در سایر گمرکات کشور خروجی از گمرک ماهیرود و گمرک مستقر در بازارچه های مرزی استان) افزود: در 2 ماهه امسال 2 هزار و 90 فقره پروانه در این زمینه صادر شده است.
مدیرکل گمرک خراسان جنوبی یادآور شد: تعداد پروانه ارایه شده در حوزه صادرات ماده 116، 85 میلیون و 941 هزار و 134 دلار به وزن 394 میلیون و 656 هزار و 838 کیلوگرم است که نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر تعداد پروانه 43 درصد، ارزش 42 درصد و وزن 77 درصد افزایش نشان می دهد.
خاشی اضافه کرد: عمده اقلام خروجی موضوع 116 شامل کاشی ، سرامیک، سیمان، شیشه، پارافین، تراکتور کشاورزی و غیره است.
وی در ادامه به واردات قطعی انجام شده در استان در 2 ماه امسال اشاره کرد و افزود: در طول این مدت 2 فقره اظهارنامه وارداتی به ارزش 152 هزار و 499 دلار به وزن 139 هزار و 588 کیلوگرم تشکیل شد.

** برنج و شتر عمده اقلام وارداتی به خراسان جنوبی
وی با بیان اینکه این میزان واردات نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر تعداد پروانه 87درصد و از نظر ارزش 99 درصد و وزن 92 درصد کاهش نشان می دهد، بیان کرد: عمده اقلام وارداتی به استان برنج و شتر بود که از پاکستان و افغانستان وارد شده است.
وی عنوان کرد: در این مدت 18 فقره اظهارنامه صادراتی (امانات پستی) به ارزش 581 دلار به وزن 55 کیلوگرم تشکیل شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر تعداد اظهارنامه 20 درصد، ارزشی 43 درصد و وزن پنج درصد افزایش دارد.
به گفته مدیرکل گمرک استان، عمده کالاهای صادر شده در این حوزه زعفران، خشکبار، سبزی خشک، شیرینی، نمونه سنگ و غیره است.
خاشی یادآور شد: همچنین در این مدت 13 فقره اظهارنامه وارداتی امانات پستی به ارزش 529 دلار به وزن 29 کیلوگرم تشکیل شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر تعداد اظهارنامه 80 درصد، ارزش 69 درصد و وزن 78 درصد کاهش داشته است.
وی عمده کالاهای وارداتی را البسه، کفش، گوشی همراه، تبلت، انگشتر بدلی و غیره دانست و افزود: کشورهای مبدا و مقصد صادرات و واردات امانات پستی انگستان، کانادا، چین، ایتالیا و غیره هستند.

** ورود و خروج بیش از 8 هزار مسافر از فرودگاه و گمرک استان
به گفته وی در این مدت به چهار هزار و 290 نفر مسافر ورودی و سه هزار و 804 نفر مسافر خروجی از فرودگاه بین المللی بیرجند و گمرک ماهیرود خدمات گمرکی ارایه و تشریفات مسافری امور گمرکی انجام شده است.
خاشی ادامه داد: از این تعداد، هزار و 795 نفر مسافر ورودی و هزار و 938 نفر مسافر خروجی از فرودگاه بین المللی بیرجند بود که نسبت به مدت مشابه سال قبل مسافران ورودی 62 درصد و خروجی 75 درصد افزایش داشته است.
وی اضافه کرد: همچنین به 249 نفر مسافر ورودی و هزار و 866 نفر مسافر خروجی از گمرک ماهیرود خدمات رسانی شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل مسافران ورودی 63 و مسافران خروجی 90 درصد افزایش یافته است.
مدیرکل گمرک استان همچنین یادآور شد: در 2 ماهه امسال 117 دستگاه کامیون به وزن سه میلیون و 747 هزار و 960 کیلوگرم شامل گاز مایع، مرغ منجمد گوشتی، تخم مرغ، قطعات مرغ منجمد، بنزین، هیدروکربن و کود شیمیایی ترانزیت شده است.
به گفته خاشی این میزان ترانزیت از ایران، افغانستان، ایالات متحده آمریکا، پاکستان، برزیل، ترکمنستان، ترکیه، و چین از طریق گمرک ماهیرود به افغانستان ترانزیت شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر تعداد کامیون 22 و از نظر وزن 64 درصد افزایش داشته است.
سایت ایرنا خراسان جنوبی www.irna.ir/skhorasan
کانال اطلاع رسانی : http://telegram.me/birjand
7557* 2047* خبرنگار- رقیه محمدی* انتشار دهنده- عباسقلی اشکورجیری

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.