اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا میرمحمد مودی روز سه شنبه در نشست کارگروه توسعه صادرات خراسان جنوبی که با حضور سفیر ایران در افغانستان برگزار شد اظهار داشت: فاصله مرز ماهیرود تا مرکز استان فراه 120 کیلومتر بوده که 65 کیلومتر تکمیل و بهره برداری شده است.
وی افزود: 55 کیلومتر باقی مانده که بعد از 6 سال توقف مجدد از ابتدای سال 96 پروژه آغاز شد و هم اکنون 70 درصد زیرسازی آن انجام شده است.
معاون ساخت و توسعه راه های اداره کل راه و شهرسازی خراسان جنوبی گفت: تاکنون 25 میلیارد تومان برای این مسیر هزینه شده و در یک سال و نیم گذشته نیز با پیگیری های شخص استاندار 13 میلیارد تومان از مطالبات پیمانکار پرداخت شد.
وی با بیان اینکه 18 میلیارد تومان دیگر از مطالبات پیمانکار هنوز باقی مانده است افزود: حدود 2 میلیارد تومان هم توسط شورای امنیت ملی قول مساعد داده شد که هنوز عملی نشده است.
مودی با اشاره به نیاز 60 میلیارد تومان پروژه برای تکمیل اظهار داشت: در صورت تامین اعتبار تا 18 ماه دیگر پروژه مذکور به اتمام می رسد.
وی با بیان اینکه طبق توافق دولت افغانستان پیمانکار این مسیر از عوارض و مالیات معاف بوده است گفت: تاکنون دولت افغانستان به این تعهد عمل نکرده و پیمانکار همچنان مالیات پرداخت می کند.
وی یادآور شد: همچنین طبق تفاهم انجام شده پیمانکار و عوامل نظارتی ویزای رایگان باید داشته باشند که این توافق نیز عملیاتی نشده است.
مدیرکل فرودگاه های خراسان جنوبی نیز با بیان اینکه ایجاد خط پروازی به افغانستان مستلزم مجوزهایی از وزارت خارجه و شرکت هواپیمایی ایران است گفت: اما زیرساخت های لازم برای پرواز بین المللی در فرودگاه بیرجند فراهم شده و در صورتی که کشور افغانستان نیز این ظرفیت را داشته باشد و برای ایرلاین های داخلی تضمین صندلی مدنظر قرار گیرد شاید بتوان این مسئله را پیگیری کرد.
هادی سلامی افزود: برای ایجاد پرواز مستقیم باید ایرلاین داخلی اعلام آمادگی کند که برای این موضوع نیاز به پیگیری از طریق بخش خصوصی یا دولتی هستیم.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی نیز با اشاره به پتانسیل های استان در بخش کشاورزی گفت: کشت فراسرزمینی از موضوعاتی است که می تواند در ارتباط با افغانستان پیگیری کرد.
غلامرضا قوسی افزود: استفاده از ظرفیت فارغ التحصیلان بخش کشاورزی استان برای انتقال دانش فنی به تولیدکنندگان کشور افغانستان و تسهیل شرایط ورود دام زنده به خراسان جنوبی از دیگر موضوعات مورد انتظار است.
وی اظهار داشت: با توجه به پتانسیل کارخانه های فرآوری مرتبط با بخش کشاورزی می توان پیشنهاد ورود مواد خام از کشور افغانستان برای فرآوری به استان خراسان جنوبی را ارایه کرد.
9893*3028
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.