اخبار مرتبط

احمد محبی، پنجشنبه شب در نخستین جشنواره موسیقی نواحی شرق کشور در بیرجند افزود: موسیقی نواحی رنگین کمانی از فرهنگ های کشور است که تا امروز دست نخورده مانده و اصالت اصلی خود را حفظ کرده است.
وی اظهار کرد: باید در خصوص موسیقی نواحی یک تابلوی تجدد و نوگرایی ممنوع زده شود چون تغییر هویت این موسیقی به معنی تغییر هویت و آداب و رسوم ماست.
وی تصریح کرد: غلامعلی پورعطایی،نورمحمد درپور،ابراهیم شریف زاده و ... از استادان موسیقی نواحی بودند که امروز در بین ما نیستند.
وی اضافه کرد: بزرگترین مشکل موسیقی نواحی ما شنیده نشدن آن است،اگر این نوع موسیقی شنیده شود بسیاری از کمبود های فرهنگی را رفع می کند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی در ادامه بیان کرد: موسیقی نواحی آنقدر ظرفیت دارد که اگر به جامعه معرفی شود در بستر داخلی و حتی خارج مرز مقوله ای افتخار آمیز خواهد بود.
محبی افزود: همیشه باید پیشکسوتان و بزرگان این حوزه مورد نکوداشت باشند و تلاش شود حضور افرادی که در موسیقی نواحی فعالیت دارند در جشنواره موسیقی فجر افزایش یابد.
این جشنواره به مدت 2 روز با شرکت 80 نفر شامل 16 گروه از استان های خراسان شمالی، رضوی، جنوبی و سیستان و بلوچستان در تالار علامه فرزان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی در بیرجند برگزار شد.
هیات داوران پس از بحث و بررسی فراوان و جستار فنی آثار ارایه شده در صحنه هیچ کدام از گروه ها را شایسته رتبه برتر و اول تشخیص نداد.
گروه بخشی به سرپرستی سلطان رضا ولی نژاد از شیروان و گروه پنجه نواز به سرپرستی جابر رحیمی از تربت جام رتبه دوم را مشترکا کسب کردند.
همچنین گروه سرو خراسان به سرپرستی عزیز تنها از تربت جام و گروه بیدل پورعطایی
به سرپرستی علی پور عطایی نیز از تربت جام رتبه سوم را مشترکا به دست آوردند.
همچنین هیات داوران گروه آساک به سرپرستی رضا غلامی از قوچان و گروه ندای جام
به سرپرستی شهرام فرهادی نیا را از تربت جام شایسته تجلیل دانستند.
جایزه ویژه دبیر جشنواره و هیات داوران به گروه « مستاگ پهره» به سرپرستی نادر نیک نژاد از ایرانشهر و گروه جیران به سرپرستی خسرو حداد کارگر گلیان از شیروان و گروه بهاران به سرپرستی فرامرز محمودی از بیرجند تعلق گرفت.
همچنین هیات داوران از تلاش های حسین رضایی سرپرست گروه آلاله کاشمر و ذوالفقار بیتانه سرپرست گروه آوای دل از فردوس به دلیل سه دهه تلاس مستمر در زمینه بومی تجلیل کرد.
سایت ایرنا خراسان جنوبی www.irna.ir/skhorasan
کانال اطلاع رسانی : http://telegram.me/birjand
*7559* 2047*خبرنگار- امیرشاهین نایبی فر*انتشاردهنده- عباسقلی اشکورجیری*
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.